Sony Vegas - obróbka HD do wrzucenia np. na Vimeo

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Gdzie w vegas 10 znajdę w transitions przejście z klipu A do B poprzez zwykły FADE? Od groma efektów a podstawowych przejść ni widu ni słychu. W cyberlinku power director jakoś lepiej to ogarniałem :-) w vegas podoba mi się interface i chciałem bardziej poznać ten program
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Zwykly fade? Przeciagasz z gornego rogu klipu, tyle ile chcesz.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Z tym że w górnym lewym rogu nie mam zwykłego fade tylko zoom fade itp. W cross effect znalazłem coś jako blur effect ale mi nie chodzi o rozmazanie tylko płynne przejście z jednego klipu w drugi.

Drugie pytanie jak jeden duży klip podzielić na mniejsze np zaznaczam z klipu o czasie 1 minuta jakiś kawałek 10-cio sekundowy i robię go jako oddzielny klip np żeby go spowolnić czy przyśpieszyć?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Jak plynnie z jednego w drugi ma przejsc to nakladasz na siebie.


W wersji "nie pro" musisz ten kawalek wyciac (s) a pozniej z ctrl chwycic klip za koniec, przesuwajac zwalniasz/przyspieszasz.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Dziękuję Diem już wiem dużo, dużo więcej :-) a jak na końcu zrobić żeby obraz się np ciągu 3-5 sekund ściemniał aż do czarnego?

Drugie pytanie o dźwięk oryginalny jak zrobić z nim fade in i fade out? Chodzi o to żeby pierwsze pare sekund filmu miało oryginalną ścieżkę dźwiękową żeby po paru sekundach ten dźwięk wyciszyć i żeby weszła muzyka :-)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Fade'ujesz tak jak juz Ci wczesniej mowilem, w rogu klipu jest (niebieski trojkat) "fade", musisz go zlapac i przesunac - poszperaj tam, zobaczysz :) Z audio jest identycznie.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Ok rozumiem ale łapiąc tylko za scieżkę dźwiękową przesuwa mi się też film :(
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Bo m asz powiazane sciezki jakos, rozlacz je - tylko potestuj bo dokladnie nie wiem jak :) ungroup czy cos :D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 235
Rejestracja: sobota 21 sie 2010, 09:25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Grzegorz »

jest taka ikona z kłódką do łączenia i rozłączania
Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

O mamo :shock: Ten program, to masakra, gdyby nie opisy na forum, to bym jeszcze jedną nockę zarwał ;-). Przyzwyczajony byłem do intuicyjnej obsługi jak Pinnacle, czy Unlead Video, a tu wszystko od d..y strony.

Po kompresji wychodzi 1 min. ok. 50 mb. To chyba zupełnie przyzwoicie jak na uzyskaną jakość :roll:

Już wkrótce pierwsze moje produkcje z GoPro :-P
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Na poczatku tez bylo mi sie ciezko przestawic z uleada. Mimo wszystko program ma o wiele wiecej mozliwosci i po kilku chwilach pracuje sie na nim duzo przyjemniej niz na uleadzie :D
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 235
Rejestracja: sobota 21 sie 2010, 09:25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Grzegorz »

No ja bym powiedział że Pinnacle czu Unlead to zabawki i tam sie dopiero trzeba nakombinować

ale jak to mówią: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :)
Pozdrawiam,
Grzegorz
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

W vegas 10 dobrze współpracuje zewnętrzny (bardzo prosty) programik do obrabiania dźwięku- GoldWave można dokładniej ustawiać offsety dla volume fade in/out (jak ktoś chce robić płynne przejścia z oryginalnej ścieżki dźwiękowej filmu do np podkładu muzycznego) bo zauważyłem że (u mnie) z ustawieniem offsetu dla dźwięku jest problem.

Moje pytanie natomiast brzmi o ile można spowolnić w vegas film żeby te klatki dla oczu były w miarę płynne? powiedzmy mamy 30fps można spowolnić (wydłużyć) film dwukrotnie do 15fps? I jak ma się sprawa gdy mamy np goproHD (720p 60fps) można wtedy spowolnić 4-ro krotnie ?
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Wiesz co, zwalnianie chyba zalezy od dynamiki ujęcia. Jesli nagrywasz 50fps to do 25fps (pal) mozesz zejsc bezstratnie.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Grzegorz
Posty: 235
Rejestracja: sobota 21 sie 2010, 09:25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Grzegorz »

Fade in/out dźwięku da się dość precyzyjnie ustawić w vegas.
jak sie wrzuca to on to ustawia na standard ale jak sie kliknie na ta białą linię pokazująca fade to można to dość precyzyjnie ustawić. Można też to zrobić ręcznie czyli wstawiac punkty na timeline i ręcznie tym sterować. Generalnie nie ma ograniczeń

Co do slow motion czyli spowolnien to wszystko zależy....
Jeżeli masz 30 fps zwolnisz o połowe to masz 15 fps a renderujesz do 25 fps to z 15 musi powstać 25 klatek czyli żadna klatka w filmie wynikowym nie będzie odpowiadała oryginałowi co powoduje dużą stratę na jakości. - tyle teorii :)
W praktyce najlepiej sprawdzić to organoleptycznie
Jak pisze diem zależy to od ujęcia czyli dynamiki, ilości szczegółów, jakości klatek wejściowych itp itd
Pozdrawiam,
Grzegorz
ODPOWIEDZ