Mój pierwszy quadrocopter

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

_luqi_
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 07 maja 2017, 16:44

Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: _luqi_ »

Już od dłuższego czasu czytam forum w końcu po zebraniu podstawowej wiedzy postanowiłem, że będę budował quadrocopter zdecydowałem się na 250-kę. Zgodnie z waszymi sugestiami zamówiłem już na początek Eachine E010 na aliexpress czekam na paczkę. Międzyczasie czytam fora i oglądam filmy z dronami (strasznie się wkręciłem). Jeśli spodoba mi się latanie tym mały dronikiem to niezwłocznie chcę zacząć budowę 250-ki ale i tak docelowo chcę zbudować jakiś większy hexacopter do nagrywania. Poniżej przedstawiłem listę części, które chcę zakupić proszę o opinie czy na początek (oraz w przyszłości do hexacoptera) jest OK, z góry bardzo dzieję za wszystkie uwagi i konstruktywną krytykę

Lista części:
Części główne:
- aparatura: Turnigy 9XR PRO Mode 2 link
- bateria do aparatury link
- nadajnik: FrSky XJT link nie mogę znaleźć samego nadajnika tylko combo z odbiornikiem a odbiornik chcę zastosować inny mniejszy. Czy może jednak kupić FrSky DJT dużo tańszy?
- rama z włókna węglowego H250 ZMR250 - link (zamówione)
- silniki 4x 1806 2400KV -link
- regulatory obrotów (ESC) 4x Emax Simonk Series 12A -link
- płytka dystrybucyjna (PCB) NAZE32 CC3D - link czy ktoś może polecić sprawdzony sklep który sprzedaje dobre płytki to znaczy, że nie będą miału ścieżek przerwanych lub z przebiciami. Aby to sprawdzić i tak kupuje podstawowy multimetr podany poniżej.
- kontroler lotu: NAZE32 REV6a 10DOF - link
- odbiornik RC: DIY RX-F802 8CH link
- zestaw śmigieł KINGKONG 5040 - link
- akumulator Eachine 1500mAh - link
Czy lepszy będzie polecany przez kolegę Adriana?
SLS XTRON 1550mAh link
- buzzer: link (zamówione)
- ładowarka: SkyRC IMAX B6 + zasilacz link
- kamera i nadajnik FPV Eachine 700TVL 1/3 Cmos 110° /148° FPV Mini Camera 25MW 40CH Transmitter - link Planuję montaż FPV w późniejszym terminie na początku będę latał bez (rozłożenie wydatków)

Części/narzędzia dodatkowe:

- lutownica ZHAOXIN GJ-093 link (zamówione)
- multimeter- Richmeters RM102 - link (zamówione)
- regulator serwa - link (zamówione)
- nylonowe rozpórki - link (zamówione)
- opaski samozaciskowe - link (zamówione)
- opaski termokurczliwe - link (zamówione)
- kable: Silicone Wire SR Wire 14AWG link (zamówione)
- rzepy do mocowania akumulatora - link (zamówione)
- miernik napięcia / buzzer -link (zamówione)
Ostatnio zmieniony środa 10 maja 2017, 18:26 przez _luqi_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Adrián »

Nie używaj czerwonego koloru czcionki. Popraw.

Przejrzyj ten wątek http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=72&t=40260 i wyciągnij wnioski. Masz tam całą listę w podobnym budżecie (niskim)
_luqi_
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 07 maja 2017, 16:44

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: _luqi_ »

_luqi_ pisze:Nie używaj czerwonego koloru czcionki. Popraw.
miał być pomarańczowy :roll:

co do podanego tematu do przeanalizowania po wstępnym przeglądnięciu nasuwają mi się pytania
1. Czy kontroler f3 evo sp flight bedzia pasował do płytki PCB którą podałem?
2. Czy ECS muszą mieć aż 30A?
madej
Posty: 53
Rejestracja: piątek 18 lis 2016, 17:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: madej »

Aparaturę weź Taranis Q X7. Jest lepsza i tańsza (a przynajmniej nie droższa) niż zestaw z 9XR PRO i XJT.
_luqi_ pisze: 2. Czy ECS muszą mieć aż 30A?
Do Twoich silników nie (na dole strony z silnikami masz tabelkę), Twoje maksymalnie mogą dostać 7.5A. Tylko śmigła które wybrałeś mogą mieć za duży skok dla tych silników i wtedy silnik weźmie więcej A i grozi to jego spaleniem.

