Jakie wymiary ramy dla oktokoptera i hexakoptera?

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Jakie wymiary ramy dla oktokoptera i hexakoptera?

Post autor: mikun »

Witam !!!

Chciałbym zabrać się za okto i hexa i szukam wymiarów ramion do okto i hexa tak żeby śmigła się nie dotykały i miały odpowiednią odległość od siebie. Wiem że najlepsza średnica dla centerplatte to 18-20cm. MK w okto ma 4 ramiona w kształcie litery Y ale te ponoć powodują duże wibracje i oscylacje całej ramy dlatego interesują mnie ramy tzw "słoneczka" czyli wszystkie ramiona wychodzą z centerplatte. Za wszelkie odpowiedzi, podpowiedzi czy linki z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

...a ja mam pytanie uzupełniające : co to znaczy "odpowiednia" odległość między śmigłami (przyległymi) ?
Jak ktoś wie to niech powie proszę.
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

Sądzę, że odległość pomiedzy osiami silników w przypadku hex i okto, przede wszystkim jest deretminowana przez średnice śmigieł, tak aby nie zachodziły, to po pierwsze. W moim quadro przeszedłem z rozstawu 406 mm na 500 mm i jest zasadnicza zmiana - quad jest bardziej stabilny i przewidywalny ale równocześnie stracił na dynamice, co na moim etapie jest dużą korzyścią. Kwestia jakich śmigłem zamierzasz użyć no i co chcesz osiągnąć - myślę, że nie ma gotowej recepty - każdy będzie miał inne zdanie ;-)
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Gotowego przepisu nie ma ale są gotowe odległości :) ktoś już chyba oktokoptera już zrobił :) nie wiem ile cm dać. W moim quadzie aluminiowe ramię ma 25 cm i wg mnie i Kefira, który podpowiedział mi że wystarczy pociąć 1m alu na 4 i będzie dobrze (no i jest dobrze) rozstaw osi silnika wyszedł mi w granicach 46cm. Do okto 8 ramion po 25 cm już nie wyjdzie bo śmigła (używam tylko 10 apc) będą się nachodzić nie wiem czy dać po 35cm, 37cm może 42cm? Ramiona muszą być dłuższe niż w hexie gdzie muszą zmieścić się jeszcze dwa ramiona z dwoma śmigłami 10tkami.
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

ORIENTACYJNIE NA TRZECH PROMIENIACH :400, 375, 350 mm
Załączniki
okto.jpg
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

Henryk_s pisze:ORIENTACYJNIE NA TRZECH PROMIENIACH :400, 375, 350 mm
Bardzo pomocny materiał ;-)
ODPOWIEDZ