Uart poprzez bluetooth za 37zl

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pit202

Post autor: pit202 »

Rurek pisze:
pit202 pisze:można to rozwiązać uruchamiając MKTOOL`a z parametem "/compat"
Pit202 - genialne, wiesz o co chodzi z tym parametrem? Co on robi?
hehe, niestety nie , nie chciało mi się czytać po niemiecku ;-)

Piotr
Awatar użytkownika
slobo
Posty: 333
Rejestracja: sobota 11 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: slobo »

Rurek pisze:parametry masz dobre dla MK ? 57600,8,1,N ?
Tak mam dobre. Jeszcze jedna rzecz, którą teraz zauważyłem, na samym początku jak uruchomię mk tool wyświetla się status połączenia "not connected" po około sekundzie zmienia się na "no connection". Oczywiście czerwona dioda w module BT świeci ciągłym światłem.
pit202

Post autor: pit202 »

a jestes pewien ze nie zamieniles linii rx tx ? ja myslalem ze dobrze podlaczylem wg opisu a zadzialalo dopiero jak zamienilem ;-/
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Dokładnie jak Pit202 napisał - sprawdzić cross tx/rx - chińczyki potrafią cudować :-) np w Arduino nano opisują że pin RX to pin do podłączenia się do RX :-) drugiego urządzenia.

A z kolei czerwona dioda oznacza że jest komunikacja na poziomie BT czyli radiowo się urządzenia widzą. Problem jest na dalszym etapie - mapowania portu COM. I mimo zapalonej diody komunikacji nie ma. To normalny objaw i dioda nas tylko informuje o poprawnym sparowaniu RADIOWYM.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
slobo
Posty: 333
Rejestracja: sobota 11 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: slobo »

Sprawdziłem dokładnie jeszcze raz i :oops: pomyliłem tx z rx. Przepraszam za zamieszanie :oops:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

:lol: :mrgreen: :-D :lol: :mrgreen: Będzie trzeba drukowanymi dopisać w streszczeniu o sprawdzaniu krosowania TX/RX bo to błahostka a potrafi krwi napsuć ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
slobo
Posty: 333
Rejestracja: sobota 11 gru 2010, 15:41
Lokalizacja: Tłuszcz

Post autor: slobo »

Nie zauważyłem, że wyjścia TX i RX w FTDI (nie oryginał) są odwrotnie rozmieszczone niż FC. Jeszcze raz dzięki Panowie :mrgreen:
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

:mrgreen: zawsze sprawdzam w terminalu bo nigdy nie wiem kiedy jest dobrze z RX i TX w nieznanych urządzeniach. Czasami podają jak podpiąć (czyli nie trzeba krzyżować ) a nieraz podają jak jest i wtedy trzeba samemu robić przeplot.

EDIT: literówka

terminalu
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 maja 2012, 21:40 przez szymon_wolebez, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

szymon_wolebez pisze::mrgreen: zawsze sprawdzam w terminali bo nigdy nie wiem kiedy jest dobrze z RX i TX w nieznanych urządzeniach.
W identyfikacji pomaga woltomierz. TX nieaktywny ma stan wysoki, RX ma wysoką impedancję.
W ten sposób można diagnozować obie strony łącza, nawet gdy są już połączone (poprawnie lub nie).
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Rurek pisze:to może ja spróbuję, jakimś lamerskim językiem a nie w modnym wśród tutejszych elektroników-avrowców ;-) asemblerze :mrgreen:

1) podłączasz ten moduł poprzez kabelek (np Remzibiego) do komputera, instaluje Ci się nowy port COM
2) otwierasz sesję w oknie terminala (hyperterminal windows) i ustawiasz parametry sesji na 9600, 8, 1, n, 1 bez kontroli przepływu
3) otwierasz sobie notatnik windows i piszesz rózne komendy zaczynające się od liter AT, pisane razem, koniecznie z dużej czyli wstukujesz AT, robisz Ctrl+C czyli kopiujesz
4) w hyperterminalu wklejasz to co skopiowałeś czyli Ctrl+V
5) kolejnymi komendami AT ustawiasz sobie moduł bluetooth na żądane parametry

Pierwszą komendą zawsze niech będzie samo AT, powinno zwrócic "OK" jezeli wszystko jest dobrze skonfigurowane i jest komunikacja...
...następnie dajesz : AT+NAMERurek" i twój moduł od teraz ma prawidłową nazwę ;-)
i na koniec, ustawienie predkości dla multiwii:AT+BAUD8
po kazdej komendzie dostaniesz odpowiedź w postaci Ok i parametru który nadałeś.

