Pierwsza 250tka

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: rafi.devtox »

Modzel pisze:Failsafe ustawiłem tak, że jak straci zasięg to ma wszystkie kanały do pozycji wyjściowej przywrócić. Ale jeżeli dobrze rozumiem failsafe dziala tylko w przypadku utraty zasięgu tak? a ja uderzyłem w odległości 3m od nadajnika

Na symulatorze ćwiczyłem w zasadzie tylko kilka dni, może faktycznie wrócę przed ekran
Nie... Failsafe musisz ustawic tak ze w przypadku wylaczenia aparatury na ktorys kanal jest podawana odpowiednia wartosc aby failsafe sie zalaczyl... Np. Wartosc 890 na kanal yaw. Failsafe po zalaczeniu powinien uruchomic ci wtedy tryb angle... Ustawiasz wartosc throttle przy ktorej twoj model delikatnie opada o czym o ustalonym czasie np. 6 sek. Rozbraja silniki. Tak powinien wygladac failsafe....

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Markon
Posty: 226
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 18:50
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Markon »

Całe życie w błędzie. Osobiście ja miałem failsafe ustawiony tak, że quad wyłączył silniki i spadł. Może dlatego, że nie wznoszę się na wyżej niż 5 metrów i zdecydowanie częściej sam trafiam w glebę niż mój failsafe :D
Kolejna prawda. Dużo łatwiej latać FPV niż LOS na acro, to też trzeba wziąć pod uwagę.
Ja sobie ładnie czekam na części i latam 3 tydzień na DRL Simulator i udaje mi się kończyć wyścigi bez żadnej gleby, ale też zacząłem najpierw latać, a później dopiero symulator. Straciłem tylko 7 śmigieł.
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: rafi.devtox »

Ja przyznam ze do tej pory nie potrafie latac acro LOS... Tylko z goglami... Nawet angle na LOS z drzeniem rak. Zakladam gogle i latam jak Malysz... Mysle ze to jakas wewnetrzna blokada... Nie i juz....

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Modzel
Posty: 13
Rejestracja: piątek 14 kwie 2017, 09:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Modzel »

Jak latałem poprzednim dronem-zabawką to wygodniej mi było latać z kamerą niż patrząc na drona, niestety FPV kosztuje tyle co quad, więc chwilowo muszę się wstrzymać. Pewnie z drugą połową maja pojawią się jakieś podstawowe gogle i kamera. Jaki zestaw (budżetowy-bo mnie narzeczona powiesi!) proponujecie?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Adrián »

Markon pisze:Dużo łatwiej latać FPV niż LOS na acro, to też trzeba wziąć pod uwagę.
Też tak mam..
Inne tryby spoko, acro porażka. Z goglami, znowu tryby ze stabilizacją mi przeszkadzają.
Awatar użytkownika
rafi.devtox
Posty: 465
Rejestracja: piątek 30 wrz 2016, 15:44
Lokalizacja: strzelce krajeńskie

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: rafi.devtox »

Modzel pisze:Jak latałem poprzednim dronem-zabawką to wygodniej mi było latać z kamerą niż patrząc na drona, niestety FPV kosztuje tyle co quad, więc chwilowo muszę się wstrzymać. Pewnie z drugą połową maja pojawią się jakieś podstawowe gogle i kamera. Jaki zestaw (budżetowy-bo mnie narzeczona powiesi!) proponujecie?
Z wlasnego doswiadczenia polecam eachine ev800 jako budzetowe gogle...

.... jest jedna rzecz która pociaga bardziej niz quad. MAN TGX, 40t i 1000km przed Toba....
Markon
Posty: 226
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 18:50
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Markon »

Jak nauczysz się latać tak w miarę, to załóż swojej narzeczonej gogle na oczy, może też pokocha latać albo przynajmniej nie będzie narzekać :D

Co do gogli, EV800 za 220 zł na banggood wydają się być najlepszym wyborem, posiadam i latam na nich, nie mają DVR, ale można je później przerobić. Obraz ładny, do tego wbudowany akumulator (nie musisz się trudzić z kolejnymi przewodami), ale można ładować w polu z USB/pakietu. Do tego dobra rozdzielczość obrazu i całkiem dobry odbiornik o ile dokupisz koniczynki za 32 zł parę na RP-SMA (Realacc z BG).

Co do nadajnika, nie oszukujmy się, że kupisz Trampa albo TBS Unify za 160 zł oraz runcama swift 2 za 140 zł. Ważne jest, żeby to była matryca Sony CCD, to już połowa sukcesu. Druga połowa to kupienie nadajnika, który ma możliwość zmiany mocy. Jeśli latasz sam to 200mW starczy, 600mW to piekarnik, ale jak spotkasz kolegów, to 25mW jest koniecznością, bo przy 2 modelach na 200mW nikt praktycznie nie ma zasięgu.

