Potrzebna pomoc w doborze elementów

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jabbarider
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 18:03
Lokalizacja: Wodzisław Slaski

Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: jabbarider »

Hej,
Od zawsze chcialem zlozyc sobie quada tylko ze nie mialem na to pieniedzy, teraz praca wiec bede mogl zaszalec.
Chcialbym na poczatek zlozyc 250mm, wydaje mi sie ze takie cos najbardziej mnie jara. Najbardziej zalezy mi na czasie lotu oraz predkosci, wiem ze te dwie rzeczy sie wykluczaja ale mysle ze 12-13min lotu to nie jest az tak wielkie wyzwanie.
Nie mam kompletnie nic, aparatury, ladowarki, pakietow, nic.
Jak narazie zdecydowałem się na takie części:
Silniki Racestar BR2205
ESC RS30A v2
Smigla 3lopatowe 5042
Rama Martian2/Realacc x210/ Jakis noname z BG 210mm
Aparatura Taranis Q X7
Odbiornik FrSky XM+
Ladowarka iMax B6
W planach mam zasilanie jakims 3S, mysle 1300-1800mAh, nie wiem jakim. Silniki wolalbym zeby zostaly te, ktore ja wybralem, aparatura tez. Rama podoba mi sie wizualnie ale jestem otwarty na propozycje.
Nie znam sie kompletnie na smiglach dlatego prosze Was o wybranie ich pod moj model, to samo z pakietem. W przyszlosci chce dolozyc FPV i latac na goglach, moze do tego GPS.
Kontroler to raczej bedzie Naza32 lub CC3D, z tym nie jestem zdecydowany.
Za wszelka pomoc bardzo dziekuje, budzet jest nieprzekraczalny i wynosi 1100-1200zl chociaz nie ukrywam ze wolalbym wydac mniej. Pakiet wystarczy jeden chociaz mam w planach miec ich wiecej.
PS. Przeczytalem temat "Pierwsza 250"
Awatar użytkownika
Osi18
Posty: 115
Rejestracja: czwartek 12 mar 2015, 14:19
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: Osi18 »

jabbarider pisze:W planach mam zasilanie jakims 3S, mysle 1300-1800mAh, nie wiem jakim.
Pakiety tattu lub sls. 1300 - 1550mah 45C lub więcej.
Śmigła polecam takie: King kong 5040 super stosunek ceny do jakości.
jabbarider pisze:Kontroler to raczej bedzie Naza32 lub CC3D, z tym nie jestem zdecydowany.
Ani naze32 ani cc3d. Jak już chcesz w miarę tanio i dobrze to Sp racing f3 lub coś z procesorem F4.
jabbarider pisze:Rama Martian2/Realacc x210/ Jakis noname z BG 210mm
Mam obie ramy. Na początek brał bym Martian 2. Dużo miejsca, pakiet na górze, odkręcane ramiona.
jabbarider pisze:moze do tego GPS.
Zbędny bajer.
Reszta gratów może być. P.S nie przeczytałeś regulaminu forum :-/
Realacc Qav-X - Racebase FC, LittleBee 30A-S, Emax RS2205 2300kv
Martian II 220 - Kiss FC, Kiss 24 ESC - Emax RS2205s 2300kv
Eachine E010 - Fx798T, Beecore f3 FC, Chaoli CL-615 motor, Charsoon 220mah 50c lipo
Mój kanał na YouTube
skazi
Posty: 1438
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: skazi »

12-13 min to raczej nie ma opcji przy 250 :)
jabbarider
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 18:03
Lokalizacja: Wodzisław Slaski

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: jabbarider »

Dlaczego nie naza ani cc3d? Widzę że są dość popularne a i cenowo przystępne. Kurde te SLS i tattu zabijają ceną, na początek kupię dwa chińskie pakiety i zobaczę jak to lata, mam sporo doświadczenia z li-ion i li-poly więc nie boję się. Skoro nie ma szans na te 12-13 to może koło 9? Jak dobrać śmigła znając wagę modelu? Reszta sprzętu ujdzie?
Wybaczcie natłok pytań ale jestem podjarany tym :D Regulamin już przeczytałem
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: Docent »

