Mobula7

Wszelkie gotowe modele za wyjątkiem DJI i Yuneec

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Kopcio
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2018, 10:03
Lokalizacja: Cieszyn

Mobula7

Post autor: Kopcio »

Witam wszystkich,

Chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami po kupnie drona Mobula7.

Kupiono z -> Banggood
Dostawa -> 6 tygodni z czego 3 pomiędzy Holandią a Polską.
Co w środku -> dron, ładowarka na 6 baterii, jeden zestaw śmigieł, zapasowe śruby, jumper na 1s, 2x250mAh + 2x 300mAh baterie, narzędzia.
Dodatkowe zakupy -> dodatkowa rama + baterie 250mAh + 500mAh

Dron przyszedł wczoraj, zdążyłem wylatać 5 zestawów 1/2s tylko w domu/biurze.

Wrażenia:
Dron wygląda całkiem solidnie, połączył się z goglami i transmiterem bez problemu, wszystko działa tak jak powinno (może poza diodami LED).

Latanie zgodnie z oczekiwaniami, w trybie angle jest dość stabilny ale nie w 100%, w trybie horizon i AIR zgodnie z oczekiwaniami, "Beczki" robi dość wolno ale nie wiem czy powodem są ustawiania PID czy sama budowa drona.

1s
Drom jest dość ospały, w szczególności gdy porównamy go do 250, trzeba dość szybko reagować gdy zaczyna spadać, ale ma dość siły aby szybko wrócić na zadaną wysokość (musimy tylko uświadomić sobie że musimy korzystać z 100% mocy) i jest dużo lepiej niż w przypadku drona z szczotkowymi silnikami. Jeśli chodzi o prędkość to jest wystarczająco + jeśli weźmiemy pod uwagę że z jedną baterią będziemy latać głównie w pomieszczeniach. Dużo mniej narowisty niż z 2s, spokojnie możemy "wycelować" w lukę i w nią wlecieć.

2s
Dron staje się BARDZO szybki, trzeba uważać z mocą abo skończymy na suficie. Z drugiej strony można dużo lepiej kontrolować wysokość(przez minimalne korekty mocy), raczej nie polecam do latania w ciasnych pomieszczeniach, ale nie jest to niewykonalne, wymaga jednak dużej wprawy.

Kamera:
Mogła by być lepsza, latałem w półmroku i było wystarczająco dobrze żeby nawigować, ale brakuje szczegółów i nasycenia kolorów. W dobrze oświetlonym pomieszczeniu nie ma problemu z szczegółami, kolory są dużo lepsze. Kamera nie ma WDR, czyli jeśli lecimy z ciemnego pomieszczenia do jasnego i na odwrót nic nie widzimy po drugiej stronie. Co do montażu również mógłby być lepszy, przy ustawieniu większego pochylenia niż ~20* kamera naciska na przewody, jeśli by ich nie było to i tak zaraz pod nią jest FC które możemy uszkodzić, szczególności przy uderzeniu.

VTX
Byłem dość zaniepokojony mocą (25mW) za ceglaną ścianą nadal wszystko było dobrze widoczne. Przy kombinacji ściana+dwa monitory+sklejka sygnał przerywał ale dało się jakoś wrócić. Dodam nagrania z gogli jak dojdzie mi karta pamięci, albo znajdę działającą w domu. Nad FC jest dość miejsca na zainstalowanie innego VTX (dość małego aby nie wchodził w kolizję z kamerą).

PCB's
FC Jest zamontowane na gumowych podnóżkach? przy wpinaniu USB zdarzyło mi się zdjąć PCB z nich. będę myślał jak to naprawić. Polecam używanie zużytego kabla USB, mój jest bardzo ciasno spasowany i przy wyciąganiu go mam obawy że mogę wyrwać post z PCB.
Jeśli chodzi o oprogramowanie jest to betaflight, w sumie nie zmieniałem tam dużo, poza aktywacją diod LED, ustawieniem sygnałów z radia oraz wymazaniem większości sytuacji gdzie gron używa brzęczka (jest on dość głośny, więc na pewno go usłyszymy z dużej odległości). Ustawienia baterii wyglądają dobrze zaraz po wyjęciu z opakowania, ale wydaje mi się że bateria w chwili rozładowania ma większe napięcie niż pokazuje OSD.

Co bym zrobił inaczej:
-Baterie, kupił bym od razu 300mAh, za 10 sztuk cena jest minimalnie wyższa (80centów) baterie są trochę dłuższe i szersze ale pasują idealnie i nie wystają poza ramę drona.
-Pomyślał bym o eachine trashcan, ale jak się o nim dowiedziałem moja przesyłka była już w drodze. Z drugiej strony jestem całkiem zadowolony jak na razie z Mobul'y. Do Trashcana trzeba dokupić ładowarkę za około 15 dolców, a za 16USD można kupić VTX z wymienną anteną i regulowaną mocą.

Ogólnie mogę polecić, Post uzupełnię o zdjęcia w najbliższej przyszłości. Jeśli macie jakieś pytania walcie śmiało :)
ODPOWIEDZ