Fatshark - zwiększanie rozstawu wyświetlaczy

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
bartek79
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 14 lut 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Fatshark - zwiększanie rozstawu wyświetlaczy

Post autor: bartek79 »

Wiele osób jako jedną z wad gogli Fatshark (starego modelu) wymienia zbyt mały rozstaw wyświetlaczy lcd - owszem, może skośnoocy są zadowoleni, ale my, biali europejczycy, często męczymy się z powodu nieostrego obrazu. Nowe fatsharki wyeliminowały ten problem poprzez właśnie nowy, większy rozstaw monitorków. Okazuje się, że i w starym modeli można samemu uzyskać zakres rozstawu ok. 60-70mm. Oto jak to należy wykonać.

1. Wykręcamy dwie śrubki od dolnej strony gogli, zdejmujemy górną pokrywę. Trzyma się ona na trzech zatrzaskach. Jeśli środkowy nie chce puścić, podważamy go delikatnie płaskim śrubokrętem.

Obrazek

2. Tak to wygląda wewnątrz. Nowe fatsharki w wersji base, które są lżejsze o 30%, to m. in. brak odbiornika znajdującego się po lewej stronie.

Obrazek

Pośrodku widać dwie śrubki, które tworzą mechanizm suwnic dwóch wyświetlaczy. Odkręcamy je, wyjmujemy wyświetlacze.

Obrazek

Obrazek

3. Teraz przyda się płaski, mały pilniczek oraz nożyk modelarski. Zaznaczone na czerwono miejsca należy usunąć. Nożykiem wycinamy po 2-3 mm powierzchni pod wystające od frontowej strony gogli suwaki - muszą mieć większy zakres regulacji (czerwone kreski poziome w goglach). Następnie nożykiem należy usunąć boczne dwie blokady (pionowe czerwone kreski w dolnej stronie gogli - wystają na ok 1mm > przyciąć). Na koniec zostaje poszerzenie regulacji rozstawu w obu wyświetlaczach. Ja to zrobiłem cienkim pilniczkiem. W przypadku wewnętrznej szczeliny (na rysunku plastik wyświetlacza max po prawej stronie), otwór poszerzyłem do samego końca, na wylot.

Obrazek

Tak wygląda efekt przeróbki gogli.

Obrazek

4. Teraz całość składamy tak, jak było w oryginale. Wkręcamy śruby w szczeliny regulacji wyświetlaczy.

Tak wygląda oryginalny minimalny rozstaw wyświetlaczy (ok 60mm).
Obrazek

Tak oryginalny maksymalny rozstaw (ok. 65mm)
Obrazek

A tak po przeróbce - ok 70mm, czyli tyle, ile oferują nowe fatsharki. Jako że zwiększył się rozstaw, to po rozsunięciu wyświetlaczy ich zewnętrzna część znika za plastikowymi ściankami. Nie poszerzałem ich, gdyż w trakcie użytkowania nie widać, żeby cokolwiek zasłaniało obraz.

Obrazek


Poprawa obrazu jest, ale myślałem że będzie lepiej. Wydaje mi się, że optymalny zakres rozstawu powinien być do 75mm (i nieprawdą jest, że jestem alienem, ale przyłożona suwmiarka tyle mi pokazuje), ale tyle w fatsharkach nie da rady uzyskać - lewy monitorek po przeróbce dociska odbiornik. Niestety efekt beczki i rozmywających się krawędzi pozostaje.

Obrazek
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

No widze ze jednak sie udalo. Z tego co pamietam to na rcg wlasnie pisali o max 70mm. Dzieki za poradnik :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

A jak zmierzyć ile powinien mieć użytkownik fatsharka najlepiej rozstawione monitorki ...patrząc na wprost zmierzyć rozstaw pomiędzy źrenicami...czy dobrze piszę bo wtedy na chłopski rozum dwa środki tych monitorków w takim samym rostawieniu dadzą najlepszy efekt... :roll:
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Iść do okulisty :) On Ci prawdę powie :mrgreen:
pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