GroundStation by Zbig&Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

zbipok pisze:Moim zdaniem skup się na tylko zasilaniu samego urządzenia. Rozprowadzanie zasilania to dodatkowe problemy ( bezpieczniki , przepalone ścieżki, zakłócenia , reklamacje ) - nie warto.
CO WARTO ? - zrób złącze wewnętrzne dla modułu BT. Nie musi być na razie oprogramowane ale będzie to furtka do połączenia z aplikacją np w smartfonach lub PC.
Masz rację, chyba odpuszczę to zasilanie.
Złącze do BT to właśnie UART. Są dwa, więc możliwości rozwoju są spore.

ps. Padł mi serwer, więc chwilowo nie ma strony ani żadnych obrazków.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

PitLab pisze: Złącze do BT to właśnie UART. Są dwa, więc możliwości rozwoju są spore.
Wiem o tym , miałem na myśli możliwość włożenia BT do środka pudełka.
Pitlab sklep ma w ofercie konkretny moduł BT do którego powinny pasować piny.
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

zbipok pisze:miałem na myśli możliwość włożenia BT do środka pudełka.
To tylko kwestia rodzaju złącza. Jeżeli dam złącze proste to bT będzie można zamontować wewnątrz, jeżeli kątowe to będzie mona wprowadzić na zewnątrz.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

Rozrysowałem sobie układ połaczeń w walizce i mam jeszcze jeden pomysł.

Dodaj wejście analogowe do pomiaru napiecia zasilania i prądu pobieranego przez GS.
Nie trzeba będzie wtedy stosować dodatkowych mierników napiecia w walizce oraz można mierzyć zużycie energii GS.

edit:
Ja w swojej stacji bazowej używam laptopa. Do tej pory pracuje jako monitor oraz rejestrator.
Ale... w menadżerze FPV jest zakładka dotycząca GS ciekawe czy będzie można mieć na ekranie mapkę ( taką jak przy programowaniu WP w OSD ) i obserwować nie niej ikonke samolotu?

Jeśli na PCB byłoby jeszcze miejsce można dołozyć BUZER.
Przyda się do przyciągania uwagi pilota gdy dzieje się coś wartego zobaczenia na wyświetlaczu itp.
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Mam już pociągniete wszystkie ścieżki. Jeszcze bez większego wygładzania. Wrzucam obrazek samej górnej warstwy bez poligonu, tak żeby cokolwiek było widać (kratka to 5 mm):
Obrazek

W ostatnim czasie dołożyłem:
- pomiar napięcia 12V (dzielnik identyczny jak w OSD)
- wejście do pomiaru prądu dałem na nieużywaną szpilkę zasilania serw sterownika anteny "SERVO". Ten kabelek będzie szedł do BECa, więc ewentualnemu czujnikowi będzie po drodze. Nie ma miejsca na jakieś dedykowane gniazdka.
- zasilanie z USB, bo jakoś wcześniej umknęło...
- 2 LED-y używane jako opcjonalna sygnalizacja wyboru aktywnego odbiornika (gdyby potencjalnie ktoś chciał zaoszczędzić na tym super bajeranckim wyświetlaczu) dałem jako przewlekane i wstawiłem nad wyświetlaczem.

Jak widać jest sporo miejsca i wygląda że ta obudowa może zostać. Nawet jeżeli trzeba będzie dołożyć jakiś spory scalak powinno dać się upchnąć.
Mam jeszcze 2 wątpliwości:
- gniazdo zasilania (od spodu po prawej), jest typowe dla zasilania urządzeń z zewnętrznym zasilaczem, takie samo jest w konkurencyjnej stacji EagleEyes. Zalety to łatwo dostępne, łatwe do zarobienia i podłączenia, ale też łatwo jest go wypiąć. Jakieś sugestie?
- głębokość osadzenia złącz RCA. Przymierzałem to tak, aby wtyczka wsuwając się w gniazdo oparła się o obudowę. Teraz gdy patrzę po sprzętach domowych, to gniazda wystają znacznie bardziej. Może też trochę je wysunąć? Ile?

Jeszcze jutro trochę pogładzę ścieżki, może coś się jeszcze przypomni i jeżeli nie będzie rewolucyjnych uwag to w poniedziałek pójdzie do płytkarni.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: piotr »

Witam nie zapomnij prosze o komunikacji przez BT z laptopem lub telefonem ,zostaw jakieś złącze do komunikacji z innymi urzadzeniami (mam na myśli mozliwość sterowania dopałką RC w zalezności od poziomu odbiornika RC . Pamietaj tez o wejściu RSSI odbiornika video -choć w tej chwili nie jest potrzebne mozna wykorzystać jednak w przyszłości do precyzyjnego naprowadzania anteny Yagi na model)
Piotr
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Dałbym parami wejscia: video1, audio1, video2, audio 2

Nie lube "typowych" złaczy zasilania. To najbardziej zawodny element zestawu.
jeśli juz ma byc, to zrób przy nim dwie spore dziury na wlutowanie własnego kabla na stałe.
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

Moim zdaniem złącza RCA mogą pozostać na swoim miejscu.
Miejsce pod dodatkowe złącze z wyjściem zasilania 12 V możesz wygospodarować jak przesuniesz stabilizatory i kondensatory do góry. A ponad złączem możesz umieścić rezystor dla układu pomiaru prądu.
Do tego wyjścia 12V będzie podłączony BEC, Gogle, odbiorniki video.
Pogrubiać odpowiednie ścieżki zasilania zapewne będziesz później.
Diody LED zawsze się przydadzą :-) .

