OSD by markac

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

OSD by markac

Post autor: markac »

Witam wszystkich.
Chciałbym napisać "mam i ja", ale jest przede mną jeszcze dużo pracy i nauki.

OSD (nad nazwą zastanowię się później) ma być w założeniu minimalistyczne, dostarczające podstawowych informacji o stanie układów modelu RC, w skład których wchodzić będą:
  • - napięcie pakietu głównego (napęd)
    - napięcie pakietu dodatkowego (AV)
    - aktualny pobór prądu z pakietu głównego
    - zużyte Ah pakietu głównego
    - czas lotu
    - RSSI
Nie chcę tutaj zdradzać dalszych planów, ponieważ wszystko zależy od tego, czy uda mi się zaimplementować podstawową funkcjonalność.
To mój pierwszy projekt tego typu, dlatego jestem powściągliwy.
Nie jestem elektronikiem, ale na szczęście układ jest dość prosty w budowie a większą pracę trzeba włożyć w oprogramowanie, co jest już związane z moim zawodem.

Projekt oparty jest o układ LM1881N, a sercem urządzenia jest uC Atmega8A (raczej tylko przejściowo).
Poniżej efekty mojej wielotygodniowej wytężonej pracy z użyciem czarno-białej kamerki CCTV ;-)

Wyświetlany znak:
Obrazek

Układ testowy:
Obrazek

Film demonstracyjny:


Jak widać na filmie, znaczki drgają w poziomie o 1px.
Atmega8 jest taktowana zegarem 16MHz a kod jest napisany w Bascomie.
To marna kamerka, dlatego jest taki obraz. OSD go nie zakłóca.

Na chwilę obecną mam jeszcze kilka problemów do rozwiązania, ale wydaje mi się, że prace postępują sprawnie i w dobrym kierunku.

Nie wiem jaki jest sens kolejnego OSD, ale przyjemność z używania własnych rozwiązań jest nie do opisania:-)

--edit--
Zmiana statusu budowy na UKOŃCZONY.
Ostatnio zmieniony czwartek 07 mar 2013, 14:16 przez markac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

OSD posiada już Timer (czas lotu), ale kod oczywiście jest na razie we wczesnej fazie bez zbytniej optymalizacji.
Zastanawiam się nad trybem pracy. Albo timer działa, kiedy jest pobór prądu przez silnik, albo działa cały czas.

Timer - czas lotu


W tygodniu zamawiam czujnik prądu od Pitlaba i czas zająć się przetwornikiem ADC.

Schemat ideowy mam już prawie gotowy, ale upublicznienie będzie na końcu przed zamówieniem płytek PCB, aby forumowicze mogli wskazać ewentualne uwagi.

Odstępy między znakami ulegną zmniejszeniu po zastosowaniu kwarcu 20MHz i zapewne zwężą się też niechcący literki, które jak dla mnie są teraz idealne.
Będzie je można co najwyżej rozszerzyć 2x.
myma84
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 04 sie 2011, 21:05
Lokalizacja: niewiadomo

Post autor: myma84 »

Bardzo fajny projekt :)

Też się noszę z zamiarem budowy własnego OSD ale jakoś nic z tego nie wychodzi.
Program piszesz w asm czy C? A może by tak zamiast ATmegi zastosować któryś z STM32?
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

myma84 pisze:Bardzo fajny projekt :)

Też się noszę z zamiarem budowy własnego OSD ale jakoś nic z tego nie wychodzi.
Program piszesz w asm czy C? A może by tak zamiast ATmegi zastosować któryś z STM32?
W pierwszym wątku jest odpowiedź :-)

Oczywiście C i ASM są przyjemniejsze w użyciu niż Bascom i prostsze (tak, dobrze czytasz :), którego nienawidzę, ale w zamierzeniu to miał być jednostkowy projekt i jak już zacząłem w tym, to i skończę w tym.
Wstawki w ASM można robić i w Bascomie, ale jak na razie nie było takiej potrzeby.
Na tą chwilę orientuję się tylko w AVR-ach i od nich zacząłem naukę.

Ja zacząłem od zwykłego generowania sygnału PAL, co jest trudniejsze od nakładania tekstu na gotowy obraz z użyciem tego separatora video (a i bez niego można się obejść), także nie zniechęcaj się.
Studiowałem parę tygodni sam sygnał PAL i już miałem zarzucić projekt, kiedy mi nie wychodziło.
myma84
Posty: 56
Rejestracja: czwartek 04 sie 2011, 21:05
Lokalizacja: niewiadomo

Post autor: myma84 »

Aj nie doczytałem co do języka programowania.

