EvvGC - kontroler 3 osiowy

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

EvvGC - kontroler 3 osiowy

Post autor: acc »

Witam,

postanowiłem przeorganizować trochę pierwszy post - teraz aktualności są chronologicznie

4.11.2013 - opis wgrania bootloadera i firmware z pełnym wsparciem USB dla płytek w wersji 1.2 - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=232627#232627
3.11.2013 - płytki w wersji 1.3ce2 z pełną obsługą USB są już dostępne, szczegóły tutaj - http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=232564#232564
19.8.2013 - aktualny wątek wspierany przez społeczność rcgroups to http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1978860
22.7.2013 - można już powoli zamawiać płytki, szczegóły w tym poście: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=211656#211656


Oryginalny post:
nie znalazłem wzmianki na wyszukiwajce forumowej, więc postanowiłem założyć nowy temat. Od jakiegoś czasu rozwijany jest nowy kontroler na ARMie (STM32), Open Source, sterowanie silnikami poprzez mosfety a nie drivery. Architektura wydajna, projekt wydaje się być rozwojowy i mieć potencjał. Link do rcgroups. (Update: wątek zamknięty, evvaldis porzucił projekt, obecnie temat rozwija się w tym wątku - http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1978860)

Czy ktoś przymierzał się do tego tematu ?

Zabieram się za złożenie kilku egzemplarzy, zamówiłem części oraz MPU-6050. Zobaczymy jak to będzie działać - jakby co to będę miał potem kilka sztuk do odsprzedania w dobrej cenie. A w tym temacie będę umieszczał relację w miarę postępu prac.

PS. To mój pierwszy post na forum, więc witam się oficjalnie :) Może niektórzy kojarzą mnie z forum RepRapowych - bo ja kojarzę przynajmniej mikuna:) Pozdr!
Ostatnio zmieniony poniedziałek 04 lis 2013, 09:25 przez acc, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Wygląda obiecująco...trzeba będzie się wczytać...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Na razie przeglądnąłem sobie kod źródłowy firmware - napisany jest fatalnie, współczuję autorowi w przypadku dalszego rozwijania. Oj sztuki programowania to on nie opanował... :)

Na szczęście dużo tego nie ma - idzie więc zrozumieć o co w nim chodzi. Może warto pomyśleć nad napisaniem swojego w oparciu o układ wykonawczy, hmmmm...
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
MaciejN
Posty: 95
Rejestracja: sobota 31 mar 2012, 01:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: MaciejN »

Cześć acc, masz już jakąś cenę oszacowaną za swoj 3 axis ? :D
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

acc pisze:Na razie przeglądnąłem sobie kod źródłowy firmware - napisany jest fatalnie, współczuję autorowi w przypadku dalszego rozwijania. Oj sztuki programowania to on nie opanował... :)

Na szczęście dużo tego nie ma - idzie więc zrozumieć o co w nim chodzi. Może warto pomyśleć nad napisaniem swojego w oparciu o układ wykonawczy, hmmmm...
Autor w pierwszym poście napisał że nie jest zawodowym programistą i prosił co trzeci post aby mu pomóc i jeśli ktoś się zna - to napisać na czysto.... widzisz - masz szansę się wykazać.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

MaciejN - jaki on mój? To projekt Open Source, na razie w wersji rozwojowej, nie do końca jeszcze opracowany. Ja tylko napisałem że widzę w tym spory potencjał i chcę się bliżej zaznajomić z projektem. Może nawet dałoby się zaadoptować trochę rzeczy z niemca, który też ma otwarty kod...

Kupiłem komponenty na więcej płytek z racji tego że przy jednej sztuce wychodzi to całkiem spora kwota... Planuję więc to poskładać, zaprogramować procki i chętnym odsprzedać. Ale nie zaczynam od tego - dopiero co się ujawniłem na forum i mam robić od razu za sprzedawczyka? Eee... :) Układzik można oficjalnie kupić wraz z MPU-6050 za $45 + wysyłka kurierem $20 (opłaca się więc kupić 2 sztuki, wtedy wysyłka gratis). Te $45 to niewiele więcej niż koszt przy samodzielnym kupowaniu części... tak więc zapewne w pierwszym rzucie będę celował w okolice 150zł (także z MPU-6050)

Rurek - już to zaproponowałem evvaldisowi, ale od kilku dni się nie odzywa na forum, może jest na wakacjach :-)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Post autor: uszy19922 »

Super :) Od dawna czekam na 3-osiowca :0 Z chęcią zostanę testerem.
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

Właśnie coś takiego planuje zakupić ktoś chętny się dopisać do zamówienia?

ktoś to testował ?


