Radiomodem "za grosze"

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Że tak sobie pozwolę zacytować:
MarekM pisze:Wersja 868 działa OK. Efekty -> http://rc-cam.pl/viewtopic.php?p=65954#65954
Anteny - po obu stronach turnstile strojone na środek pasma.
Aktualnie sprawdzony zasięg - ok 700m.
Wskazania jakości linku: model koło GCS - 80%, model 700m od GCS (wysokość 100m) - 56%.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Kilka nowości:
1. aktualna wersja firmware to 1.7, na dniach pojawi się 1.8 (dostępny już w postaci źródeł),
2. dostępna najnowsza wersja konfiguratora (1.2), a w niej
- poprawny zakres częstotliwości dla modułów 868MHz,
- możliwość wgrania własnego pliku *.hex z firmware (możliwość automatycznego wgrania firmware dostępnego w internecie oczywiście pozostała).
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

FW 1.8 dostępne z poziomu konfiguratora.
Wg moich szybkich testów zniknął problem z nawiązywaniem połączenia między modemami, jeżeli przez długi czas były "samotne" (duży odstęp pomiędzy włączeniem zasilania w obydwu modemach bądź długie przebywanie poza zasięgiem). Czy ktoś jeszcze mógłby to potwierdzić?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

FW 1.9 dostępne z poziomu konfiguratora.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
valdi99
Posty: 63
Rejestracja: środa 06 lut 2013, 00:32
Lokalizacja: Wyszkowskie

Post autor: valdi99 »

Mam takie HM-TRP'y z RCTimera, 433Mhz, 2 moduły ziemia i powietrze. Czy po tych zmianach telemetria będzie działać jak wcześniej? A jesli tak - czy dałoby się je jakoś po koleżeńsku ;) sflashować..? Przydałaby mi się komunikacja w obie strony!
.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

PW
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

mkrawcz1 pisze:Nie, 433MHz :-) Jakoś sobie z LRS nie wchodzą w drogę, choć Tomek twierdzi, że w czasie lotu kilka razy "szarpnęło" sterami.
Czy ktoś z kolegów lata na takiej telemetrii 433MHz w połączeniu z eleresem i może potwierdzić że wszystko działa bez zakłóceń na większych odległościach >1km?

Jestem w trakcie zamawiania APM2.6 z GPS'em i telemetrią która jest dostępna na 433MHz lub 900MHz i mam dylemat. Nie wiem z kolei jak zachowa się 900MHz przy linku Video na 1.2GHz.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

mkrawcz1,
Nie wiesz co może być powodem powolnej transmisji w tych modemach? Czasami po podłączeniu modemów ta czerwona dioda od danych miga z bardzo niską częstotliwością (co 0,5s). Telemetria działa ale jest baaardzo powolna. Dopiero po ponownych podłączeniu dioda zaczyna migać szybko i już jest normalna prędkość. O co biega?
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Nie spotkałem się z takim objawem... Który FW?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

1.7
Nie wiem. Może mam coś skopane z ustawieniami? Oba moduły mają identyczną konfigurację:
Obrazek
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

1. Jest już od jakiegoś czasu FW 1.9, zaktualizuj obydwie strony (AIR oczywiście musisz przez FTDI, na razie nie ma opcji aktualizacji FW po linku radiowym).
2. Ty celowo tak "pościągałeś" te modemy? Ja bym dał Tx power na 20, czyli pełne 100mW, # od Channels na 30 (więcej może robić problemy z powtórnym "spięciem" się modemów po długiej utracie linka), Min i Max Freq na zakres 849-889MHz
3. NET ID warto zmienić na inny niż defaultowy z tego samego powodu, dla którego przy WiFi warto mieć inne ustawienia AP niż fabryczne ;-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

1. Co powiesz na to: https://www.youtube.com/watch?v=ZrihdM0txdw mam nadzieję że jak coś pójdzie nie tak to da się wrócić do 1.7?
2. Nic nie dotykałem w ustawieniach. To wszystko jest fabrycznie
3. Tak zrobię
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

shaggee pisze:1. Co powiesz na to: https://www.youtube.com/watch?v=ZrihdM0txdw mam nadzieję że jak coś pójdzie nie tak to da się wrócić do 1.7?
2. Nic nie dotykałem w ustawieniach. To wszystko jest fabrycznie
3. Tak zrobię
1. Zawsze trafi się jakiś konfig, na którym będzie źle :-) Jeżeli masz "stary" hex, to wrócisz przez ładowanie FW z pliku. Ja mam na pewno hex z 1.8 (ale ten był zgłaszany przez ludzi i został wycofany do 1.7, a potem od razu wyszedł 1.9, choć u mnie 1.8 banglał bez problemu) i chyba 1.7 też, w razie czego podrzucę.
2. To wypróbuj moje sugestie.
3. "i dam znać" ;-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Zrobione jak zalecałeś. Wszystko działa. Nawet poprawiło się RSSI. Czasami mimo odległości 1m pokazywało się 30-40% teraz cały czas 100%. Czy ma znaczenie kolejność uruchamiania modułów? Dzięki wielkie


Obrazek
ODPOWIEDZ