Gniazdo zasilania na początek jest ok. Sądzę jednak , że bardziej zaawansowani użytkownicy i tak wykonają niezawodne połączenia lutowane. Dla nich przydadzą się dedykowane pola lutownicze.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Zbig pisze:Dałbym parami wejscia: video1, audio1, video2, audio 2

Nie lube "typowych" złaczy zasilania. To najbardziej zawodny element zestawu.
jeśli juz ma byc, to zrób przy nim dwie spore dziury na wlutowanie własnego kabla na stałe.
Popieram.
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Może piętrowe złącza jak w stacji bazowej EagleEyes?
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

To ja proponuję zamiast drugiego złącza z wyjściem zasilania 12V - TRZY spore dziury obok tego złącza co jest.
Zbyszek
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

piotr pisze:Witam nie zapomnij prosze o komunikacji przez BT z laptopem lub telefonem
Do tego jest jeden z dwu UART-ów z pinami zasilania 5V
piotr pisze:zostaw jakieś złącze do komunikacji z innymi urzadzeniami (mam na myśli mozliwość sterowania dopałką RC w zalezności od poziomu odbiornika RC .
Tego zupełnie nie czuję. Wydaje mi się że tego typu rzeczy są na tyle niestandardowe że chyba nie warto sobie zawracać tym gitary. Do obsługi takich rzeczy musi być dedykowany sterownik. Niech się Zbyszek wypowie. Ja jestem przeciw.

piotr pisze:Pamietaj tez o wejściu RSSI odbiornika video -choć w tej chwili nie jest potrzebne mozna wykorzystać jednak w przyszłości do precyzyjnego naprowadzania anteny Yagi na model)
Tak, są 2 wejścia.
Zbig pisze:Dałbym parami wejscia: video1, audio1, video2, audio 2
Trochę będzie roboty, ale powinno dać się zrobić. To rzeczywiście uporządkuje wiązki kabli do odbiorników.
Zbig pisze:Nie lube "typowych" złaczy zasilania. To najbardziej zawodny element zestawu. jeśli juz ma byc, to zrób przy nim dwie spore dziury na wlutowanie własnego kabla na stałe.
Też nie lubię dlatego pytam :-)
Otwory na przewody da się zrobić. φ = 2 mm pewnie wystarczy.
zbipok pisze:To ja proponuję zamiast drugiego złącza z wyjściem zasilania 12V - TRZY spore dziury obok tego złącza co jest.
Otwory! Nie dziury ;-) U nas w technikum za "dziurę" można było oderwać po głowie.
Dlaczego 3? Może chodzi o 3 komplety?
Szymon pisze:Może piętrowe złącza jak w stacji bazowej EagleEyes?
Nie zmieszczą się na wysokość. To musiało by być bardzo wysokie pudełko.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

PitLab pisze:
zbipok pisze:To ja proponuję zamiast drugiego złącza z wyjściem zasilania 12V - TRZY spore dziury obok tego złącza co jest.
Otwory! Nie dziury ;-) U nas w technikum za "dziurę" można było oderwać po głowie.
Dlaczego 3? Może chodzi o 3 komplety?
Miejsce pod dodatkowe otworki ;-) z wejściem, wyjściem i masą zasilania 12 V (one and one and one is three ;-) ) możesz wygospodarować jak przesuniesz stabilizatory i kondensatory do góry. A ponad nimi możesz umieścić rezystor dla układu pomiaru prądu.
Mogą być i cztery dziurki :lol: dla wygody. Jesli ktoś nie skorzysta z tego to jego wybór.
Do wyjścia 12V będzie podłączony BEC, gogle oraz odbiorniki video.
Awatar użytkownika
Yazutsu
Posty: 668
Rejestracja: sobota 31 gru 2011, 01:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Yazutsu »

zbipok pisze:Do wyjścia 12V będzie podłączony BEC, gogle oraz odbiorniki video.
To mi się podoba.
Jeszcze można by dodać taki ficzer żeby GS zliczało ile prądu zużyło i zapamiętywało.
Tak żeby przy każdym włączeniu nie zliczało od nowa.
Dzięki temu nie trzeba będzie za każdym razem ładować żelka przed wyjściem na pole.
Włączam i widzę że zużyłem dopiero 2Ah a mam żelka 7Ah.
Jak już widzę że mam mało to ładuję a w sofcie klikam że naładowałem i licznik liczy od nowa.
Fajne czy przekombinowałem?
Andrzej
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Yazutsu pisze:Jeszcze można by dodać taki ficzer żeby GS zliczało ile prądu zużyło i zapamiętywało.
Tak żeby przy każdym włączeniu nie zliczało od nowa.
Ja tak mam zrobione w komputerze pokładowym i też sobie chwalę. Mam sekwencję drążków resetująca licznik. Tyle że tam dane trzymam we FRAM i nie mam limitu zapisów a Zbyszek w swoich projektach trzyma nastawy we flashu i tutaj jest już trochę więcej zachodu z zapisem i mniejsza żywotność pamięci.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
ODPOWIEDZ