Twin Star II by markac

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Twin Star II by markac

Post autor: markac »

W tym temacie postaram się przedstawić całą relację z budowy mojej nowej platformy FPV.

Stacja odbiorcza.

Jeszcze rok temu wszystko było łączone za pomocą taśmy klejącej... Nie muszę pisać, jakie było to niewygodne.
Rozłożenie i podłączenie całego sprzętu zajmowało więcej niż sam lot i zawsze istniało ryzyko złego podłączenia.

Kwadrans pracy pewnego wieczoru i mam kompletną rozkładaną w 2 minuty stację odbiorczą złożoną z:
  • * rejestratora obrazu,
    * pakietu zasilającego,
    * miernika stanu naładowania cel z alarmem dźwiękowym i wizualnym,
    * i oczywiście odbiornika - popularny Fox 700 (Betatrobik).
Rejestrator Video służy jako Backup na ewentualność utraty wizji w okularach Video i jako rejestrator obrazu.
Notebook nie sprawdził się w tej roli. Podczas słonecznego dnia po prostu nie było nic widać.
Posiadał o wiele więcej wad, ale nie chcę chcę się na ten temat rozpisywać.

Gogle Video to MYVU Crystal. Jak dla mnie lepsze od Fatsharka pod względem obrazu, a dokładniej mówiąc perspektywy POV, czy jak to nazwać.
Oglądając obraz w Fatshark czułem się jakbym siedział w ostatnim rzędzie kina i oglądał obraz przez wizjer w drzwiach.
W przypadku MYVU jest lepiej, chociaż są niestabilne (lepiej w nich usiąść i się nie ruszać).

Na poniższych zdjęciach moja aktualna stacja odbiorcza.
Obrazek
Obrazek

Rozmieszczenie elementów i sklejanie kadłuba.

Wydawać by się mogło, że trwało to chwilę, ale miałem na to rok... W tym czasie model leżał na podłodze rozbebeszony.

Widok ogólny:
Obrazek

Przegroda z pakietem zasilającym tor AV i CE OSD. Na górze odbiornik GPS.
Obrazek

W późniejszym czasie doszły drzwiczki serwisowe pozwalające na dostęp do OSD.

Zmodyfikowany odbiornik Corona z wyjściem RSSI - modyfikacja kosztowała mnie jeden odbiornik - oraz antena.
Niestety dopiero po sklejeniu kadłuba kapnąłem się, że w podwoziu jest specjalne dla niej miejsce.
Na dzień dzisiejszy, antena jest już poprowadzona pod kadłubem.

Obrazek

Jednostka napędowa.

Jako napęd posłużyły dwa silniki Turnigy C2826-1350 i regulatory Turnigy 25A Plush.
Regulatory są za mocne i trochę większe od 18A, ale w chwili zamawiania były tylko takie.

Zastosowane śmigła to GWS 7035 3-łopatowe.
Obrazek

Kokpit z mocowaniem kamery itp.

Ta część pracy to była męczarnia dwudniowa... Materiał to sklejka 2mm, a do dyspozycji miałem iglaki, nożyk, wiertarkę i oczywiście klej Wikol :D
Będzie jednak obracanie kamery zamiast steru kierunku.

Kamera miała być przykręcona śrubkami (widać otwory), ale nie mam odpowiednich dystansów...
Mam dwie kamerki płytkowe, więc zrobiłem proste mocowanie gumkami.

Nadajnik trzyma się na zwykłym rzepie i trochę się chwieje... Muszę jeszcze pomyśleć, czy nie użyć doraźnie gumki, bo nie chce mi się już robić żadnego koszyczka.
Chciałem, żeby cała powierzchnia nadajnika była chłodzona powietrzem, ponieważ oryginalny radiator/obudowa została zdjęta.

Mikrofon zwisa sobie szukając swojego miejsca. Wylądował pod kokpitem po wywierceniu dziurki obok serwa kamery.
Na chwilę obecną nie mam zdjęcia.

Antena jest po prawej stronie (trochę waży), ale większość elektroniki w kadłubie (w tym pakiet zasalający AV) jest po lewej (patrząc od przodu), więc powinno to się zbilansować.