http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... tcount=335

http://shop.myairbot.com/index.php/evvg ... oller.html
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Szczerze to myślę, że poza autorem to chyba jeszcze nikt tego nie odpalił. Ja tak jak pisałem na początku będę miał trochę złożonych sztuk do odsprzedania, mam już większość części, czekam głównie na płytki. Więc jak Ci się śpieszy to kup w tym sklepie co podałeś link, a jak wolisz wysyłkę z Polski w podobnej cenie to możesz trochę poczekać :)
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Jutro powinny być u mnie te kontrolery, zobaczymy :)
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ja chętnie potestuję made in poland :-) przynajmniej będzie 100% wsparcie w boju ;-)
Nic nie piszesz jak tam komunikacja z autorem? Jak idzie optymalizacja ;-) kodu ?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Gawon
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 25 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Gawon »

meteor czy będziesz miał jeden do odsprzedania?
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Nie.
Rurek jak pytasz o mnie to nie kontaktowałem się z nim :lol:
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

meteor pisze:Jutro powinny być u mnie te kontrolery, zobaczymy :)
Nie wiem czy się nie pospieszyłeś....trochę zmian potrzeba ...płytka niedopracowana...
ala42 from RCG pisze:Besides the missing resistors on all fet control lines (not just the ones connected to the BSS123) the board design has some flaws you might also fix:
- the mounting holes have a distance of 44mm, should be 45mm
- the CPU has four VDD/VSS power supplies that should have 100nF caps. There are just two, which also could be closer connected to the supply pins.
- there are just 100nF caps before and behind the 3.3V regulator, which is a bit low. The CPU datasheet lists a 4.7µF which is not available.
- there should be 22Ohm resistors in the USB DP/DM lines
- the VDD trace for the CPU is routed on the bottom side so that two data lines can stay on the top side. Better route the data lines on the bottom side.
A poprzednie pytanie było do acc bo Ty jakoś nie chwalisz się że chcesz pomóc autorowi.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: acc »

Rurek - no niestety evvaldis nie jest otwarty na współpracę. Odpisał mi że ma znajomych którzy mu pomogą pisać kod i generalnie nie potrzebuje nikogo więcej. Podejrzewam też że nie ma on po prostu czasu na zajmowanie się tym tematem, jest to dla niego czyste hobby - świadczy o tym jego frekwencja w swoim wątku. Rzadko odpisuje, mi np nie odpisał na jakieś konkretne pytania techniczne. Nawet gdy spytałem o kody najnowszego firmware - przemilczał i źródeł nie ma. Trochę szkoda, bo projekt ciekawy. Ale mam nadzieję że będzie rozwijany :)

Co do moich zmagań z kodem - na razie jestem na takim etapie że całość kompiluje mi się pod zestawem eclipse + zewnętrzny toolchain (bleeding edge toolchain), musiałem wrzucić inny skrypt linkera i kilka drobnostek... Nie wiem czy działa bo nie mam na czym sprawdzić :) Ale kompiluje się - chociaż nadal z bibliotekami od stm.

Z drugiej strony przeglądam kawałki kodu i szukam po datasheetach, Reference Manualu, elektrodzie co dane fragmenty kodów znaczą (niestety autor często pisał kod metodą copy&paste, czasem komentarze odnoszą się np do innych portów GPIO niż są w rzeczywistości), dużo rzeczy jest bez komentarza i z dokumentacji dopiero można wywnioskować że taki zestaw wartości onacza np timer 50Hz.

Coraz bardziej mnie kusi bazując na tym firmware napisać swój własny - ale boję się że szybko minie u mnie ta fascynacja i będzie to martwy projekt. Taki temat musiałoby ciągnąć kilka osób wzajemnie się motywujących :)

Niemniej - widzę coraz więcej rzeczy które można by tam usprawnić, chociażby zacząć od własnego bootloadera po USB (niestety ta seria procesorów ma bootloader po porcie szeregowym) oraz komunikację po USB - obecny soft ma do tego dwa różne porty UART. A to tylko i wyłącznie kwestia softu, sam sprzęt (mimo że nie jest idealny) jest bazą na podstawie której można utworzyć coś naprawdę fajnego. I myślę że prędko nie powstanie kolejna rewizja płytki - skoro myairbot oraz J&K group zostali oficjalnymi sprzedawcami, to znaczy że włożyli trochę kasy w hurtową produkcję płytek - i raczej nie chcieliby stracić jej gdyby zaraz wyszła nowa rewizja :)

A czy ktoś z czytających ma doświadczenia z programowaniem stm32f103 ?
Pozdrawiam,
Adam
ODPOWIEDZ