Quad 7 "Transporter"

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Quad 7 "Transporter"

Post autor: Rayford »

W związku z zapytaniami o transportera co dostaniemy zamawiając Transportera napiszę tu trochę większymi literkami, może mniej będę miał odpisywania ... ;-)

Transporter jest kompletnie sklejony i złożony, odkręcone, a może nie założone ma tylko dwa ramiona ze względów transportowych...

• Dodatkowo dostaniemy wibroizolatory silikonowe 7szt
• Śrubki i nakrętki M2, oraz dystanse do mocowania kamerki płytkowej
• śrubki i nakrętki samohamowne do mocowania ramion
• Oringi gumowe wchodzące w skład mocowania ramion 8szt
• jedną nóżkę zapasową
• jedna płytka dystrybucyjna zasilania

Nowa wersja po poprawkach nazwijmy ją Transporter Q7.5 o zmianach poczytać możemy TU

• Do tej wersji dojdą śrubki poliamidowe 8szt do mocowania klapek od spodu
• do nowej wersji doszły tez 2 więcej gumki amortyzujące półkę, czyli w sumie 9 szt


___________________________________________________________________________
Nowa wersja Transportera Q7.5 czytać od strony 13-stej
___________________________________________________________________________

Z miany wersji Q7.5 do Q7.6 czytać od strony 17-stej oraz TU
___________________________________________________________________________

Wersja MAX czytać od strony 18-stej oraz TU
___________________________________________________________________________

Wersja Q7.6 GP czytać od strony 45 TU

Korzystając z weny jaka mnie nawiedziła na projektowanie, stworzyłem o to taki model o nazwie Transporter... Przyszedł mi pewien pomysł aby do konstrukcji ramy wykorzystać rurki i pręty węglowe, przemieszane z G10 utworzyły unikatową i bardzo mocną konstrukcję a zarazem lekką... Dzięki tym rurkom węglowym, mogłem użyć mniej laminatu, bo sztywność spoczywa na węglach i wytrzymałość modelu gwarantowana...

Model wygląda na długi, ale nie jest dłuższy od poprzedniego mego modelu, on jest tylko chudszy w talii. Zaprojektowałem w ten sposób aby akumulatorem można było regulować środek ciężkości, jak założy się gimbal to jest gdzie przesunąć lipola, i druga sprawa można zakładać pod względem ciężkości różne bateryjki, bo jest gdzie przesunąć... są takie modele, że mają przeznaczone miejsce np: na zadku, pod konkretną bateryjkę i nie ma pola manewru ani możliwości wyboru lipola, chciałem tego uniknąć i zrobiłem tak jak widać ... zakładamy co mamy i latamy ...

W konstrukcji nie użyłem żydach śrub, ponad to co jest konieczne, poszczególne elementy sa tak zaprojektowane, że po złożeniu trzyma się już wszystko kupy, jedynym łącznikiem jest klej ...





• Części z laminatu G10
- półka na baterię
- dwie części ramy głównej
- statecznik
- mocowanie gimbala
- nogi
- Rurki węglowe 14/12 3K
- Pręty węglowe fi3mm
- inne drobne elementy

• Śrubki i nakrętki do przykręcenia ramion
• Śrubki, nakrętki i dystanse do przykręcenia kamery płytkowej
• Amortyzatory gimbala
• Oringi gumowe
• Ramiona

Kilka danych:

• Długość modelu 310mm
• Szerokość w najszerszym miejscu 166mm, w talii 90mm
• Rozstaw silników po przekątnej 580 mmm
• Rozstaw ramion przednich i tylnych, do wyboru 154° i 180°
• Waga kompletnego bez osprzętu 350g po zmianach z dodatkową kładką doszło 30g
• Waga do lotu (kanapka Marbalona, GPS, Magneto) beż akumulatora 780g
• Waga do lotu z FPV bez baterii 850g
• Waga do lotu z FPV i gimbalem pod GP bez baterii 950g
• Rozstaw otworów pod sterowniki 45x45 i 36x36, są też zaślepki jak by się chciało zaślepić nie wykorzystane miejsce ...


Pierwsze testy lotu z baterią 3600mAh przy wadze 780g na śmigłach 10x4.7" i silnikach EMAX 2213 17min




Finalna wersja modelu została już zważona, same laminaty korpusu, jak widać, kilka drobnych elementów brak, to zakręci się w granicach 200g, Cały kompletny bez osprzętu 350g

ObrazekObrazek


Dla usprawnienia z przodu i z tyłu model ma wklejone nakrętki, także można szybko i sprawnie ustawiać ramiona w zależności od potrzeb ...

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek



W modelu są dwa pokłady, dolny pokład jest zarezerwowany dla regli, jest tam dużo miejsca dla regulatorów i kabli...Górny pokład jest przeznaczony dla elektroniki, jak widać jest cztery miejsca na standardowe płytki 45x45mm, oraz 36x36mm, w każdym przedziale zmieści się też kanapka, także można upakować wszystko co mamy i jeszcze miejsca zostanie ... w komorach nie wykorzystanych będą zaślepki z laminatu tworząc podłogę na której będzie można umieszczać inne klamoty...

ObrazekObrazek

Cała komora jest zamykana/otwierana klapką, bez żadnych śrubek jak w poprzednich modelach ... W przedziale na elektronikę wszystkie otwory do przykręcenia elektroniki są nagwintowane pod śrubki M3, także odpadają już nakrętki, czyli też waga no i wygoda w montażu...

