Brzęk -> crash!

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Brzęk -> crash!

Post autor: Zgr »

Właśnie zbudowałem mojego czwartego quada, ale oblot się nie udał.
Jest taki problem, że podczas lub zaraz po mocnym punch-oucie, a także po wykonaniu flipa (zwłaszcza w linii pitch) coś zaczyna brzęczeć i quad traci częściowo, a najczęściej całkowicie kontrolę zakończoną crashem.
Poniżej widać to dobrze na filmach. Jeśli ktoś ma pomysł gdzie leży problem to proszę o pomoc, bo póki co pozostaje mi wymieniać po kolei silniki -> ESC -> FC aby znaleźć winowajcę.
https://www.youtube.com/watch?v=cxpc1LhlUwU
https://www.youtube.com/watch?v=EEd_6B1JCeM
https://www.youtube.com/watch?v=cEQi1us3Y3A
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Brzęk -> crash!

Post autor: kuczy »

A to czasami nie jest zgubiona synchronizacja silnika? - ogólnie sprawdził bym na stole przymocowując racera oczywiście porządnie - lub obracając śmigła aby pchały go w dół
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Brzęk -> crash!

Post autor: Zgr »

Czy mógłbyś naświetlić temat? Jak problem można zażegnać i co dokładnie świadczy o braku synchronizacji?

EDIT: mam ESC DYSBL20A. Trzy zakupione rok temu, jeden dokupiony miesiąc temu. Ten ostatni jest w starszej wersji. Firmware jednak ujednoliciłem do najnowszej wersji. Czy może mieć to związek?
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Brzęk -> crash!

Post autor: kuczy »

Tzn nie wiem czy dobrze strzelam, ale warto sprawdzić czy nic takiego się nie dzieje.

ESC daje napięcie na silnik, ale co chwilkę to napięcie jest przełączane. Aby esc wiedziało co przełączać w jakim czasie potrzebuje mieć informację zwrotną z silnika aby wiedzieć w jakim jest położeniu i właśnie aby się zsynchronizować, czyli tak przełączać, aby silnik obracał się płynnie i zgodnie z oczekiwaniami. Utrata synchronizacji to albo zatrzymanie albo szarpanie silnikiem.
Najlepiej jak to zobaczysz np na tym filmiku:



Przyczyn może być mnóstwo - od uszkodzonego ESC przez niepewne - słabe połączenia esc - silnik po uszkodzenie silnika. Najprostsze sprawdzenie - tak jak na filmie. jak okaże się, że jakiś nawala - wymieniasz miejscami np silniki - jak nawala cały czas to samo ramię drona pomimo podmianki silnika - to podejrzenie pada na uszkodzony ESC. jak wariuje ramię na które przełożyłeś podejrzany silnik - no to stawiamy na silnik. w 90% jednak padają esc - niestety chińskie produkty czasami tak mają po zakupie i tego może doświadczyć każdy.
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Brzęk -> crash!

Post autor: Zgr »

Zrobiłem test silników bez śmigieł. Aż dziwne, że ten quad w ogóle leciał. To, czego nie widać na filmie, to bardzo mocne grzanie się silników oraz swąd spalenizny. Raz poszedł nawet dymek z okolic połączenia ESC do FC. Dziwne, że sprawa dotyczy wszystkich czterech napędów.
https://www.youtube.com/watch?v=v_qnsDH ... e=youtu.be
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
Awatar użytkownika
averal
Posty: 121
Rejestracja: środa 25 gru 2013, 23:44
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Brzęk -> crash!

Post autor: averal »

Spróbuj zmienić timming być może jest za duży bądź za mały do tych silników i to powoduje zgubienie synchronizacji.Z ostatniego linka dla mojego ucha nie sa to za przyjemne i naturalne dźwięki poprawnie pracującego silnika z ESC. Sprawdź rózne kombinacje timingów i daj znać czy pomogło :)
Awatar użytkownika
Zgr
Posty: 146
Rejestracja: piątek 06 mar 2015, 22:30

Re: Brzęk -> crash!

Post autor: Zgr »

Timing na medium oraz medium/high- te same skutki. Na high wolałem nie ryzykować.
Lumenier QAV250, DI130, LS210 customized, Bixler 2, Realacc X210, Supafly Flipmode 6S
ODPOWIEDZ