Adobe Premiere Pro CS6 4K do FHD?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Adobe Premiere Pro CS6 4K do FHD?

Post autor: Rybskee »

Hej!

Kleję właśnie filmik z 4 różnych kamer. Najwięcej ujęć na których mi zależy jest z Inspire w 4K. Mam troszkę z GoPro w FHD 60fps oraz Nikona 5100d i Sony Alfa. Jakie dać ustawienia Sequence by to miało ręce i nogi? Zrobiłem sekwencję w FHD i 29.97 FPS, obraz jest płynny i i jakość jest zadowalająca ale ujęcia w 4K są (logiczne...) ucięte do 1/4. Może mnie ktoś podlinkować albo dobrym tutorialem albo po prostu pomóc?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KrzysiekB.
Posty: 111
Rejestracja: wtorek 01 lut 2011, 21:29
Lokalizacja: Kolbuszowa
Kontakt:

Re: Adobe Premiere Pro CS6 4K do FHD?

Post autor: KrzysiekB. »

a do jakiej rozdzielczości chcesz wypuszczać film ? Chyba nie będziesz rozciągał FHD do 4K... więc pozostaje zmniejszenie w opcjach "Motion" klipów 4K do rozmiarów FHD
http://www.kulkawsrodku.pl - Zapraszam na mojego bloga/stronę!
Awatar użytkownika
Arthor
Posty: 350
Rejestracja: piątek 06 lut 2015, 16:50
Lokalizacja: Antyle

Re: Adobe Premiere Pro CS6 4K do FHD?

Post autor: Arthor »

Rybskee pisze:Hej!

Kleję właśnie filmik z 4 różnych kamer. Najwięcej ujęć na których mi zależy jest z Inspire w 4K. Mam troszkę z GoPro w FHD 60fps oraz Nikona 5100d i Sony Alfa. Jakie dać ustawienia Sequence by to miało ręce i nogi? Zrobiłem sekwencję w FHD i 29.97 FPS, obraz jest płynny i i jakość jest zadowalająca ale ujęcia w 4K są (logiczne...) ucięte do 1/4. Może mnie ktoś podlinkować albo dobrym tutorialem albo po prostu pomóc?

Pozdrawiam
Pierwsze pytanie: do czego to ma być film. Czy dla siebie i na YouTube, czy płatne zlecenie, czy do telewizji, itp.
Jeśli do telewizji, to w Europie obowiązuje standard PAL, czyli przy formacie HD (FHD, QHD, UHD, itp.) używamy klatkażu 25fps.
W jakich klatkażach jest materiał z pozostałych kamer?
Jakiego typu to są ujęcia? krajobrazy czy jakaś akcja?
Polecam ustawić sekwencję 1080p 25fps. Ujęcia lotnicze (głównie krajobrazy i woda) mają to do siebie, że wyglądają dużo lepiej, gdy są trochę spowolnione (a wodę to najlepiej porządnie spowolnić, nawet 2-3 krotnie).
W Adobe Premiere, gdy zaimportujesz wszystkie klipy, najlepiej zaznaczyć wszystkie, kliknąć prawym->Modify->Interpret footage i zaznaczyć Assume this framerate 25fps. Wtedy materiał kręcony na przykład w 29,97fps zostanie spowolniony o 20% (co przy widoczkach jest praktycznie niezauważalne a wygląda lepiej). Materiał z GoPro będziesz miał spowolniony 2,5-krotnie. Jeśli to za dużo, to po wrzuceniu na timeline możesz dany fragment przyspieszyć 2-krotnie (Prawym na dany klip->Speed/duration->Speed 200%). Wtedy znów materiał będzie spowolniony jedynie o 20%. Unikaj przyspieszania materiału o inne wartości, na przykład 130%, 220%, itp. tylko pełne setki %, bo inaczej będziesz miał frame skipping albo frame blending. Oba zjawiska wyglądają, delikatnie mówiąc, źle.
Co do rozdzielczości: Jak już sobie potniesz klipy i poukładasz na timeline, to zaznacz wszystkie klipy, kliknij prawym i zaznacz Scale to Frame Size. Wtedy wszystko automatycznie zeskaluje do wielkości sekwencji. Chyba że jakiś materiał jest inny niż 16:9 (na przykład rozdzielczość 1440p z GoPro), wtedy musisz skalować ręcznie.
Do skalowania (zwłaszcza w górę, na przykład 720p do FHD) możesz użyć osobnych pluginów, takich jak Magic Bullet Instant HD. Daje minimalnie lepszą jakość, ale moim zdanie to jest gra nie warta świeczki. I tak najważniejsza jest treść.
Powodzenia. Mam nadzieję, że pochwalisz się efektem :)
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Re: Adobe Premiere Pro CS6 4K do FHD?

Post autor: Rybskee »

Wielkie dzięki. Film po większych i mniejszych problemach powstał. Jest w dziale video. Zapraszam i czekam na rady gdyż w kwestii Premiere cs6 dopiero raczkuję.
ODPOWIEDZ