Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalnych;)

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

chemik22
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 21:09
Lokalizacja: Łódź

Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalnych;)

Post autor: chemik22 »

Witam,


Wiele lat minęło od pierwszego popełnionego prze ze mnie latawca na ramie "spider" (bodajże w rozmiarze 450mm) i FC APM 2.6. Od tego czasu widzę że sporo się zmieniło ;)


Teraz przyszedł czas na zbudowanie czegoś mniejszego. Cel to polatanie bez spiny dla zabawy ale ponadto istotne jest aby był gotów też wykonać utrzymanie się stabilnie w pozycji w którą nim polecę. Projektuję właśnie małą płytkę "pomiarową" (max. 10-15g) która ma za zadanie zebrać trochę danych (temp., stężenia jakiś tlenków itp głupoty) i chciałbym ją w przyszłości doczepić do coptera aby zobaczyć wyniki pomiarów z lotu np. na różnej wysokości (zaznaczam że wszystko wyłącznie hobbistycznie). Ramę chciałbym do 250 mm bo jakoś większe kobyły nie chcę składać. Płytka "pomiarowa" fajnie jakby mogła komunikować się z FC i przesyłać zebrane dane na ziem (np. poprzez telemetrię) ale pewnie może być z tym ciężko więc z góry zakładam że prawdopodobnie dane będę zapisywać na karcie SD i odczytam je sobie po lądowaniu.


Trochę sobie poukładałem w głowie zakupy. Najwęższe pytanie dotyczy FC który miałbym użyć (tu wszelkie sugestie mile widziane najlepiej sprawdzone połączenia FC + GPS + kompas w klasie do 250 mm). Chętnie posłucham rad gdyż nie jestem weteranem FPV a takowych opinie często człowieka sprowadzają na ziemię ;)

Zestaw:

Rama: GEPRC GEP Mark 2 Freestyle 230mm jest sporo dobrych opinii o niej, czy się mylę ?
Silniki: Emax RS2205 2300kV dadzą radę, prawda ?
FC: KAKUTE F7 AIO no właśnie to dobry pomysł, ktoś go testował z GPS i kompasem ?
GPS: Dual BN 220 https://www.banggood.com/Dual-BN-220-GP ... rehouse=CN
Kompas: tu nie mam pomysłu co zakupić, jakaś propozycja ? najlepiej sprawdzona


Poniższych podzespołów jestem bardziej pewien niż tych wyżej:
ESC: Aikon AK32 35A
Odbiornik: FrSky R-XSR
Nadajnik wideo: Eachine TX526 5.8G https://www.banggood.com/Eachine-TX526- ... rehouse=CN
Kamera: Runcam micro swift 2
Bateria: DRC FUSION – 4S 1500MAH
Aparatura: FrSky ACCST Taranis Q X7
Gogle: eachine 800d
Śmigła: KINGKONG/LDARC 5040 5x4x3 lub HQProp DP 5x4.3x3 PC V1S coś czuje że niewielka różnica które z nich ?



Liczę na dyskusję i rady w szczególności co do FC + GPS + Kompas. Myślałem o kontrolerze KAKUTE F7 tylko czy on w takim połączeniu jest w stanie dobrze pracować i np. utrzymać pozycję do której nim polecę. Jak ktoś zna kompas/gps który z nim by współpracował to proszę o info.


Pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniony niedziela 21 kwie 2019, 22:57 przez chemik22, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Dobór (w zasadzie FC) do freestyle i do zadań specjalnyc

Post autor: Adriee »

Cześć,

zacznę od ramy: GEPRC MARK2 230MM - jest świetna, wytrzymała i... niestety ma mało miejsca w środku. Jeżeli planujesz robić pomiary z dodatkowego urządzenia - to będziesz musiał umieścić je na górnej płycie, bądź pod spodem. Na gps także tutaj nie ma za wiele miejsca - chyba, że na maszcie. Spójrz na projekt pewnego Rosjanina z tą ramą (tutaj w wersji 7 cali):
https://www.youtube.com/watch?v=f4jgU0eJebI
chemik22 pisze:wykonać utrzymanie się stabilnie w pozycji w którą nim polecę.
Takie rzeczy to już z oprogramowaniem INAV. BETAFLIGHT także ma możliwość obsługi GPS, ale tylko w razie awaryjnego powrotu (a nie stabilnego zawisu).
chemik22 pisze:GPS: Dual BN 220 https://www.banggood.com/Dual-BN-220-GP ... rehouse=CN

Kompas: tu nie mam pomysłu co zakupić, jakaś propozycja ? najlepiej sprawdzona
Beitian BN-880 - tu masz już kompas wbudowany w GPS.
chemik22 pisze:Silniki: Emax RS2205S 2300kV
Wszystko zależy od masy gotowego zestawu Twojego modelu...Ogólnie nie są to złe silniki, ale także nie jakieś super mocne na dzisiejszy dzień.
Jeżeli nie chcesz latać z prędkościami powyżej 100km, to wystarczą.

chemik22 pisze:KINGKONG/LDARC 5040 5x4x3 lub HQProp DP 5x4.3x3 PC V1S
Osobiście się sparzyłem na KINGKONGACH 5040X3 - całe pudełko kompletnie niewyważonych przyszło (może ja miałem pecha?):/ Co do różnicy w tych śmigłach - na HQPROP model będzie minimalnie zrywniejszy + lepsza reakcja na ruchy drążków. Oczywiście także kosztem minimalnie większego poboru prądu. Aktualnie latam na KINGKONGACH 5045X3 i w moim odczuciu - to są jedne z lepszych śmigieł do zabawy i wolniejszego bujania po niebie.