Naza32 i cc3d w wersji z procesorem F1 są układami już dosyć starymi. Pojawiła się informacja, że nie będzie rozwijane dalej oprogramowanie na nie (Cleanflight i Betaflight). Wszyscy przesiadają się na FC zbudowane z wykorzystaniem procesorów F3,F4 i F7. Po części związane to jest z wprowadzeniem nowych protokołów komunikacyjncych między FC a ESC np. DShot, który nie działa na F1.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
Bouli_wro
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 01 sie 2016, 02:14

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: Bouli_wro »

Z tym że CC3D jest w wersji revolution (F3) a naze32 jest już z SMT32F3 ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: Docent »

Ale sądząc po tym co kolega napisał odnośnie ceny to raczej obstawiam na wersje z F1.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
robakozaur
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 11:38

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: robakozaur »

Ja w swojej 220 mam Sp Racing F3+ OSD i sobie chwalę ;)
https://abc-rc.pl/kontroler-lotu-sp-racing-f3-osd
Dosyć drogi ale bardzo dobry. Lepiej kupić coś porządnego niż potem wymieniać. :)
jabbarider
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 18:03
Lokalizacja: Wodzisław Slaski

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: jabbarider »

Macie rację, nie ma sensu kupować staroci. Ewentualnie można dorzucić tę stowkę czy dwie żeby mieć spokój na przyszłość. Oglądałem na youtube filmik gdzie gościu użył F3 kontrolera, myślę że zdalby egzamin u mnie tylko szkoda że nie ma baro ani kompasu, chciałbym też mieć opcję hover.
robakozaur
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 02 lis 2015, 11:38

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: robakozaur »

Musisz się zastanowić do czego ta 250-tka będzie do ścigania czy do polatania sobie tak na luzie. Do wyścigów kompas i baro będą zbędnymi gratami. Wszystko zależy od przeznaczenia tego qada. :)
jabbarider
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 18:03
Lokalizacja: Wodzisław Slaski

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: jabbarider »

Na początek chciałbym na luzie, nauczyć się itp i polatać sobie w kółko, dlatego chciałbym baro kompas i większą baterię, dopiero jak mniej więcej opanuje to pośmigać trochę szybciej.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: PiotrSz »

jabbarider pisze:Na początek chciałbym na luzie, nauczyć się itp i polatać sobie w kółko, dlatego chciałbym baro kompas i większą baterię, dopiero jak mniej więcej opanuje to pośmigać trochę szybciej.
Musisz się zastanowić czy chcesz się nauczyć latać quadem racerem czy chcesz używać czegoś z czym będziesz miał przy konfiguracji masę problemów, mowa o baro i kompasie...
Skoro chcesz latać spokojnie to złóż sobie coś większego na APM np a nie pchasz się racera... o tak jak byś chciał do samochodu klasy Indy wsadzić kontrolę trakcji i ABS, w sumie się da ale zanim to zacznie działać zasypiesz nas multum pytań na które już było masę odpowiedzi...
Zbuduj racera i zacznij uczyć się w ACRO bo tylko w tym trybie złapiesz o co chodzi, wszelkie angle i horizony nie powodują wzrostu skilla, latam racerami od 2015r i jak przesiadłem się na tryb ACRO to dopiero nauczyłem się panować na quadzikiem.
jabbarider
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 18:03
Lokalizacja: Wodzisław Slaski

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: jabbarider »

Zmienilem odbiornik na FrSky X6R ze względu na telemetrie (jeśli dobrze rozumiem to będę miał info o napięciu cel na aparaturze, tak?)
W takim razie baro i kompas out, czy SPF3 to na pewno dobry wybór dla mnie?

