1.2 Ghz czy 5.8 Ghz?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Johny96
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2014, 17:15
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Johny96 »

No spoko. Ale nie wiem za bardzo jak poszukac na forum tego, co mnie interesuje-jestem tu nowy :-P
Sky Surfer, Skywalker X7, FX-61, Racer 230mm, Futaba T7C+eLeReS MOD, Radiolink AT9, Runcam 5, fox 800
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Johny96 pisze:Ale nie wiem za bardzo jak poszukac na forum tego
Po prostu przeczytać cały dział nad-odb wideo oraz dział nad/odb RC.
Kolejne Twoje TO SAMO pytanie które zadajesz w wielu wątkach na forum - zostanie nagrodzone ostrzeżeniem.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Johny96
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2014, 17:15
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Johny96 »

ok, zrozumialem :)
Sky Surfer, Skywalker X7, FX-61, Racer 230mm, Futaba T7C+eLeReS MOD, Radiolink AT9, Runcam 5, fox 800
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Post autor: Rybskee »

Nikt nie wspomina o tym, że na 5,8gHz jest lepsza jakość obrazu.
Awatar użytkownika
Johny96
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek 14 kwie 2014, 17:15
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Johny96 »

Dokładnie, też tak właśnie słyszałem, ale przenikalność słaba :-P
Sky Surfer, Skywalker X7, FX-61, Racer 230mm, Futaba T7C+eLeReS MOD, Radiolink AT9, Runcam 5, fox 800
Pinio
Posty: 270
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pinio »

możesz rozwinąć myśl w jaki sposób częstotliwość poprawia obraz?
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Ne tyle poprawia obraz co jest mniej zakłocen na tej w sumie jeszce rzadko używanej częstotliwosci i pewnie dlatego lepszy obraz.Szerokośc kanału wizji pewnie tez moze byc wieksza bo jest "miejsca więcaj " na 5.8 .
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Post autor: Rybskee »

Jeszcze tego nie miałem na studiach to Ci technicznie nie powiem. Z własnych obserwacji, jak porównam jakość obrazu lawmate 1.2ghz vs boscam 5.8ghz to tak jakbyś jechał polonezem a przesiadł się do opla. Różnica jest zauważalna jednak szału nie ma. W sensie latanie na 5.8ghz sprawia mi większą zabawę. Widać szczegóły. Czasem się zastanawiam czy po prostu nie kupić dopała 10W do 5.8 i na nim latać. Przenikalność... śmiszny temat bo oni 5.8ghz a ni lawmate mi przez budynki nie przejdzie więc raczej rybka.
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

To czego nie miałeś jeszcze na studiach to informacja, że na 5,8GHz da się upakować więcej danych niż na 1,2GHz. Trzeba by było sprawdzić ale wydaje mi sie, że odczuwalna poprawa jakości na 5,8GHz wynika tak jak podpowiada kolega wyżej z braku zakłóceń na tym paśmie lub jest to efekt placebo. Z tego co mi się wydaje na 1,2GHz jest jeszcze miejsce na transmisję full HD.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Dexx pisze:że na 5,8GHz da się upakować więcej danych niż na 1,2GHz.
Tyle że to jest analogowa transmisja :-)
Kluczem do zrozumienia jest pojęcie dewiacji i jej wartość w zależności od częstotliwości nośnej i co za tym idzie szerokości pasma modulującego nośną.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

A ja się wstrzelę z pytaniem o 900mhz - ktoś z forum latał? Jak jest z zakłóceniami z kom? Czy w obecnych czasach telefonia kom nie korzysta raczej z wyższego pasma tj 1800-1900mhz
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Awatar użytkownika
misiekkk
Posty: 2084
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 21:24
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: misiekkk »

W paśmie 900MHz pracuje teraz chyba UMTS i LTE.
Świat z góry wygląda lepiej ;-)
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Post autor: Dexx »

Rurek pisze:
Dexx pisze:że na 5,8GHz da się upakować więcej danych niż na 1,2GHz.
Tyle że to jest analogowa transmisja :-)
Kluczem do zrozumienia jest pojęcie dewiacji i jej wartość w zależności od częstotliwości nośnej i co za tym idzie szerokości pasma modulującego nośną.

Może trochę złego określenia użyłem, zamiast "dane" powinienem napisać "informacja" chociaż i to nie jest za fortunne określenie.
Nie jestem ekspertem z teorii sygnałów w szczególności modulacji FM ale wydaje mi się, że sygnał o nośnej z większą częstotliwości przy tej samej dewiacji pozwala w praktyce na wierniejsze odwzorowanie sygnału użytecznego a także na przesyłanie modulowanej o wyższej częstotliwości (czyli bogatszej w informacje).
A z drugiej strony nawet przy nośnej 1.2GHz ilość informacji jaka jest przesyłana z naszych kamerek powinna być przekazywana tak samo jak 5.8GHz (nie licząc oczywiście wpływu zakłóceń)

Podkreślam jednak, że nie czuję się ekspertem w tej dziedzinie i jeśli jest inaczej chętnie się o tym dowiem.
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fiszbin »

Myszon pisze:A ja się wstrzelę z pytaniem o 900mhz - ktoś z forum latał? Jak jest z zakłóceniami z kom? Czy w obecnych czasach telefonia kom nie korzysta raczej z wyższego pasma tj 1800-1900mhz
Dokładnie wygląda to tak
Obrazek
zarezerwowane częstotliwości minimum do 2023r.
_Maestro
Posty: 8
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 17:58
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: 1.2 Ghz czy 5.8 Ghz?

Post autor: _Maestro »

Odgrzeję dosyć stary temat ponieważ stoję przed wyborem zestawu do fpv. Czy w dzisiejszych czasach, kiedy to częstotliwość 5.8GHz staje się coraz bardziej popularna (mam tu na myśli WiFi ac) to czy warto w ogóle w 5.8GHz się "pchać" czy jednak lepiej iść w 1.2 GHz? Chodzi mi głównie o latanie "przy nodze", tak max do 300 m (choć nie wiem czy to jeszcze mieści się w pojęcie VLOS przy kopterze z ramą 450 :-)). Dodam, że RC mam na 2.4GHz.
ODPOWIEDZ