Musisz patrzyć na cyferki, albo wziąć sprawdzony zestaw.

Za to dołączę się do pytania, ale tylko o jeden element:

Czy ten multimetr Richmeters RM102 a aliexpressu jest wart swojej ceny?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Adrián »

W temacie są inne silniki, dlatego jest 30A bo nadadzą się również pod 4s
18xx To zdecydowanie już za mało.
22xx lub nawet 23xx szukaj, jak nie chcesz poleconego tematu wziąć.
Sprawdź rozstaw. Jak ma 35x35 mm to będzie pasować

Editt, nie bierz tego pdb, to pod naze.
Weź małą z osd jak fc mieć nie będzie
Osobiście brałbym f4 omnibus z BG jest za śmieszna cenę z osd
Haako
Posty: 95
Rejestracja: środa 28 maja 2014, 04:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Haako »

_luqi_ pisze:Już od dłuższego czasu czytam forum w końcu po zebraniu podstawowej wiedzy postanowiłem, że będę budował quadrocopter zdecydowałem się na 250-kę. Zgodnie z waszymi sugestiami zamówiłem już na początek Eachine E010 na aliexpress czekam na paczkę. Międzyczasie czytam fora i oglądam filmy z dronami (strasznie się wkręciłem). Jeśli spodoba mi się latanie tym mały dronikiem to niezwłocznie chcę zacząć budowę 250-ki ale i tak docelowo chcę zbudować jakiś większy hexacopter do nagrywania. Poniżej przedstawiłem listę części, które chcę zakupić proszę o opinie czy na początek (oraz w przyszłości do hexacoptera) jest OK, z góry bardzo dzieję za wszystkie uwagi i konstruktywną krytykę

Lista części:
Części główne:
- aparatura: Turnigy 9XR PRO Mode 2 link
- bateria do aparatury link
- nadajnik: FrSky XJT link nie mogę znaleźć samego nadajnika tylko combo z odbiornikiem a odbiornik chcę zastosować inny mniejszy. Czy może jednak kupić FrSky DJT dużo tańszy?
- rama z włókna węglowego H250 ZMR250 - link (zamówione)
- silniki 4x 1806 2400KV -link
- regulatory obrotów (ESC) 4x Emax Simonk Series 12A -link
- płytka dystrybucyjna (PCB) NAZE32 CC3D - link czy ktoś może polecić sprawdzony sklep który sprzedaje dobre płytki to znaczy, że nie będą miału ścieżek przerwanych lub z przebiciami. Aby to sprawdzić i tak kupuje podstawowy multimetr podany poniżej.
- kontroler lotu: NAZE32 REV6a 10DOF - link
- odbiornik RC: DIY RX-F802 8CH link
- zestaw śmigieł KINGKONG 5040 - link
- akumulator Eachine 1500mAh - link
Czy lepszy będzie polecany przez kolegę Adriana?
SLS XTRON 1550mAh link
- buzzer: link (zamówione)
- ładowarka: SkyRC IMAX B6 + zasilacz link
- kamera i nadajnik FPV Eachine 700TVL 1/3 Cmos 110° /148° FPV Mini Camera 25MW 40CH Transmitter - link Planuję montaż FPV w późniejszym terminie na początku będę latał bez (rozłożenie wydatków)

Części/narzędzia dodatkowe:

- lutownica ZHAOXIN GJ-093 link (zamówione)
- multimeter- Richmeters RM102 - link (zamówione)
- regulator serwa - link (zamówione)
- nylonowe rozpórki - link (zamówione)
- opaski samozaciskowe - link (zamówione)
- opaski termokurczliwe - link (zamówione)
- kable: Silicone Wire SR Wire 14AWG link (zamówione)
- rzepy do mocowania akumulatora - link (zamówione)
- miernik napięcia / buzzer -link (zamówione)
Witaj.
Szkoda ze zamówiłeś już ramę mam identyczna ból w niej jest taki ze otwory na śruby montażowe silników są na śruby M2, nowe silniki już chyba standardowi robione sa z śrubami M3 wiec jak będziesz chciał zmienić na nowsze a będziesz chciał, to musisz powiększyć otwory lub zamówić nowe ramiona z otworami M3 lub zakupić nowa inna ramę np martian 2. Nowe silniki są już w standardzie z tego co widzę śruby montażowe M3 i średnicą wału M5 (na nią zakładasz śmigło), śmigła te już są robione z otworami pod M5 i w większości już nie dodają do śmigieł adapterów jak to było wcześniej, krotko mówiąc szkoda ze już zakupiłeś tą ramę .