I pamiętaj że wszystko wpisujesz w notatniku i kopiujesz do hyperterminala.

Punkt 4 . co to jest ten hyper terminal ? jak mam wywolac to okno w windowsie 7 ?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

http://pl.wikipedia.org/wiki/HyperTerminal a jeżeli windowsy nowsze to używamy np PuTty po uprzednim ściągnięciu i zainstalowaniu tegoż :-).
I jeżeli coś nie idzie to najpierw sprawdzać cross TX-RX :-) bo to jest zazwyczaj ukryta przyczyna niedziałania rozwiązania ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
LeShQ
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 01:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: LeShQ »

Witam
Od wczoraj próbuje uskutecznić Bluetootha na AIO 1.0 oczywiście z mizernym skutkiem. Efekty eksperymentów:
- zaznaczam połączenie jak bozia przykazała odbiornik do nadajnika i nadajnik do odbiornika, czyli rx do tx i tx do rx, oczywiście krosowałem do testów,
- bluetooth paruje się z komputerem czyli led przestaje migać,
- próbowałem podpiąć pod złącza S1 i S3, ale uznałem, że nie mając "ustawionego" BT poprzez jakiś emulator RS232 na usb, to nie zadziała
- wydaje mi się, ale proszę wyprowadźcie mnie z błędu, że jak podepnę pod złącze FTDI to powinno zadziałać chociażby tylko ładowanie wsadu przez aplikację arduino?
- niestety nie posiadam, żadnego "usb na rs232"i czy bez tego jestem wstanie sobie poradzić, albo zastanawiam się, czy jest możliwe wykorzystanie tego na AIO jakimś mykiem, bo przecież on jest na tych samych in-outach co FTDI
- po co w ogóle ustawianie BT i dla czego nie można tego ustawić zmieniając właściwości portu com via BT?
- takie konsole jak putty mnie trochę przerażają bo nawet nie wiem jak prawidłowo odpalić tę aplikację, żeby się dogadała z COMem mi się bardziej jednak kojarzy z sieciowymi sprawiami

Przepraszam, że męczę ten wymęczony temat, ale przejrzałem forum te i zagraniczne, ale niestety ciągle mam luki, aby rozwiązać ten problem i wiem, że kolega Rurek przedstawił najprościej jak potrafił rozwiązanie, ale przyznaje, że odpalenie poprawne konsoli i zrozumienie co i jak dla pewnie wielu jest problemem.
pozdrawiam Leszek
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

mam podlaczony blutek poprze ftdi linie tx i rx scrosowane dioda szybko miga putty chce wlaczyc tylko nie wiem jak otwiera sie program chyba kofigurato ze tak nazwe ale nie mam mozliwosci otwarcia okna by wpisac te chole... komendy co to je Rurek wczesniej podawal


edit :
dobra wyskakuje mi ze serial jest na porcie com 1 tak jest i menadzerze urzadzen
po nacisnieciu open otwiera mi sie okno cale czarne ale nic w nim nie moge wpisac ani nic do niego wkleic
co jeszcze mozna z tym zrobic juz mnie ten blutek wku.... na maxa
LeShQ
Posty: 49
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 01:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: LeShQ »

Adasko pisze: dobra wyskakuje mi ze serial jest na porcie com 1 tak jest i menadzerze urzadzen
po nacisnieciu open otwiera mi sie okno cale czarne ale nic w nim nie moge wpisac ani nic do niego wkleic
co jeszcze mozna z tym zrobic juz mnie ten blutek wku.... na maxa
Ja też walczę niestety nie mam jak podłączyć BT do kompa... ale próbuje połączyć się z tym na płytce usb-rs232. Sprawdź czy na pewno masz dobry port Com wybrany następnie wpisujesz prędkość z jaką BT zapodeje czyli tak jak jest 9600 następnie w ostatniej zakładce "serial" flow control na none najprawdopodobniej zadziała
pozdrawiam Leszek
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

sam mnie cytowales
gdzie napisalem ze
wyskakuje mi ze serial jest na porcie com 1 tak jest i menadzerze urzadzen


a reszte tez\mam ustawiona Jak Rurek mowil ;-)
ODPOWIEDZ