Kamera główna to 600TVL SONY SUPER HAD CCD D-WDR i zapasowa 480TVL z obiektywem 3.6mm i 2.8mm (do wyboru do koloru :)
Pierwszy projekt zakładał przełączanie się miedzy kamerami z poziomu nadajnika RC.
Jedna kamera miała być główną, druga w podwoziu skierowana pionowo w dół, ale nie chciałem przekombinować :mrgreen:

Kokpit jest mocowany na rzepy - bardzo mocno trzymają.
Ideałem byłoby wykorzystanie standardowych zatrzasków, których nie mam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia z całości wkrótce w postaci zdjęć lub filmu z oblotu.
Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

Post autor: losiasty »

Po obejrzeniu zdjęć wiem w końcu, dlaczego pisałeś że jest ciasno :) U mnie pakiety siedzą... tam gdzie powinny pakiety według producenta, kamera z OSD na nosie a nadajnik w końcówce kadłuba. Może faktycznie szału z wolną przestrzenią nie ma, ale da się temu zaradzić na przykład pakując pakiet wideo pod skrzydło z tyłu.
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Ja zmieniam kokpit i latam klasycznie lub FPV i to jest w tym najlepsze. Nic na stale na zewnatrz nie jest zamontowane. To co najwazniejsze, jest w wymiennym kokpicie.
Awatar użytkownika
losiasty
Posty: 50
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 13:10
Lokalizacja: Radawiec
Kontakt:

Post autor: losiasty »

Co kto lubi :) Ja latam klasycznie z kamerą na paszczy :)
Pozdrawiam - Paweł
RadawiecRC.pl
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Czas na podsumowanie i pokazanie Twin Stara w locie.
Po pewnych problemach i związanym z tym rocznym przestojem wprowadziłem drobne zmiany.
Jako, że na tym forum tych problemów nie omawiałem, napiszę, że miałem problem z zasięgiem po modyfikacji odbiornika RC (dodanie RSSI).

Lista zmian:
  • Dodano wzmacniacz operacyjny (bufor) do kanału RSSI.
  • Dodano filtr do zasilania AV z wątku Odkłócanie instalacji FPV.
  • Zmieniono obiektyw z 3.6mm na 2.8mm i ustawiono na nowo ostrość (była fabrycznie źle ustawiona).
    Mikrofon oddalono od nadajnika Video (wprowadzał zakłócenia i buczał) - nie jest jeszcze idealnie.
Do zrobienia
  • Ekranowanie kabli i ew. ferryty.
  • Cała masa innych rzeczy związanych z naturalnym dążeniem do doskonałości ;-).
Ułożenie kabli determinuje pojawianie się pewnych zakłóceń w torze Video i Audio i jest to czynnik zmienny, w zależności jak danego dnia upcham wszystko (kable) do środka :-)

I w końcu... po nieudanym starcie i kilku mniejszych i większych wpadkach film z oblotu.



Choć wszystko przebiegło zgodnie z planem, to jednak późniejsze loty tego samego dnia ujawniły słabe ogniowo, którym są okulary video i jego Black Screeny.
Miałem wrażenie, że im bliżej napięcia zasilania 11V, tym nadajnik AV pracował mniej stabilnie. Sam filtr zasilania obniżył mi na starcie napięcie o 0.6V.

Na szczęście zachowałem zimną krew i nie zrzucałem okularów z głowy w poszukiwaniu modelu i zawsze po 2-3 sekundach obraz wracał.
Będę musiał wyłączyć oszczędzanie energii w rejestratorze video na ziemi, który wyłącza jego ekran po minucie i będzie pracował jako zapasowy monitor.
Dodatkowo planuję kolejny monitor w skrzynce, jak skończę jej projekt. Monitor ten też niestety posiada black screenem (taki po prostu mam), ale może będzie mniej czuły.
Tak czy owak, monitor w skrzynce będzie raczej dla gości, a ja będę korzystał jak już coś awaryjnie z monitora w rejestratorze Mini HDVR.
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Dobrze widzę, że bazę zasilasz z pakietu Lipo 3S?
Z tego co czytałem to nie polecają tego robić bo odbiornik fox'a źle działa z napięciem poniżej 12V. Chyba, że coś innego zasilasz z tego pakietu.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Dobrze widzę, że bazę zasilasz z pakietu Lipo 3S?
Z tego co czytałem to nie polecają tego robić bo odbiornik fox'a źle działa z napięciem poniżej 12V. Chyba, że coś innego zasilasz z tego pakietu.
Zgadza się, potwierdzam.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Hmm, więc być może niepotrzebnie skupiłem się na zasilaniu nadajnika, zamiast odbiornika...
Docelowo będę miał zasilanie żelowe w skrzynce. Na razie latam około 15-20 min. (nie kuszę losu) i testuję :-)
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Kolejny dzień testów i w końcu wykrycie źródeł zakłóceń obrazu Video (czerwone pionowe prążki). Myślałem, że to kwestia instalacji w samolocie ale nie...
W zależności od odległości pilota od odbiornika Video, zakłócenia znikają.
Wniosek taki, że aparatura 35MHz wprowadza zakłócenia na przewody i gołe wtyczki.
Chyba trzeba będzie zainwestować w dłuższe i ekranowane przewody?
Efekt jest powtarzalny, więc to nie przypadek.

Obrazek vs Obrazek

Do mikrofonu dodałem fajną osłonkę z odzysku:
Obrazek
i ustawiłem wzmocnienie na min. (moduł fonii Moduł fonii MP-2/R). W końcu da się tego słuchać!