Edit i offtop :D
Mnie kusi ten FCek i dam mu szansę najszybciej jak to możliwe, bo jak na biednego człowieka z technikum, nie stać na drugiego quada jeszcze :D
https://www.banggood.com/F4-V5PRO-Fligh ... ent=227736
Modzel
Posty: 13
Rejestracja: piątek 14 kwie 2017, 09:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Modzel »

Nie narzeka, ale jak w ciągu jednego miesiąca wydam 1,5-2 tysiące na zabawki to może być różnie :)
Modzel
Posty: 13
Rejestracja: piątek 14 kwie 2017, 09:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Modzel »

Mały update mojego drona:

Kupiłem gogle(lekko używane) Eachine VR-008 oraz nadajnik TS832 (5,8GHz 48CH). Pomyślałem, że na początek jest to sensowny wybór a udało mi się kupić ten zestaw w wydaje mi się racjonalnej cenie.

Jako etap przejściowy chcę podłączyć kamerę Eken H9(w stylu GoPro), którą mam i z którą latam a dopiero później kupić dobrą kamerę płytkową. I teraz mam kilka pytań:

1. Skoro kamera w parametrach zasilania ma 7-16V to mogę podać napięcie które wychodzi z płytki PDB - 12V? Czy nadajnik jest wrażliwy na brak dobrej stabilizacji napięcia?
2. Podłączając kamerę muszę ją podłączać do zasilania w dronie czy moge działać na wbudowanej baterii?(Zastanawiam się czy podłączenie USB nie wymaga zewnętrznego zasilania)
3. Jaki zasięg można osiągnąć na takim tanim zestawie?(orientacyjnie oczywiście)
4. Czytałem opinie, że warto antenę podłączać za pośrednictwem przedłużacza - mniejsze ryzyko urwania gniazda z płytki przy kolizji. Co o tym myślicie? Warto się tym przejmować?

Pozdrawiam,
M. Modzelewski
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Adrián »

Modzel pisze: Skoro kamera w parametrach zasilania ma 7-16V to mogę podać napięcie które wychodzi z płytki PDB - 12V?
Tak.
Modzel pisze: Podłączając kamerę muszę ją podłączać do zasilania w dronie czy moge działać na wbudowanej baterii?
Możesz z wbudowanej, ale to jest bardzo złe rozwiązanie. Bateria się wyczerpie i nie będziesz miał podglądu, więc lepiej z głównej.
Modzel pisze:Jaki zasięg można osiągnąć na takim tanim zestawie?
Dużo zależy od anten i samej instalacji. (Nadajnik, to nie jest najszczęśliwszy wybór.. Duży, ciężki i niepewnej jakości)

Zrób sobie test naziemny, kamera + nadajnik. Jak dojdziesz do 500-600m z widocznością się anten, to będzie dobrze. Kup dobre koniczyny, lub pagody.
Modzel pisze:Czytałem opinie, że warto antenę podłączać za pośrednictwem przedłużacza - mniejsze ryzyko urwania gniazda z płytki przy kolizji. Co o tym myślicie? Warto się tym przejmować?
Tak i nie. Mniejsze ryzyko wyrwania gniazda, ale straty na połączeniu.
Modzel
Posty: 13
Rejestracja: piątek 14 kwie 2017, 09:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Modzel »

Zastanawiam się jak wszystko upchnąć i chyba czas trochę kabelki uprzątnąć i mam pytanie czy muszę do regulatorów prowadzić trzy przewody? Nie wystarczy tylko sygnał sterujący PWM - po jednym przewodzie do każdego regulatora?
Markon
Posty: 226
Rejestracja: niedziela 31 lip 2016, 18:50
Lokalizacja: Śląsk

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Markon »

Nie wiem jak Ty chcesz podłączyć trzema przewodami ESC, ale w jakikolwiek sposób to zrobisz, to albo nie zasilisz ESC albo masz wysoką szansę na desync i losową utratę sterowności z powodu braku masy od sygnału :)
Modzel
Posty: 13
Rejestracja: piątek 14 kwie 2017, 09:21
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Modzel »

Mój tok rozumowania był taki, że skoro na PDB i FC masa jest wspólna to masa sygnału PWM w ESC i minus z baterii w ESC to to samo. Czytałem, że należy podawać masę z sygnałem, zastanawiam się tylko dlaczego?
Lech55
Posty: 223
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 18:30

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: Lech55 »

Na zdjęciach wnętrza xiaomi mi drone, esc są w ramionach i jest tylko przewód sygnałowy.
KM
Posty: 81
Rejestracja: czwartek 06 lis 2014, 20:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Pierwsza 250tka

Post autor: KM »

> Czytałem, że należy podawać masę z sygnałem, zastanawiam się tylko dlaczego?

Po pierwsze masa sygnałowa nie koniecznie musi być połączona z masą baterii (choć pewnie zazwyczaj jest).
Po drugie, nie łącząc masy sygnałowej teoretycznie większe zakłócenia od obwodów wysokoprądowych mogą się przedostawać. Tak przynajmniej to sobie tłumaczę.
ODPOWIEDZ