W sprawach FC może ktoś z forumowych kolegów Tobie doradzi. Sam mam Matek F722-SE + GPS HLRC M8N, więc w kwestii kakute nie mogę się wypowiedzieć.
chemik22
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 21:09
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór (w zasadzie FC) do freestyle i do zadań specjalnyc

Post autor: chemik22 »

Dzięki za rady. Co do płytki pomiarowej to planowałem ja dać na górze nad bateria. W kwestii FC to nie jestem zafiksowany na moją propozycję więc pytanie jak Ci się spisuje ten kontroler F722? Jakieś kłopoty z nim są czy mógłbym śmiało w niego celować? oczywiście koniecznie z GPS i kompasem, i tak spodziewam się że do zawisu w miejscu to muszę to ogarnąć to w iNav.

Jak masz jakiegoś linka do sklepu gdzie sam kupowałeś ten kontroler F722 wraz z kompasem/GPS i jest sprawdzone źródło to chętnie się dowiem (podeślij linka), rozumiem że sprzęt działa bez zarzutu i żadne "wygibasy" nie są konieczne.. Bo jak widzę to całkiem fajny kontroler i byłbym gotów się na niego zdecydować procesor F7 ten sam co w mojej propozycji a możliwości nawet większe.

Co do silników to w dawnych czasach Emaxy były bdb, jak znasz coś bardziej godnego to też chętnie się dowiem ;) a nawet bardziej czy wybierając dajmy na to dwa razy droższe T-Motor F60 Pro II 2350kV w stosunku do Emax RS2205S 2300kV zyskałbym na czasie lotu dajmy na to chociaż 20% dłuższy lot (tzn. czy są wydajniejsze) czy różnica jest jedynie w tym że jedymi polatam max. 80 km/h (co mi wystarczy) a drugimi 150 km/h ?
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: Adriee »

Wybacz, że dopiero teraz odpisuję. A więc tak:

Kontroler lotu zakupiłem od kolegi z tego forum. Modelem przeleciałem kilka razy jak do tej pory - co chwilę wieje i silniki 2204 ze śmigłami 6 cali nie dają rady z silniejszym wiatrem niż 20 km/h. Ogólnie - jak na te kilka lotów to i tak mogę powiedzieć, że świetny kontroler. GPS obsługuje bez problemu, barometr także działa jak powinien. Nie testowałem jedynie, jaki wpływ ma zastosowanie tutaj dwóch żyroskopów... Sam kontroler Matek F722-SE możesz zakupić choćby i w Banggood: https://www.banggood.com/Matek-System-F ... rehouse=CN

Kompas również na Banggood: https://www.banggood.com/UBLOX-NEO-M8N- ... rehouse=CN

Z silnikami to jest tak, że im mocniejsze - tym więcej prądu będą potrzebowały na rozpędzanie śmigieł. Ale także tym cięższe i większe śmigła będą w stanie szybko rozkręcać na pożądane obroty.
chemik22 pisze:T-Motor F60 Pro II 2350kV
Bardzo dobre silniki - na tych polatasz być może trochę krócej, niż na Emax RS2205S 2300kV - jednak zdecydowanie maszyna będzie miała koopa na T-Motorach przy już niewielkim gazowaniu.
Musisz wybrać - czy chcesz dłużej polatać, czy szybciej? Na większych i mocniejszych silnikach też można polatać dłużej - tylko trzeba delikatnie obchodzić się z drążkiem gazu. Śmigła dwupłatowe 5-cali zamiast 3-płatowych także wydłużą lot - ale zmniejszą znów ciąg... Maszyna zrobi się bardziej ospała wtedy.
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: darekrc »

Z FC mam teraz podobny dylemat, celuje w kakute F7 albo własnie w tego Matek f722 SE. Też zależy mi na współpracy z GPS. Ten Matek ma obsługę Inav ale nie mam pojęcia czym się to różni od BF.
Może przy okazji warto przeczytać kilka słów od JB na temat tych kontrolerów (i innych podzespołów również) https://www.fpvknowitall.com/fpv-shopping-list-parts
Cytat
"Kolejną wielką cechą F722-SE jest to, że obsługuje oprogramowanie wbudowane iNav. Jeśli zamierzasz korzystać z lotu wspomaganego GPS, iNav obsługuje funkcje, których nie oferuje Betaflight, takie jak polaryzacja GPS, prawdziwa funkcja powrotu do domu i funkcja waypointów. "
Nie wiem dokładnie o co chodzi z tą polaryzacją i waypoint... Wiesz??

