FPV w ROVie

na wodzie i pod wodą

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

bocian
Posty: 13
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 20:57

FPV w ROVie

Post autor: bocian »

Czy ROV podpada pod ten dział? :)

Pływanie pod wodą z podglądem FPV też jest fajne. Skonstruowałem taki sprzęcik, działa, sprawdza się, eksploruje różne studnie, tunele, zalane korytarze. Ale brakuje mi modułu nakładającego na przekazywany obraz danych z cyfrowego kompasu oraz czujnika cisnienia.

Chciałem dołożyć do robota drugi mikroprocesor + RS485 i przeslac to do drugiej atmegi na powierzchni ktora i tak steruje robotem wykorzystujac akcelerometr z nunchucka WII.
Ale pomyslalem sobie ze o wiele prostsza opcja bedzie nalozenie na obraz danych z kompasu i czujnika cisnienia.



Moj sprzecik w czasie testow

http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 2462&hl=pl#



Takie zabawki tez mam :)

http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 2652&hl=pl#
i tutaj tez przydaloby mi sie nalozenie na obraz temperatury obok kamery.



Aaaa i czesc Kefir "kope lat" :)
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

Dla mnie bomba :shock:. Zwłaszcza, że amatorsko nurkuję i takie obrazki jak ten z butelką bardzo często widuję :-D .Sprzęt wygląda na zawodowy i pewnie dało by radę przy jego pomocy namierzyć jakiegoś szczupaczka :roll: .
Ostatnio zmieniony niedziela 07 lut 2010, 17:42 przez Piotrowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Bocian, a gdzie GPS, OSD :lol: brak danych pod wodą i w rurach nie działa, jak awaria będzie, to po sprzątane no chyba że mamy asekuracje w postaci linki :mrgreen:

a tak poważnie, to super podoba mi się, no i walka ze szczelnością :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Bocian swietna sprawa! Brakuje mi tylko odczytu predkosci przeplywu wody, widac ze w tych kanalach ma niezla predkosci.
bocian
Posty: 13
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 20:57

Post autor: bocian »

Sprzet jest na kablach sterowniczych z linka w srodku wiec wyrwac go mozna.

Pod woda zeby zlapac orientacje to tylko pozostaje nam kompas cyfrowy i czujnik glebokosci.
Z zalozenia ten sprzet nurkuje tam gdzie nurek nie dojdzie lub jest dla niego zbyt duze zagrozenie czyli studnie, sztolnie, zalane korytarze, podziemia, zamulone zbiorniki.
Sprawdza sie rowniez przy inspekcji turbin w elektrowniach wodnych.

Konstrukcja prosta i jak cos to podziele sie doswiadczeniami. Z przeciekami nie ma problemow bo szkielet jest azurowy, elektryka zalana woskiem, ma zerowa plywalnosc.
Silnik z pomp zezowych, szkielet rurki PVC z Castoramy :), halogeny podwodne z regulowanym zoomem z basenow i oczek wodnych.

Sterowanie mechaniczne ale aktualnie koncze sterowanie akcelerometrem z manipulatora od konsoli WII. Za logike odpowiada Arduino sterujacy silnikami. Nie jest do niego potrzebna mega kontrola polozenia bo plywa glownie w tunelach i pod woda tam gdzie sa punkty odniesienia. W otwartych wodach wystarczy mu doczepic zwijana zylke ze splawikiem.

Ale pod woda przydaloby sie OSD z danymi z robala jak temperatura wody, glebokosc, kierunek, moc podawana na silniki. Cala elektronike z procesorem zmieszcze w pudelku od zapalek. Poza tym czasami obraz z kamery ROVa jest uzywany w relacjach z poszukiwan i napis na gorze z adresem www oraz dane mrugajace na ekranie wygladaja bardziej profesjonalnie :)

Max zasieg operacyjny to 50 metrow a glebokosc na razie zszedl do 17 metrow.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

No nie źle na 17m to już niezłe ciśnienie jest tak te parametry by się przydały szczególnie ile jeszcze prądu zostało temp.
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
bocian
Posty: 13
Rejestracja: sobota 06 lut 2010, 20:57

Post autor: bocian »

Pradu jest tyle ile na powierzchni :) Z zalozenia sprzet mial byc maksymalnie prosty tak aby w razie jego utraty nie zaplaka gorzko. Zasilanie jest z 12V z dowolnego akumulatora, agregatu, samochodu na powierzchni.
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

No tak zapomniałem że linkę wozisz, ale niektóre parametry by się przydały. :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
waliza
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 05 wrz 2010, 00:35

Post autor: waliza »

Witam. bocian daj wiecej szczegolow i fotek jak to jest zbudowane. Bardzo mi sie ten sprzet spodobal i chetnie zbudowalbym sobie takie cos. Wszelkie doswiadczenia beda bezcenne, po co wywazac otwarte drzwi.
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Bocian....rewelka!
Odezwij sie do mnie, to moze uda sie pomyslec o jakims czujniku cisnienia, przechylu, predkosci i OSD.
Nie mam gotowcow pod takie "batyskafy", ale jakby nie patrzec....woda to prawie jak powietrze:)

btw. do jakiego max cisnienia powinien byc przewidziany czujnik?
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Bociana nie bylo tutaj od kwietnia. Waliza odkopal temat :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

diem pisze:Bociana nie bylo tutaj od kwietnia. Waliza odkopal temat :)
Nie sprawdzilem dat,a watku wczesniej nie widzialem :-(
Poddal sie? Szkoda by bylo, bo super ciekawa sprawa.
Do stabilizacji wystarczylby ACC...a wiecej nie powiem, bo znowu "konkurencja" cos ukradnie ;-)
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Bocian to niegdyś mój najlepszy kolega
Powiem wam tak że pływał tym pod wodą widziałem tą maszynę w akcji pod wodą
robił melioracje podwodne tyle że wszystko jest na kablach
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

http://allegro.pl/pompa-zezowa-lalizas- ... 58850.html

Tu jest pompa zezowa, ale jak to to działa w praktyce pojęcia nie mam...
Mnie interesuje model silnika, którego obudowa umożliwi szczelne użytkowanie nawet na 50m głębokości. Pojęcia nie mam jak najlepiej byłoby uszczelnić wał od śruby do silnika, tak aby podczas obrotów nie wciągało wody do środka obudowy.
Są jakieś elementy do wałów gumo/łozyskowo podobne?

Chciałbym wykonać pewien projekt opierając się o śruby do łodzi i silniki rc z przekładnią.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
skru
Posty: 62
Rejestracja: czwartek 12 sie 2010, 22:53
Lokalizacja: Grays

Post autor: skru »

odkopuje bo ciekawe
ODPOWIEDZ