-W swoim zmr250 używam tych silników https://www.banggood.com/DYS-BE1806-230 ... mds=search nie są jakieś super ekstra, średnica wału: M2 (śmigła z adapterami przy kupowaniu)

- ESC nie ma sensu kupować Emax Simonk Series 12A są przestarzałe a cena jest jak za nowe lepsze juz z Bheli_s np takie https://www.banggood.com/4X-Racerstar-R ... mds=search to tak jak byś kupował furmankę w cenie nowego auto żeby do pracy dojeżdżać, a najlepiej wersje 30A.

-PDB nie ma sensu weź normalna prostokątną (z regulatorem napięcia 5v i 12v)

-- kontroler lotu nie pchaj się w starocie bo tanie i tak zmienisz weź z procesorem F3 lub najlepiej F4 z OSD wbudowanym przyda się jak będziesz chciał latać fpv np https://www.banggood.com/Betaflight-F4- ... mds=search

-Turnigy 9XR PRO + nadajnik + przesyłka z linków które dałeś wychodzi okolu 200 USD (okolu 770PLN), co jak co ale wychodzę z opinii ze nie ma co oszczędzać na aparaturze i bym dołożył ze 200 - 250 zł do FrSky Taranis X9D Plus z polskiego sklepu z polską gwarancja z polskim kurierem jak by trzeba było skorzystać z gwarancji ja mam z 77hobby .

-Odbiornik jak masz Taranisa to polecam FrSky X4RSB podłączony przez SBUS.

Ale przede wszystkim polataj tym Eachine E010 przed inwestowaniem i zobaczy czy to tylko zauroczenie czy miłość .
460(rama drewno/balsa, KK 2.1.5, hexTronik DT750, HobbyKing 30A, 3s ), Hubsan X4 H107CHD, MiniTricopter (RCExplorer, Naze32, DYS BE2208-10 1800KV, DYS SN20A ESC (BLHeli), 4S)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Adrián »

Haako pisze:-Turnigy 9XR PRO + nadajnik + przesyłka z linków które dałeś wychodzi okolu 200 USD (okolu 770PLN), co jak co ale wychodzę z opinii ze nie ma co oszczędzać na aparaturze i bym dołożył ze 200 - 250 zł do FrSky Taranis X9D Plus z polskiego sklepu z polską gwarancja z polskim kurierem jak by trzeba było skorzystać z gwarancji ja mam z 77hobby .
Na początek wystarczy też niższy model, q7 jak liczy się każda złotówka.
Ale jak możesz sobie pozwolić na x9d+, to się nie ma co zastanawiać, tylko bierz bez odbiornika x8r, chyba, że wykorzystasz do innego modelu.
_luqi_
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 07 maja 2017, 16:44

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: _luqi_ »

Haako pisze: Ale przede wszystkim polataj tym Eachine E010 przed inwestowaniem i zobaczy czy to tylko zauroczenie czy miłość .
Wiem dlatego jeszcze nie zamawiam najdroższych elementów a pozostał mogą się przydać w domu.

dzięki za powyższe uwagi
Faktycznie z tą ramą to nie zwróciłem uwagi na średnice otworów ale myślę, że wiertarka i wiertło do metalu da radę powiększyć otwory.

zgodnie z radą
madej pisze: Musisz patrzyć na cyferki, albo wziąć sprawdzony zestaw.
będę zwracał większą uwagę na specyfikacje poszczególnych części i ich kompatybilność.

w specyfikacji zmieniam
- silniki 4x -BR2205 2600KV 2-4 S link

w związku z tym nowe ecs
ECS - 4x RS20A Lites Blheli_S link

kontroler lotu: F4-OMNIBUS -link brać taki z wbudowanym BEC czy bez i jaka PDB będzie najlepsza?

