Analizator spektrum za 20$

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Co za kupa poważnie nie działa ?
Na Vimeo tez sa regionalizacje ?
Rurku no więc jestes w stanie oszacować uzywajac ten soft ktory teraz uzywam przede wszystkim siłę sygnału w dB oraz odstęp syg/szum teoret po znalezieniu myszką najwyższego punktu amplitudy. To teoretycznie . Doskonale mozna np za pomocą ruchow anteny okreslic jej optymalne miejsce i położenie a takze np strojenie bazujac nawet po chamsku patrzac na wys wykresu widmowego.

CO by tu wykombinowac zeby mozna bylo ten filmik ogladac ?

Ma ktos dropboxa moze bym podeslal ? to tylko 30MB

EDIT OK
juz wiem dlaczego Tubas burczy o prawa autorskie :)
W filmiku skanujac pasmo radiowe nagrałem przez przypadek jakies 2 niby przeboje :) .
Zaraz wyedytuje to tj wstawie tam cisze i bedzie fungować :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 21 sty 2013, 21:26 przez lukisek, łącznie zmieniany 1 raz.
i tak skonczysz ... wrając do RC
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Filmik jest na YT wrzuc jak piszesz na Vimeo. Moze pomoże:)

A co do chipsetow E4000 ma wyższy zakres ale ma dziurę ok 1100 MHz o 1250 MHz. Wiesz coś więcej, ponoć ma większa czułość. Bo testów jeszcze nie robiles, pewnie czekasz na moduł.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Sie wrzuca .

Poobcinałem niestety skanowanie na najwiekszych "namiotach " :-((prawa autorskie na stacjach muzycznych) . Zostal tylko folklor w wide fm. No ale chodziło mi głównie o to zeby pokazac jak sie operuje programem oraz jak ladnie dziala airband.
Jesli chodzi o drugi tuner to czekam jeszcze . Dokladnie takie same informacje o pasmach tych tunerów wyczytałem. Na stan dzisiejszy mogę powiedzieć ze FC0013 działa ładnie(tj wcale nie jest zamulony czy super słabo czuły) - "widzi bez problemu 1.2G Wideo , 433 oraz np walkie talkie dla dziewczynek w kształcie piernika na coś koło 40Mhz :) . Mieszkam na zadupiu , nie słyszę policji i taksówek ale tez nie wykonałem zadnej normalnej anteny na te częstotliwości .
Kolejna sprawa to to czy odczyty ze skali programu są prawdziwe. W programie jest funkcja shift za pomocą ktorej możesz przesuwać skale częstotliwości i powiedzmy w ten sposob dopasować do jakieś np sztucznie wygenerowanej. Na ile to pływa itp tego nie powiem. Częstotliwości się pokrywają .

DZIAŁA TERAZ ?? - ogladac w HD najlepiej przez tube

i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Częstotliwość na szybko można sobie zweryfikować naszą ulubioną hercmiarką i w ten sposób skalibrować czestotliwość...
Obrazek
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

No tą hercmiarke maja tu chyba wszyscy . Zupelnie o niej zapomnialem. Posprawdzam zaraz.
Np radio pokrywa sie idealnie. Wieza z airportu juz niekoniecznie ale to jest kwestia kilku setek Hz i nie wiem czy mozna to uznac za bląd pomiaru ?
i tak skonczysz ... wrając do RC
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

lukisek pisze: CDN
Jako CDN miałeś na myśli to, co napisałeś, czy będzie jeszcze jakiś opis konfiguracji czy oprogramowania?
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

A czego nie wiesz Labo albo o co chcialbys zapytac ?
Programik jest prosty jak walek korbowy . Nawet nie zagladalem do dokumentacji i kazdy sobie z nim poradzi. Jesli masz jakies konkretne pyt to wal.
i tak skonczysz ... wrając do RC
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Mam dongla Lifeview LV5TDeluxe czyli wg strony http://www.reddit.com/r/RTLSDR/comments/s6ddo/rtlsdr_compatibility_list_v2_work_in_progress/ z któregoś tutaj posta na początku, jest to: RTL2832U/FC0012.

Jest szansa na zadziałanie, czy raczej, że to FC0012, to odpada? Niestety utknąłem, bo SDRSharp po wybraniu "RTL-SDR / USB" twierdzi, że "RTL-SDR / USB nie jest podłączony lub sterownik nie działa prawidłowo." (Krok nr 14 z Twojego opisu.) W managerze urządzeń mam oba "Bulk-in interface" zainstalowane poprawnie.

EDIT: A którego masz dongla Ezcap?
ezcap EzTV668 RTL2832U/E4000
ezcap EzTV666 RTL2832U/E4000
ezcap EzTV646 RTL2832U/FC0012
Ostatnio zmieniony wtorek 22 sty 2013, 13:08 przez labo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Mysle ze jest szansa . Musze przeczytac specyfikacje tego programu ale to wieczorkiem i dam znac.