ObrazekObrazek

Wędrując do góry widzimy statecznik, który zerżnąłem z swego innego modelu "SpiderQuda-a", użyłem go ponownie bo sprawdził się w poprzednim modelu, na stateczniku zmontowany będzie GPS i magneto, nie będzie trzeba dodatkowych słupków na te gadżety...

ObrazekObrazek

Na życzenie powstał też statecznik pod taki GPS

Obrazek

Powstało trochę przeróbek, musiałem dołożyć dodatkową kładkę na dumperach której leży pakiet, zamontowana będzie kamerka płytkowa i na nosie będzie przytwierdzony gimbal.... w pierwszej wersji miałem izolować drgania gumkami między ramą - gibalem , ale niestety był to zły trop, więc amortyzację musiałem zrobić tak jak w swoim Skoczku.

Po zmianach wygląda tak:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek


ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 28 lip 2015, 05:06 przez Rayford, łącznie zmieniany 73 razy.
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rex »

Może nakrętki lepiej wkleić od spodu :?: Gdyby śruba jakimś cudem się poluzowała to i tak nie wypadnie. :idea:
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Od spodu to wkręcając możesz ją wciągnąć do środka wyrywając z kleju, a od góry pewnie się opiera na laminacie.
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rex »

zybyzy pisze:Od spodu to wkręcając możesz ją wciągnąć do środka wyrywając z kleju, a od góry pewnie się opiera na laminacie.
Chodzi mi o spodnią część dolnej płyty CP.
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

rex pisze:Może nakrętki lepiej wkleić od spodu :?: Gdyby śruba jakimś cudem się poluzowała to i tak nie wypadnie. :idea:
Słyszałeś, czytałeś gdzieś, żeby śruby od ramion gdzieś komuś się wykręciły ? Zrobiłem od spodu bo jest bardzo dobry dostęp, jak jest się na lataniu to obsługa musi być prosta i szybka, myślałem nawet nad tym aby użyć śrubek takich z pokrętłem radełkowanym, żeby nie trzeba było śrubokręta używać...
Awatar użytkownika
qlf
Posty: 810
Rejestracja: poniedziałek 04 paź 2010, 15:29
Lokalizacja: IRL

Post autor: qlf »

Trochę podobny do mojego H-quada ten "Transporter" ;-) . W swoim użyłem motylkowych nakrętek od spodu -robią od razu za "podwozie".
Grzegorz
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Co do nóg, nie mam zupełnie koncepcji jak je zrobić, żeby jakoś to wyglądało...
in4fan
Posty: 270
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 20:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: in4fan »

chciałbym zasugerować by jedna przegroda miała możliwość instalacji FC w wymiarach 36x36mm
Finwing Penguin/FPV Raptor/V120D03/GeniusCP
PhoenixRC/RealFlightG5/Reflex/AeroFly
FSX/DCS/TakeOn/WorldOfWarplanes/WarThunder
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

in4fan pisze:chciałbym zasugerować by jedna przegroda miała możliwość instalacji FC w wymiarach 36x36mm
Na życzenie w każdej przegrodzie mogę dorobić przejściówki pod konkretne graty...
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rex »

Rayford, znam z autopsji odkręcające się śruby od przykręcanych nóg. Te również po pewnym czasie (wiele wkręceń) mogą zacząć wypadać.
Poza tym rama bardzo mi się podoba. Jaki będzie jej przybliżony koszt?
w_kaczmarek
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 24 cze 2013, 10:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: w_kaczmarek »

...no i od kiedy będzie dostępna?
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

w_kaczmarek pisze:...no i od kiedy będzie dostępna?
Dostępna będzie jak w pierwszym poście znikną wykropkowane punkty do zrobienia ... a nad wartością ramy jeszcze sie nie zastanawiałem, ale będzie na pewno w granicach rozsądku ...
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Gdy chowasz przednią kamerkę te pręty sterczą od spodu?
Co do masztu - fajnie wygląda, trochę jak spoiler w autach tyle że ja robię sobie składany maszt, aby w transporcie go nie ułamać. Ten spoilerek jest na stałe, jak rozumiem?
Ideałem byłoby kładzenie go do przodu do przewożenia.
Od śmigła...
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Gmeracz napisał/a:
Gdy chowasz przednią kamerkę te pręty sterczą od spodu?
Co do masztu - fajnie wygląda, trochę jak spoiler w autach tyle że ja robię sobie składany maszt, aby w transporcie go nie ułamać. Ten spoilerek jest na stałe, jak rozumiem?
Ideałem byłoby kładzenie go do przodu do przewożenia.


Tak, pręty sterczą od spodu, ale będą tyle wystawać ile będą miały wysokość nóżki... Do transportu to najważniejsze, że ramiona składane bo one najbardziej wadzą w transporcie...

______________________________________

Ramiona już zaprojektowane, długość dobrałem tak aby można było złożyć nawet śmigła 14" ...

Obrazek
airjack
Posty: 212
Rejestracja: niedziela 08 lip 2012, 18:23
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: airjack »

Ciekawa ramka, jak mocno się wygina podczas skręcania jak złapiesz z przodu i tyłu? Zastanawiają mnie pręciki, czy są odpowiednio sztywne, nie miałem z nimi wcześniej styczności.
Przy profilach wycinam lekkie wciskane nóżki, które dodatkowo można przykręcić/nitować/wkleić. Przy okazji profil jest ładnie wykończony.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