Nad aparaturą muszę się jeszcze zastanowić.
Haako
Posty: 95
Rejestracja: środa 28 maja 2014, 04:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Haako »

_luqi_ pisze:w specyfikacji zmieniam
- silniki 4x -BR2205 2600KV 2-4 S link
Witaj jak koniecznie chcesz wersje 2600KV to zmień ESC na 30A bo według producenta 2600KV na śmigłach 4045 pobierają max 23,2A (na baterii 4S)
ja bym kupił prawie te same silniki tylko w wersji 2300KV w nowszej odsłonie https://www.banggood.com/4X-Racerstar-R ... mds=search i ESC 30A to już przyszłościowo żebyś mógł latać już na baterii 4s z zapasem na pobór mocy przez silniki , możesz wtedy spokojnie przechodzić z 3s na 4s bez żadnych zakupów dodatkowych, oraz używać rożnych śmigieł. Osobiście lubię dmuchać na zimnie i mieć zapas na ESC.

-Radze od początku zacząć na 4s bo i tak w końcu będziesz latał na 4s a wielowirnikowca możesz rozwalić tak samo na 3s jak i na 4s.

-PDB ta podobno jest dobra https://www.banggood.com/Matek-FCHUB-6S ... mds=search https://www.youtube.com/watch?v=MqEOXPdAJJU

-Co do BECa na FC to już jak chce dla własnej wygody
460(rama drewno/balsa, KK 2.1.5, hexTronik DT750, HobbyKing 30A, 3s ), Hubsan X4 H107CHD, MiniTricopter (RCExplorer, Naze32, DYS BE2208-10 1800KV, DYS SN20A ESC (BLHeli), 4S)
Markon
Posty: 226
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 18:50
Lokalizacja: Śląsk

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Markon »

Latam na reglach BL_heli 20A (Oneshot125) i BR2205 2600KV. Na śmigła Kingkong 5040x3 potrafią pobrać w powietrzu 16-17A z moich regli, ale te nie są jakieś szczególnie ciepłe po wylądowaniu. Zdecydowanie jednak wybrałbym 30A, bo są bardziej przyszłościowe :D

Co do baterii, ja latam na 3S i brakuje czasem energii do wyrównania lotu, jeśli podszkolisz się na symulatorze, to dużo lepszym wyborem jest 4S ze względu na właśnie zapas mocy.
_luqi_
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 07 maja 2017, 16:44

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: _luqi_ »

po kolejnej dawce wiedzy którą zdobiłem (im więcej czytam to coraz bardziej zdaję sobie sprawę, że jeszcze tak mało wiem :-( ) i dzięki waszym radom poniżej elementy które zmieniam w stosunku do mojej pierwszej konfiguracji:

- aparatura FrSky Taranis Q X7 link na chwile obecną najlepsze rozwiązanie cena/jakość

- odbiornik RC: Frsky RX8R link
chociaż zastanawiam się nad tańszymi rozwiązaniami przedstawionymi poniżej i tu proszę o poradę czy lepiej już dołożyć czy może jednak na początek wystarczy jedn z tych:
FrSky X4RSB
lub
DIY RX-F802 o połowę tańszy niż Frsky RX8R

- silniki 4x BR2205S-2300KV-2-4S link polecane przez Haako

oraz przyszłościowo lepsze ESC
- regulatory obrotów (ESC) RS30A Lite Blheli_S link
Ostatnio zmieniony sobota 13 maja 2017, 10:49 przez _luqi_, łącznie zmieniany 1 raz.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: skazi »

Nie wiem czemu wybierasz ali, skoro wszystkie te części masz taniej na banggood. Widocznie niektórzy lubią przepłacać.
jajxon
Posty: 108
Rejestracja: piątek 31 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Węgliniec

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: jajxon »

Śmiało bierz x4rsb, rx8r to kobyła i pewnie nie zmieścił byś go w ramie :-)
QAV-R
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: Adrián »

skazi pisze:Nie wiem czemu wybierasz ali, skoro wszystkie te części masz taniej na banggood. Widocznie niektórzy lubią przepłacać.
Po prostu, niektórzy są niereformowalni ;-)
_luqi_
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 07 maja 2017, 16:44

Re: Mój pierwszy quadrocopter

Post autor: _luqi_ »

skazi pisze:Nie wiem czemu wybierasz ali, skoro wszystkie te części masz taniej na banggood. Widocznie niektórzy lubią przepłacać.
z cenami jest różnie ;-) bo nie zawsze na ali jest drożej niż na banggood
ODPOWIEDZ