Jest jeszcze jeden mały szczegół, istotny jak kupujesz z Bangood, Kakute jest porządnie zapakowany w pudełko a Matek w folijke, którą wrzucą Ci w koperte i wyślą ;) Tak ostatnio dostałem odbiornik X6B, dziw że to w całości doszło :)
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: darekrc »

Jeszcze nasówa się pytanie co to znaczy "wspomaganego GPS" ?? Ale z tego co rozumiem to wchodzi w gre tylko ten
https://www.banggood.com/Matek-Systems- ... rehouse=CN
lub
https://www.banggood.com/Matek-Systems- ... rehouse=CN
ale moze się mylę...
Awatar użytkownika
Adriee
Posty: 253
Rejestracja: środa 21 wrz 2016, 15:45
Lokalizacja: Sierpc
Kontakt:

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: Adriee »

darekrc, tłumaczenia z translatora często są kaleczone ;)
Betaflight jest stworzony do latania akrobatycznego kopterami. GPS, jak do tej pory w BF służy tylko do AWARYJNEGO powrotu, a i z tym może czasami być problem. INAV to przeciwieństwo BF. Niby też ma dostępny tryb acro, ale nie ma tak zaawansowanego filtrowania podczas pracy silników. INAV umożliwia atonomiczne loty po wcześniej zaprogramowanych trasach i punktach na niej (waypointy), jak i autopowrót z lądowaniem. Taka namiastka Phantomów i tego typu sprzętów.
Obsługa GPS w Matek F722-SE - Matek proponuje zakup od razu modułu GPS z logiem MATEKA... Ale inne moduły GPS innych firm także z tym FC współpracują bez problemu.
Odnośnie przesyłki - zamawiałem wiele rzeczy z BG o podobnej wielkości do tego FC i nigdy nic nie miałem uszkodzonego, czy połamanego. Zawsze wszystko było owinięte niewielką warstwą pianki, co na pewno pozwalało tej drobnicy dotrzeć cało.
Jednak ten niewielki ułamek % zawsze trzeba wliczyć, że coś po drodze może się uszkodzić...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: pawelsky »

darekrc pisze:Nie wiem dokładnie o co chodzi z tą polaryzacją
Nie polaryzacja tylko trzymaniem pozycji (GPS loiter). :-)
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: darekrc »

Dzięki za objaśnienie. Nasówa mi się jeszcze pytanie. Czy Inav i Betaflight w tym FC Mateka działa na przemian? W sęsie że fizycznie są 2 softy wgrane i wybieram na czym dziś latam czy polega to na tym że wgrywam albo BF albo Inav ???
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: pawelsky »

darekrc pisze:Czy Inav i Betaflight w tym FC Mateka działa na przemian?
Nie. Albo rybki, albo akwarium.
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: darekrc »

Hej

Mam jeszcze pytanko odnośnie tego Matek f722 se - właśnie złożyłem swojego 2giego koptera z wymienionym kontrolerem lotu i mam pytanko do użytkowników. Czy on powinien odegrać tą "melodyjkę" w normalnym tempie?? Bo u mnie jest tak że po trzech "nutkach jest półtorej, dwie sekundy przerwy i dopiero kończy... Jak kopter podpięty jest przez usb do kompa i wtedy podepne lipo to melodyjka odgrywa się bez pauzy po 3cim dżwięku. Ktoś coś ??
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: MorF »

"melodyjka" zalezy od ESC, masz ESC skalibrowane?
Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: darekrc »

Oj, nie wiem czy skalibrowane... coś więcej? To są HGLRC 30A i jedne co poza lutowaniem z nimi zrobiłem to revers w BLHeli configuration na silniku 2 i 3.
Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: MorF »

Awatar użytkownika
darekrc
Posty: 57
Rejestracja: wtorek 04 gru 2018, 18:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobór (głównie FC) do lotów widokowych i zadań specjalny

Post autor: darekrc »

OK, dzięki! Zrobiłem wszystko wedle procedury ale pauza w odgrywanej melodyjce nie zniknęła. Tzn, nadal po podłączeniu lipo odgrywa szybko ti di di - jest 2 nawet 3 sekundy pauzy - zapalają się diodki w FC i dopiero dogrywa ti duuu ;) Model jeszcze nie jest gotowy do lotu ale teoretycznie wszystko działa, dziwi mnie tylko dlaczego tak się dzieje. Kiedy model podpięty jest przez usb do kompa czyli FC ma juz zasilanie z usb i jak podłącze lipo to wtedy melodyjka odgrywa się standardowo (jak powinna). Kurcze nie znam się na elektronice ale może to być zasługa kondenstatora który był razem z FC do wlutowania w pady zasilania???
ODPOWIEDZ