Też nie lubię Bascoma.
Ja raczej będę celował w któryś z układów STM32 a jako evalboard posłuży któraś z płytek stm32discovery:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=stm ... &_osacat=0
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Ja docelowo chciałem zmieścić to w ATiny85 (8 nóżek), ale mało nóżek jednak...
Być może będzie to ATtiny2313. Lubię minimalistyczne rozwiązania i wykorzystywanie maksimum możliwości z minimum dostępnych zasobów, chociaż to Bascom :-/
Do moich zastosowań jednak wystarczy.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Ostatnio skupiłem się tylko na projekcie płytki PCB i zaznajomieniu się z dostępnym oprogramowaniem do projektowania PCB.
Lepiej będzie mi się pracowało na gotowej płytce, niż na stykowej, gdzie plątanina kabli mnie już dobija i stała się mało mobilna (strach jej dotknąć, żeby czegoś nie rozłączyć :mrgreen: ).

Wersja prototypowa płytki do montażu przewlekanego w prezentuje się tak (na razie tylko miniaturka do wglądu):

Obrazek

Obrazek

Wymiary to około 6.5cm x 4cm.

Czego nie ma a co dojdzie?
Port ISP nad stabilizatorem napięcia prawdopodobnie zostanie usunięty - przeszkadza mi.
Programowanie docelowo będzie przeprowadzane przez port USART za pomocą dedykowanego kabla USB, kiedy tylko zaprogramuję bootloader.
Brakuje portu KEY do włączania/wyłączania OSD za pomocą kanału z odbiornika i przycisku do resetowania statystyk (może restart układu wystarczy?).

Opis poszczególnych portów:

VIN - wejście video,
I2C - np. do GPS,
RSSI - pod tym portem kryją się dwa wejścia do przetwornika cyfrowo-analogowego (RSSI i jeden wolny),
Current - dwa wejścia do przetwornika cyfrowo-analogowego (pomiar napięcia, pobór prądu),
VOUT - wyjście video z zasilaniem kamery (z pominięciem stabilizatora, czyli wpuszczamy 12V do OSD i 12V wychodzi na kamerę),
Power - zasilanie.

Męczę tę płytkę już wiele dni, bez autoroutingu i eksperymentuję z rozmieszczaniem elementów przy zachowaniu minimalnych rozmiarów płytki.

W tej kwestii może się jeszcze coś zmienić, ale prace idą do przodu :-)
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

I jak i jak?
Poluję na proste OSD z parametrami takimi jak pisałeś, ale dodatkowo GPS i parametry z nim związane (prędkość, wysokość, kierunek i odległość od bazy). Będziesz to uwzględniał?
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

GPS będzie, bo planuję telemetrię, ale nie od razu, bo nie chcę przeciągać projektu.
Odpowiednie wyjścia są już przewidziane na dodatkowe moduły.
Nie potrafię jeszcze na ten moment podać terminu wydania pierwszej wersji, ale postaram się w ciągu miesiąca już jakieś moduły mieć.
Wiele rzeczy na raz się robi :-)
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Panowie, części zamówione. W weekend ostatnie przymiarki zamówionych części do płytki PCB i oddaję projekt do wywołania.
Następnie test połączeń, czy płytka działa i zabieram się do kończenia softu.
Zdjęcia z płytki PCB najwcześniej po zakończeniu produkcji (nie wiem ile to potrwa, zależy od firmy).
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Oto pierwsze prototypowe płytki PCB.
Obrazek Obrazek Obrazek

Czekają mnie jeszcze prace związane ze sprawdzeniem poprawności ścieżek, zmontowaniem układów i kontynuacja prac nad programem, jeśli wszystko będzie w porządku.
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Wygląda super. Przewidujesz współprace Twojego OSD z MW Kukiego?
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

GoldTiger, na razie przewiduję tylko skończenie podstawowej wersji OSD, o żadnych "fjuczerach" na ten moment mowy być nie może, tym bardziej, że nie znam rozwiązania Kukiego.

Widok złożonego prototypu:
Obrazek
Obrazek

Na razie układ nieoprogramowany, więc nie mam 100% pewności, że nic nie jest schrzanione, ale dioda Power świeci :-P
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 sie 2012, 10:47 przez markac, łącznie zmieniany 1 raz.
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

pokaz z 2 strony te luty ;-)
Artu

Post autor: Artu »

markac pisze:Widok złożonego prototypu...
Jak zadziała, to proponuję przeprojektować płytkę pod SMD, bo straszny kolos wyszedł na tych "przewlekanych" :-P
ODPOWIEDZ