Zasilacz serwerowy

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Zasilacz serwerowy

Post autor: bartwaw »

Kolejny zasilacz serwerowy rozpracowany.
Tym razem 400W.
Dorobiona nakładka plus złącza.
Dzisiaj doszedł przełącznik obrotów wentylatora LOW-HIGH.

po małym modzie 13v i jakieś 32 A - czyli lekko ponad 400W :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Hmm ale żeby było użyteczne dla braci modelarskiej to potrzeba troszku opisu który jest w tym wypadku cenniejszy niż zdjęcie za tysiąc słów :-)
Nakładka ładna estetyczna i bezpieczna, nie wiszą i nie sterczą żadne styki do których jak zawsze prawem Murphy'ego coś by się przyszwędało :-)
Tak więc Bart, model zasilacza i schemat przeróbki i wtedy relacja będzie kompletna.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

Rurku drogi, ja zawsze mam problem z relacjami foto :)
Jak się wezmę za temat to lecę i zapominam o relacjach.
Jak zrobię to mi się przypomina, że miałem coś takiego zrobić. Ba nawet przygotowałem setup do focenia :)

Nakładka powstała właśnie w celu który określiłeś. Poza tym, mega lubię jak to co robię jakoś wygląda no i ma inne względy poza estetycznymi.

Będę robił drugą sztukę jak ją tylko dostanę. Postaram się więcej fotek.

Zasilacz to ESP113 do Compaq DL380. Schematy jak uruchomić łatwe do odnalezienia. Ja ze swojej strony dorzuciłem nakładkę ze złączami Gold. Na nakładkę przesunąłem grilla by to jakoś po ludzku wyglądało. No i napięcie podkręcone z 12V na 13V.

Nakładka. U mnie na topie jest PCV spienione :) Trzepię z tego co się da. Dobre kleje CA (trochę dłużej wiążące) i można przy odrobinie cierpliwości działać cuda.

Ze mnie to wyznawca wiary DIY :)
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Również kupiłem sobie ten zasilacz :-)
Dzięki za info Bartek!
gdyby ktoś chciał to ten gość ma jeszcze tego trochę: http://allegro.pl/show_item.php?item=3145247867
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

Spox.

Jak by ktoś nie mógł odnaleźć jak zmodować:
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 113&page=2

Ja dodałem jeszcze od siebie przełącznik do jednego z przewodów z zasilacza.
Wentylator oryginalnie chodzi bardzo głośno i przy małym poborze prądu nie ma potrzeby by pracował na pełnych obrotach. Do obniżenia obrotów styknie najzwyklejszy rezystor (wpięty w szereg) 20 Ohm.
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Też nabyłem..ale to w sumie fajne małe jest :-) Niepozorne a tyle amperasków może wypluć...kurcze muszę poszukać jakiejś obudowy na wymiar z gotowców dostępnych na rynku aby zasymulować taką ładną "dupkę" z grillem i złączami...dodatkowo skoro dają 5V o wydajności kilku A to też wyprowadzę, przyda się :-)
Bart, to w sumie można zamiast przełącznika dać potencjometr i sruuu :-) a gdyby do tematu podejść ambitnie to...termistorek jakiś i skromny układ regulujący obroty...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
bartwaw
Posty: 1258
Rejestracja: sobota 05 mar 2011, 20:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: bartwaw »

Fajny fajny. Tanie 400w.
Można z tych serwerówek po paru modach mieć fajne zasilacze.
Potek, nie wiem czy jest sens, ale już coś na LM35 to całkiem ciekawe rozwiązanie i w miarę proste. No ale to jak napisałeś - ambitnie. Ja aż tak ambitnie nie podszedłem do tego. Myślałem o tym LM'ie ale szkoda mi było czasu :)

Fakt, można wyciągnąć 5V. Jakiś mała wtyczka i viola. Jednak ja nigdy nie miałem potrzeby korzystać z tego napięcia.

Bart
Strona mojej kochanej córeczki:
http://www.igunia.pl
Jak nie wiesz na co przeznaczyć 1% odpisu z podatku - zajrzyj.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

bartwaw pisze:ale już coś na LM35 to całkiem ciekawe rozwiązanie i w miarę proste. No ale to jak napisałeś - ambitnie.
Masz pod ręką może jakiś schemacik? I może przypadkiem wiesz gdzie najlepiej go umieścić tego LMa ? :-)

bartwaw pisze:Fakt, można wyciągnąć 5V. Jakiś mała wtyczka i viola. Jednak ja nigdy nie miałem potrzeby korzystać z tego napięcia.
No wiesz :-) Nie bluźnij - podstawowe napięcie w instalacjach modelarskich (no fakt 4,8V do pewnego momentu przejścia z NimH na BECe ;-) ) oraz przydatne chociażby jako źródło 5V dla USB wszelakich....
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

u mnie ten zasilacz hula bardzo fajnie :-)
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Zasilacz serwerowy

Post autor: maxxxior »

witam
Posiadam HP ESP1113. Jak odłączyłem wentylator to zasilacz nie chciał się uruchomić. Czy dobrze pomyślałem że musi być na 5V jakieś obciążenie (tak jak w zasilaczach ATX)?? Jeśli tak, to jaki rezystor mam tam podpiąć w miejsce wentylatora?
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zasilacz serwerowy

Post autor: Kowal »

Najprościej z możliwych, czyli zmierzyć rezystancję wentylatora Obrazek
A śrubki z "normalnym" gwintem, wkręca się w prawo... Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilacz serwerowy

Post autor: cobra »

A ten wentylator ma 2 czy 3 kabelki? Jeśli 3, to żaden rezystor nic nie da, bo to jest kontrola obrotów.
________________
Cobra
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Zasilacz serwerowy

Post autor: maxxxior »

ma 2 kabelki. Zmierzyłem opór i wynosi 1208. ale nie zgadza się to z danymi na wentylatorze, bo U=12V a I= 0,58A, tak więc R=U/I czyli 20,68ohm, dobrze rozumuję?

ewentualnie pozostaje rozwiązanie z wpięciem szeregowo rezystorka ok 20ohm, tak więc: jakiej mocy rezystor mam wpiąć w szereg żeby było ok? czy P=U*I=12*0.58=7W? troche duży... wpiąłem na chwilę 33ohm 2W ale trochę się nagrzał przez tę chwilę...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Zasilacz serwerowy

Post autor: miś »

Ano wygląda na to że spora dmuchawa z tego jest i żre dużo prądu :).
Jak na 33ohm działał, to spróbowałbym 100ohm, jak dalej działa, to 220ohm... czym więcej tym mniejsza moc. Zwiększać rezystancję do momentu aż zasilacz powie że się nie włączy bo nie ma wentylatora. Potem policzyć dla tego o jedno oczko mniej ze wzoru P=U^2 / R i będziesz wiedział jakiej mocy rezystor musi być.
Pzdr. -----MIŚ-----
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Zasilacz serwerowy

Post autor: maxxxior »

To może potencjometr?

zastanawia mnie też jedno: czemu autor tego tematu dał najzwyklejszy rezystorek 20ohm? nie spali się on? w takim razie jak bym zostawił 33ohm 2W to było by ok?
ODPOWIEDZ