APM 2.6

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bolcio30
Posty: 262
Rejestracja: środa 08 maja 2013, 21:01
Lokalizacja: Rzeszów - Gorlice

Post autor: bolcio30 »

Mam z APM 2.6 bardzo dziwny problem. Podczas lotu APM zmienia mi orientację z układu "x" na "+" w quadzie. Wszystko mam skonfigurowane ok, kalibracja pełna przebiegła ok łącznie z magnetometrem. Dokładnie widać to na poniższym filmiku zwłaszcza ok 1:10.
PO odpięciu baterii model powraca do standardowego układu ale po różnym czasie zmienia układ z "x" na "+", czasami dzieje się to od razu jak na filmiku innym razem po dłuższym czasie. Orientacja kompasu w programie jest ustawiona jako zewnętrzny bez rotacji. PCB mam bez wlutowanego układu HMC 5883L ścieżka jest przecięta.


Ostatnio zmieniony piątek 18 kwie 2014, 15:03 przez bolcio30, łącznie zmieniany 1 raz.
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - ZTW Spider 30A - TAROT 4006/620KV - 1355 - Boscam 5.8GHz 400mW
TAROT 680PRO - DJI NAZA M v2 - Multistar 30A - TAROT 4006/620KV - 1355 - Boscam 5.8GHz 200mW
ZMR QAV250 - ZMR 1804 2400KV ESC 10A Simonk Naze32 10 DOF
Awatar użytkownika
august
Posty: 387
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 07:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: august »

A przypadkiem nie dzieje się coś z odbiornikiem i odwraca ci jakoś kanały?
ZMR-250 z NAZE32, DJI Phantom 3 Advanced, FY650 PIXHAWK, Turnigy 9X mod. ER9X z eLeReS + eLDisp
michas75
Posty: 352
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: michas75 »

bolcio30 pisze:Podczas lotu APM zmienia mi orientację z układu "x" na "+" w quadzie.
Przypadkiem nie stosujesz dwóch różnych programów do konfiguracji APMa ?
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Dzięki Panowie za rady. Póki co utknąłem na MinimOSD. Mam soft do MW w nim.

Mam FTDI USB polecane przez Rurka:
http://elkom-serwis.com.pl/konwertery-i ... em218.html


Chyba nie mam odpowiednich sterowników do niego - w systemie po podpięciu wykrywa je jako "USB Serial Port COM4).

Korzystam z: CT Tool for MinimOSD Extra 2.3.0.8 Pre Release
Za każdym razem gdy próbuje odczytać dane z OSD to wyskakuje błąd:

Failed to talk to bootloader. Failed to download data.
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Podłączyłeś DTR z FTDI do pinu GRN na Minim? i Tx z Rx "na krzyż"?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

kiepuri pisze: Failed to talk to bootloader. Failed to download data.
Upewnij się, że nie podłączyłeś interfejsu do góry nogami. Diody się będą świeciły co może być mylące (spokojnie, nie uszkodzi to MinimOSD - przetestowałem wielokrotnie ;))
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Jak na podłączyć odwrotnie, jak musi łączyć linię po linii?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

mkrawcz1 pisze:Jak na podłączyć odwrotnie, jak musi łączyć linię po linii?
Jeśli na Minim ma piny tak jak na większości a na FTDI wtyk (ten z linku nie ma wlutowanego co prawda na zdjęciu). To wierz, że nie ma z tym najmniejszego problemu. :lol:
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

FTDI jest bez kabla, bo nie jest dedykowany do Arduino.
Zakładam, że kiepuri nie podłącza przypadkowego pinu do przypadkowego pinu.
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

No i uwaliłem. Wszystko było pięknie. FTDI zagadało z Minimem. Wgrałem sobie wszystko i źle podpiąłem 4 pinową listwę z TX RX VCC GND. Plus z APM poszedł w RX minima, a minus poszedł w plus minima.

Efekt:

Obrazek

Tak to jest jak się robi po nocy i w ciemnościach. Zawsze miałem TX i RX na jednej podwójnej "listwie" goldpinów i VCC z GND na drugiej. Teraz wszystko wsadziłem na listwę 5 pinową i wpiąłem o "jedno oczko" za nisko...


- minim mruga na pomarańczowo i świeci na czerwono przy próbach połączenia z kompem. Ale niestety nie łączy i wyskakuje to co w poprzednim poście.

Coś da radę z tym zrobić? Chyba nie zdobędę Minima przed świętami od kogoś z Was ?
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Wypal bootloader, zrób eeprom clear i na nowo soft. Może odżyje.
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

kiepuri pisze:No i uwaliłem. Wszystko było pięknie. FTDI zagadało z Minimem. Wgrałem sobie wszystko i źle podpiąłem 4 pinową listwę z TX RX VCC GND. Plus z APM poszedł w RX minima, a minus poszedł w plus minima.
Aha - czyli taka jak pisałem a mkrawcz1 mi nie wierzył... ;]
Spokojnie. MAX sieje dziwnymi znaczkami, ale płytka nie jest martwa. Spróbuj wypalić bootloader tak jak napisał Shaggee, potem soft... i czcionki!
Do wypalenia bootloadera musisz go podpiąć Minima do Arduino przez programator zgodny np. z STK500v2 (czy jakiśtam inny zgodny z Arduino jeśli posiadasz)

Jak pisałem kilkukrotnie (i to na dłużej) podłączałem FTDI do Minima odwrotnie (bo na moim interfejsie piny nie są niestety oznaczone do tego ma złącze kątowe) - GND trafiało w tym układzie w TX a +5V w RX (z kolei TX w GND a RX w +5V). Nic się mu nie stało.
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Dodam, że te paski nie są spowodowane słabą jakością video tylko tak jest cały czas.

Niestety posiadam tylko FTDI i coś co ma na sobie napis: evUSBasp. Nada się któreś?
Jutro jadę do kolegi przelutować Atmegę w najgorszym razie.
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

kiepuri pisze:Dodam, że te paski nie są spowodowane słabą jakością video tylko tak jest cały czas.
No panic.
Te paski to jakiś znak wyświetlany na całym ekranie przez MAXa zamiast pustego (czyt. przeźroczystego) znaczka. Takie efekty dzieją się nawet przy normalnym funkcjonowaniu płytki, jeśli nie ma załadowanych poprawnych czcionek.
kiepuri pisze:Niestety posiadam tylko FTDI i coś co ma na sobie napis: evUSBasp. Nada się któreś?
Jutro jadę do kolegi przelutować Atmegę w najgorszym razie.
USB ASP jak najbardziej. Powinien być zgodny z STK500v2 właśnie.

Oczywiście tego interfejsu nie podpinasz przez złącze FTDI, musisz w tym celu wlutować header w te puste dziurki na środku płytki. No i tutaj już lepiej się nie myl przy podłączaniu (więc się wyśpij) ;)
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.
Podpiąłem jak w poradniku z RCG.
Minim trochę ciepły.

Wybrałem płytkę: Atmega 328 5V 16MHz.
ODPOWIEDZ