Tricopter FPV - od A do Z... cz. II

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Tricopter FPV - od A do Z... cz. II

Post autor: Gmeracz »

Jest to ciąg dalszy materiałów "Tricopter FPV od A do Z... - cz. I"
  • SPIS TREŚCI:

    CZĘŚĆ II

    6. Montaż wyposażenia
    • - wieżyczka GPS + kompas



W planie:
7. Konfiguracja FC
8. Konfiguracja nadajnika
- Wyważanie silników i śmigieł
- Oblot modelu :wow2:
- Podłączenie kompasu i GPS-u
- FPV - co kupić?
- FPV - instalacja
- FPV - oblot modelu
- FPV - zbijanie bąków z gogglami w fotelu latając nad morzem :thumb:
- ...



- WIEŻYCZKA GPS + KOMPAS

Moduł GPS pozwala na określenie z dokładnością do 5-10-ciu metrów naszą pozycję. Dzięki temu FC może określić miejsce startu i gdzie ma wrócić w przypadku zakłócenia łączności (funkcja RTH - Return To Home), lub zawisnąć w miejscu gdy mu wydamy takie polecenie z nadajnika. Dodanie kompasu zwiększa ogólnie precyzję sterowania i nawigacji. Istnieje tez możliwość lotu po punktach nawigacyjnych wprowadzonych przed lotem np. z mapy Google.
W modelu jest jednak sporo przewodów zasilających, które generują zakłócenia. Jeżeli chcemy korzystać z dobrodziejstw GPS-a i kompasu musimy odsunąć moduły na tyle daleko, żeby mogły pracować poza ich wpływem. Jako że praktycznie każdy model jest inny często pozostaje eksperymentować. Jedną ze sprawdzonych metod jest zamocowanie czujników na wieżyczce nad modelem.
Moim dodatkowym warunkiem było wykonanie masztu składanego do transportu. Inaczej pozostaje tylko obszerny samochód.

Obrazek


Mój pomysł to maszt typu rurka w rurkę z przewodami wewnątrz, gdzie możemy w dowolnej chwili wysunąć wieżyczkę z mocowania a zarazem nie grozi nam samoczynne jej złożenie w locie. Poza tym rurki te są bardzo lekkie, wytrzymałe i dają się lutować
Zaczynamy od dobrania rurki masztu (u mnie akurat węglowa) i trochę mniejszej do bazy mocującej. W tym celu rozebrałem starą antenę teleskopową od radia. Węglowa ma średnicę 8 mm, ale nie jest to jakaś norma. Kierowałem się ilością przewodów - po cztery od GPS-u i kompasu.

Do mocowania wykorzystałem to, co znalazłem w skrzynce narzędziowej - mosiężną zawieszkę do obrazów. Po rozwierceniu otworu do średnicy rurki zlutowałem bazę dla masztu lutownicą 40W.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Po oczyszczeniu maskujemy taśmą miejsce nasuwania masztu i malujemy sprayem. Całość wygląda całkiem nieźle:

Obrazek Obrazek Obrazek


Do zamocowania czujników będzie służyła półka ze sklejki 30x70 mm. Rozmieszczamy elementy i dobieramy miejsce wykonania otworu. Zwróćcie uwagę na pierwszą fotkę - na płytce kompasu mamy trójkątne oznaczenie przodu modelu. Po wywierceniu otworu całość szlifujemy papierem i sklejamy żywicą epoksydową, która zapewni dużą wytrzymałość przy małej powierzchni styku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Po pomalowaniu półeczki sprayem sprawdzamy poprawność działania i możemy przystąpić do montażu podstawy do modelu w miejscu oddalonym od regulatorów i zasilania.

Obrazek Obrazek Obrazek


Kolej na montaż czujników na półeczce. Do tego wykorzystałem gąbki od żyroskopu, ale można użyć dowolnej dwustronnej. Podczas montażu zwróćmy uwagę na oznaczenia przodu modelu.
Obrazek Obrazek Obrazek


Ponieważ latam tuż nad kanałem La Manche gdzie pogoda potrafi się zmienić diametralnie i szybko, od początku myślałem jak osłonić odkrytą elektronikę na wieżyczce. Poza tym wygląda to estetyczniej i chroni trochę delikatne elementy. Wykonałem najpierw odpowiednie kopyto z klocka balsowego.

Obrazek


Próbowałem z butelką PET, ale ostatecznie wybrałem folię termokurczliwą do pakietów obkurczaną na kopycie hot gunem lub suszarką do włosów. Ponieważ nie miałem czarnej użyłem transparentną, którą po rozcięciu pomalowałem od środka czarnym sprayem.

Obrazek Obrazek Obrazek


To co widzicie na fotkach to prototyp :). Kolejna wersja będzie już ładniejsza. Gotową osłonkę przykleiłem gotową taśmą izolacyjną.

Obrazek


W momencie pisania tego odcinka jestem właśnie po lotach z tą wieżyczką. Wszystko sprawdziło się w 101% i spełniło swoje zadanie. GPS łapał po paru sek. 10 satelitów, lokalizacja czujników na wieżyczce dała płynną i niezakłóconą pracę.
...
...
Wkrótce ciąg dalszy...
Ostatnio zmieniony sobota 11 maja 2013, 17:16 przez Gmeracz, łącznie zmieniany 1 raz.
Od śmigła...
Marcin_80
Posty: 33
Rejestracja: środa 28 lis 2012, 12:13
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marcin_80 »

Wielkie dzięki za kontynuację. Czekamy na więcej.
BĘDZIE TO NAPRAWDĘ KONKRETNY TUTORIAL.
Pozdrawiam, Marcin
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Fajna wieżyczka, powiedz mi jak rozwiązałeś problem RTH w przypadku zaniku sygnału, mam ten sam odbiornik i nazą wymagało to nie lada kombinacji. FC wykrywa Ci zanik sygnału na 3 kanale?
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Post autor: Gmeracz »

Heh... Nie powiem ci na razie... Sprawdzałem RTH w nowym quadro i na odbiorniku FrSky. Funkcję włączałem pstrykiem bo to dopiero pierwsze testy i regulacje PIDów.

Od śmigła...
marcinmmm
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 11 sie 2014, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: marcinmmm »

Ile taki cały copter kosztował ?
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Zapraszam do lektury forumowej.
Trutututu nici z drutu.
titit
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 21:47

Re: Tricopter FPV - od A do Z... cz. II

Post autor: titit »

Witam, watek stary jak swiat ale big jary wileki szacun dla autora lecz mam pytanie czy jest tez taki tutorial dla sprzetu quadro? Jakos szukam i szukam i nie umiem nic takiego odnalezc a powiem otwarcie ze chcialbym wejsc w te klimaty lecz za bardzo nie wiem od czego zaczac :( ktos pomoze?

Dodam jeszcze ze chcialbym zrobic taka 250-tke choc TRI autora tez jest super.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