Porównanie jak było i jak jest:



Co jeszcze zauważyłem, to kamera sama z siebie chyba zapamiętuje/zmienia ustawienia ekspozycji, bo gdy zaczynam lecieć jest wszystko w porządku, ale po paru minutach, np. gdy zajdzie słonce, nie dostosowuje już chyba ustawień i obraz jest ciemny jak na drugim filmie. Nie mam manualnych ustawień raczej...

-- edit --
Wspomniane zakłócenia pochodziły od nadajnika RC 35MHz, które przechodziły przez kable video okularów.
Sprawę definitywnie rozwiązał rozdzielacz video Delta RV-1/4C.

Obrazek
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Jedne z ostatnich modyfikacji, które mają wpływ na zasięg.
Jako, że 1km nie jest zadowalającym dla mnie wynikiem (apetyt rośnie w miarę jedzenia) przeanalizowałem rożne konfiguracje anteny, wyposażenia i kilkudziesięcio minutowe filmy video z notatkami nt. zastosowanej konfiguracji.
Wspomniany 1km to nie jest kres możliwości obecnego setupu, ale nie byłem pewien dalszych lotów.
O antenie nie będę się wypowiadał, bo mam wrażenie, że to nie był główny mój problem.
Jakość linku RC oceniam głównie na podstawie szarpania serwa od kamery FPV. RSSI właściwie pokazuje prawie zawsze 1.6V kilka metrów od bazy, tj. zakres 1.4-2.1V, czyli mieszczący się w specyfikacji odbiornika Corony.

Ostatnio o zakłócenia podejrzewałem nawet OSD z przetwornicą.
Latałem w następujących konfiguracjach:
  • Bez OSD
  • Z OSD bez RSSI
  • Z OSD i RSSI
  • Ze standardowa anteną
  • Z przedłużoną anteną
Wyniki rożne. Jednego dnia OK, drugiego gorzej.
Z przedłużoną anteną RSSI wolniej spadało, a FS włączał się tak samo wcześnie.
Powinienem chyba bardziej uważnie czytać, co może być potencjalnym źródłem zakłóceń, ale nauka na błędach też jest jakąś metodą.
Dojść do czegoś samemu, to jest coś ;-)

Kluczowym w tym przypadku na 95% okazuje się ułożenie przewodów wysokoprądowych w bezpośredniej bliskości przewodów sygnałowych (serwowych), czyli także zasilania odbiornika RC.
Potrafi to skutecznie zaklocic video, mimo zastosowanego filtra z niniejszego forum. Skoro może zakłócić video, może i odbiornik RC.
Tłumaczyłoby to losowe zachowanie setupu w zależności od dnia (zakłócenia video, linku RC) - rożne upchanie przewodów w kadłubie.
Nie przemyślałem tego, nie przewidziałem.
Na obecną chwilę przed prawdopodobnie jutrzejszym testem będę miał już 3 pakiety na:
  • zasilanie osprzętu AV
  • zasilanie serw
  • zasilanie odbiornika RC
z odpowiednimi filtrami.
Odbiornik RC już od poprzedniego lotu mam zaekranowany taśma miedzianą połączona z masa (piny odbiornika RC):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Odbiornik GPS także oklejony od spodu taśmą, która imituje blaszkę. Nigdy nie miałem pełnego zasięgu GPS, a po modyfikacji mam :-) Po jakimś czasie lotu jeśli mam być szczery.
Obrazek
Obrazek

Jutro test na 1.5-2km. Boję się tylko o utratę modelu :-| Będę miał dwa piszczyki podczepione pod dwa rożne pakiety zasilające, więc może coś usłyszę w razie czego.
Wysoka trawa powoduje, że nawet z 10 metrów nie widać modelu.

Jestem dobrej myśli :-)
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Czemu nie zamontujesz w modelu najprostszego nawet AP? Przy dalszych lotach to podstawa jako, że 2.4 to loteria.
Wczoraj podczas lotów widać było strefy gdzie RSSI spadało prawie do 0, a po paru metrach było 80%
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Albo przerzuć się na 27MHz gdzieś daleko w szufladzie mam dopałkę 30W :mrgreen:
Konrad
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

kondiz pisze:Albo przerzuć się na 27MHz gdzieś daleko w szufladzie mam dopałkę 30W :mrgreen:
Taaa i jakiś tirowiec ci zestrzeli model bo ma 100W dopał albo i więcej.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Dobra żartowałem przecież :-P
Konrad
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Kasa i jeszcze raz kasa, chociaż pewnie taniej wyjdzie niż utrata modelu.
Na razie żadnych nowych zakupów.
Nie skończyłoby się na AP, zaraz pakiety do dalszych lotów, anteny video itp...
Zasięg energetyczny mam teraz na 4.5km.

35MHz będę męczył tylko do pewnego limitu km w celach edukacyjnych jak i z tego pierwszego powodu...
ODPOWIEDZ