EDIT
Ostateczny build wygląda tak:
Rama Martian 3 220mm z PDB
Silniki Racerstar 2205 2600KV
ESC RS30A V2
FC Seriously-Pro F3 wersja bez baro i kompasu
Odbiornik FrSky X6R
Aparatura Taranis Q X7
Bateria SLS Xtron 1300mAh 3S 40/80C
Ładowarka iMax B6
Zasilacz z della.
Łączna waga modelu gotowego do startu bez FPV wychodzi 404g więc myślę, że będzie mały potworek, zwłaszcza że ciągu będzie miał w okolicach 2100g (nie znam wzorów a producent nie podał dla śmigieł 5042 trzyłopatowych tylko 4045 dwułopatowych)
Koszt całości z wysyłkami itp 1200zł, sama aparatura i odbiornik wyszła równo 500zł.
Jeśli ktoś ma jakieś lepsze pomysły co do tego cudeńka to chętnie wysłucham :) W przyszłym miesiącu zamawiam.
Haako
Posty: 95
Rejestracja: środa 28 maja 2014, 04:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: Haako »

jabbarider pisze:Zmienilem odbiornik na FrSky X6R ze względu na telemetrie (jeśli dobrze rozumiem to będę miał info o napięciu cel na aparaturze, tak?)
W takim razie baro i kompas out, czy SPF3 to na pewno dobry wybór dla mnie?

EDIT
Ostateczny build wygląda tak:
Rama Martian 3 220mm z PDB
Silniki Racerstar 2205 2600KV
ESC RS30A V2
FC Seriously-Pro F3 wersja bez baro i kompasu
Odbiornik FrSky X6R
Aparatura Taranis Q X7
Bateria SLS Xtron 1300mAh 3S 40/80C
Ładowarka iMax B6
Zasilacz z della.
Łączna waga modelu gotowego do startu bez FPV wychodzi 404g więc myślę, że będzie mały potworek, zwłaszcza że ciągu będzie miał w okolicach 2100g (nie znam wzorów a producent nie podał dla śmigieł 5042 trzyłopatowych tylko 4045 dwułopatowych)
Koszt całości z wysyłkami itp 1200zł, sama aparatura i odbiornik wyszła równo 500zł.
Jeśli ktoś ma jakieś lepsze pomysły co do tego cudeńka to chętnie wysłucham :) W przyszłym miesiącu zamawiam.
-Polecam zmienić odbiornik na mniejszy FrSky X4RSB tez ma telemetrie i na Sbus tez obsługuje 16CH , po konfiguracji będzie pokazywał ogólne napięcie w baterii.

-Zastanów się czy chcesz startować z 3s cz od razu 4s , będziesz od razu inwestował w baterie 4s (jak będziesz się miał rozwalić na 3s czy na 4s to i tak się rozwalisz, a ominiesz przesiadkę z 3s na 4s i wymianę baterii

-404g (rozumiem ze bez baterii) to klocek , zapoznaj sie z regulacjami odnośnie wielowirnikowcow oraz czy nie będziesz latał strefie CTR.

-Co do baterii jak 4s to proponuje taka z oznaczeniami 70c lub więcej (ja obecnie używam Infinity 4S 14.8V 1500mAh 70C)
460(rama drewno/balsa, KK 2.1.5, hexTronik DT750, HobbyKing 30A, 3s ), Hubsan X4 H107CHD, MiniTricopter (RCExplorer, Naze32, DYS BE2208-10 1800KV, DYS SN20A ESC (BLHeli), 4S)
jabbarider
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 05 cze 2017, 18:03
Lokalizacja: Wodzisław Slaski

Re: Potrzebna pomoc w doborze elementów

Post autor: jabbarider »

Z baterią. Wszystko co będzie wisiało w powietrzu podliczyłem. No właśnie nie wiem jak to z baterią, przy tak małej pojemności chciałbym ładować dwie naraz a imax ogarnia tylko do 6 cel. Dwóch czterocelowych pakietów nie da rady ładować naraz
ODPOWIEDZ