Sprobuj odinstalowac calkowicie dongla (manager urzadzen)
potem go podlacz znowu i pomin wszystkie okienka proszace o drivery. Dongiel musi byc podlaczony , wykryty ale bez driverow
Potem zainstaluj podmianki bezposrednio od razu z Zadiga - pamietaj ze musisz podac drivery na interface 0 i interface 1. a cala operacje ma potwierdzic zadig sukcesem.
Nic potem nie resetuj i przejdz od razu do sdrSharp i ustaw jak trzeba

Jesli nie dzialczy to znaczy ze byc moze fc0012 nie jest obslugiwane przez ten soft.
Moj model to EZTV645 FC0013 - ten ktorego link podalem na poczatku
i tak skonczysz ... wrając do RC
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Na tym systemie wcześniej dongiel nie był zainstalowany.

Powinno działać na FC0012.... http://www.youtube.com/watch?v=CMPCDt8qeGI

Odinstaluję i zainstaluję.

EDIT:
lukisek pisze: Sprobuj odinstalowac calkowicie dongla (manager urzadzen)
potem go podlacz znowu i pomin wszystkie okienka proszace o drivery. Dongiel musi byc podlaczony , wykryty ale bez driverow
Potem zainstaluj podmianki bezposrednio od razu z Zadiga - pamietaj ze musisz podac drivery na interface 0 i interface 1. a cala operacje ma potwierdzic zadig sukcesem.
Nic potem nie resetuj i przejdz od razu do sdrSharp i ustaw jak trzeba

Niestety nie zadziałało, ten sam błąd, że nie jest podłączony lub sterownik nie działa prawidłowo.


EDIT: Wg tych mój dongiel to E4000 a nie FC0012, ale na SDRSharp działa..
http://www.youtube.com/watch?v=JYFF3o2gjXg
http://www.youtube.com/watch?v=tmFRDJsaCdk
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

a jaki masz system ?
i tak skonczysz ... wrając do RC
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Teraz testowałem na Win 7 64bit.

EDIT:
Na Win XP poszło od ręki, na Win 7 32bit także z tym, że:

Na XP nie przyglądnąłem się działaniu, natomiast na Win7 32bit działa, ale dziwnie. Po pierwsze po odpaleniu PMRki zobaczyłem kilkanaście prążków na raz w okienku zamiast jednego, po odpaleniu drugiej było to samo. Pobiegłem do kolegi aby odpalił UKFkę, i na 2m jak i 70cm było to samo, tak więc nie jest to wina radiotelefonów.
Co więcej, ustawiając np: 100MHz i kursor na stacji FM, klikamy zmianę cyframi na np. 120MHz a zmienia się tylko skala, natomiast piki i waterfall (czy jak to się zwie), pozostają takie same. Kliknięcie na 130MHz dopiero powoduje zmianę. W zakresie koło 400-600MHz zmiany są co mniej więcej 50-80MHz.
Tak samo jest gdy myszką przesuwamy skalę. Skala się przesuwa, ale piki stoją w miejscu. Zmiany w pikach są co te kilkadziesiąt MHz.
RMFke odbierałem np. zarówno tam gdzie powinna być, jak i na 16MHz (w WFM) jak i na 9,9GHz oraz paru innych miejscach.

Jutro przyglądnę się pracy na XP.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

No chociaz jakis postęp :)
U mnie nic takiego sie nie dzieje natomiast takze obserwuję harmoniczne ale tam gdzie mozna sie ich spodziewac.
zmieniajac po lewej STEP SIZE na np 100Hz robiac DRAG myszką na czarnej skali masz mozliwosc przesuwania o wlasnie taki step. Natomiast klik lewy myszką na widmie ustawia
vho dokladnie tam gdzie klikniesz.
Suwaka ZOOM po lewej uzywasz do robienia powiekszenia widma
Contrast do zwiekszenia kontrastu okna analyzera ponizej
no i SPEED do zwiekszenia jego szybkoci (za duzy - jak komp za wolny to muli)
i tak skonczysz ... wrając do RC
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

Czym nagrać zrzut ekranu z kompa do AVIka? Bym pokazał ciekawostkę. Przy przesuwaniu skali w lewo niektóre prążki przesuwaja się w lewo, a niektóre w prawo. :shock:

EDIT: Nie udało mi się zobaczyć nadajnika na 1,2GHz. :( Jeśli f kanału np. 1060, to obserwować dokładnie tą częstotliwość? Może to już poza częstotliwością dongla?
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Nie mam zadnego sprzetu na SDR, ale sa aplikacje na androida, ponoc bez podmian sterowników. np SDR Touch. Moze to bedzie alternatywa?
Pozdrawiam, Jarek
ODPOWIEDZ