Budowa mini drona 130mm - relacja

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
wojtek13
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 15 mar 2016, 16:40

Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: wojtek13 »

Przedstawiam relację z budowy małego bezsczotkowca na ramie 130 mm.
Na początek zestaw części:

Rama Carbon mini H130 - FPV Racing Drone http://abc-rc.pl/rama-carbon-h130-fpv#ixzz4XGonyUz1

Silniki 4X Racerstar Racing Edition 1106 BR1106 3800KV 1-3S Brushless Motor For 100 120 150 RC Multirotor
https://banggood.app.link/wEkZKjkq9y

ESC Racerstar RS20Ax4 20A 4 in 1 Blheli_S Opto ESC 2-4S Support Dshot150 Dshot300 for FPV Racer
https://banggood.app.link/YF2LXU4p9y

FC Upgrade NAZE32 F3 Flight Controller Acro 6 DOF/Deluxe 10 DOF for Multirotor Racing
https://banggood.app.link/3uxSU7tkoz

Odbiornik Flysky FS-A8S FS A8S 2.4G 8CH Mini Receiver with PPM i-BUS SBUS Output
https://banggood.app.link/ZsNW21QE6y

Kamera FPV 800TVL COMS Camera 2.5mm Lens Wide Angle PAL NTSC Switchable For ZMR250 QAV250 FPV Racing RC Mul
https://banggood.app.link/1PUX0rrE6y

Nadajnik FPVEachine ET200R FPV 5.8G 40CH 200mW Mini AV Transmitter with RaceBand
https://banggood.app.link/4FgORTWBmA

Antena Skyzone 5.8GHz RHCP 4 Leaf FPV Antenna TX/RX SMA/RP-SMA
https://banggood.app.link/rcIYHcFE6y

Akumulator Kryptonium 650mAh 3S 30C - wtyk JST - Akumulator Li-pol 11,1V
http://abc-rc.pl/akumulator-kryptonium- ... z4XGrPw7Rd

Przetwornica DC-DC - Mini 360 - 1,8A 1-17V - mini układ zasilający



Obrazek
Silniki to prawdziwe mikrusy ;)



Obrazek
Musiałem zastosować dodatkowy uchwyt na kamerkę bo ten który był przy ramię nie pasował do kamery. Dodatkowo okazało się, że kamera ma trochę za duży obiektyw i nie można podnieść jej za bardzo do góry.



Obrazek
Połączenie silników z ESC jest bardzo przejrzyste. Kierunki obrotów zostaną ustawione później w BLHeli.



Obrazek
FC połączone z ESC. Niestety ESC nie posiada BECA i dlatego potrzebny był regulator napięcia. Nie zmieścił się nad kontrolerem i został umieszczony z tyłu. Buzzer wystaje z prawej strony.



Obrazek
Górny pokład, a pod nim miniaturowy odbiornik Flysky podłączony przez iBus i nadajnik FPV. Kamera 5V jest zasilana z nadajnika FPV.



Obrazek
Obrazek
I gotowe.



Obrazek
Tak wygląda przy klasycznej 250.



Obrazek
Całość bez baterii waży ok. 130g. Bateria to dodatkowe 60g. Wkrótce dodam video z lotu.

Po pierwszych oblotach jestem bardzo zadowolony. Na fabrycznych PIDach w Betaflight quad jest stabilny, brak jest drgań i oscylacji.

Czas lotu ok. 5 min. Próbowałem podpinać większy akumulator 1550mAh. Quad dawał radę, ale był zbyt obciążony. Myślę że optymalny byłby akumulator 850mAh.

Planuję jeszcze zmienić antenę na coś mniejszego.
Ostatnio zmieniony wtorek 31 sty 2017, 08:24 przez wojtek13, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: maxiiii »

Ja niestety nie mam obrazków.:((
Awatar użytkownika
wojtek13
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 15 mar 2016, 16:40

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: wojtek13 »

maxiiii pisze:Ja niestety nie mam obrazków.:((
Tutaj są same zdjęcia https://goo.gl/photos/iqVc7HQJ3RYEMZGC9
Awatar użytkownika
super_oko
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2012, 12:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: super_oko »

Widze, że 130 są co raz bardziej popularne. Ostatnio z kolegą Empuj zainwestowaliśmy w podobny setup. Aczkolwiek są spore różnice. Nasze 130 się zamykają w 80gr. Nie wiem na jakie odległości chcesz tym latać tym ale mógłbyś się pozbyć sporo nie potrzebnej wagi, co zwiększy bardzo dynamikę kopterka. Przy twojej konfiguracji stosunek mocy do ciężaru u ciebie wychodzi 2:1, u nas około 7:1, także to spora różnica.

Te lipo z ABC są dosyć gówniane. Sls 500mah 30c wypada dużo lepiej. Ja osobiście ostatnio zainwestowałem w Grapheny 500mah 60c.

Moja 130 to ta po prawej, w czerwonej obudowie.
Obrazek
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: Tanner »

A z ciekawości, te zintegrowane kamerki z nadajnikiem i anteną co ważą po parę gramów, jest to warte zachodu czy lepiej kompletować wszystko osobno, mimo większej wagi?
Awatar użytkownika
super_oko
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2012, 12:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: super_oko »

Ja mam na stanie TX02 i TX03 i byłem pod ogromnym wrażeniem, jakości obrazu i reakcji na zmieniające się mocno światło. Do obiektywów niestety ale trzeba się przyzwyczaić. Stosowałem różne rozwiązania w mikrusach przez ostatnie lata, ale eachainowe kamerki AIO niestety biją jakością wszystko co miałem do tej pory.

Ostatnio lataliśmy w trójkę i się w ogóle nie zakłócaliśmy więc chyba, aż tak nie sieją po innych kanałach, jak można było by się spodziewać.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: Szper »

super_oko ten po prawej w dole to coś na 1103? Jakie masz wymiary i ciężar bez lipo?

Ja jestem zadowolony z VTX03 - sam nadajnik micro. Podpinasz jakąkolwiek kamerkę. U siebie na maluchy pcham TVL600 ze szkłem 1.8mm.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: Tanner »

Super, czyli jest dużo do ugrania masy, jak cały komplet waży mniej niż sama antena u autora, swoją drogą bardzo dobra, no ale pytanie czy wokół drzewa musi być aż taka.

A jak sprawują się silniki racerstar, jak jakość wykonania i ogólne wrażenia? Zamówiłem w ciemno większe, tzn. jedyne opinie to te na banggood, ale może skoro 2205 są chwalone to może cała seria jest ok. O ich ESC też słyszałem dobre rzeczy.
Pablo_es_coco
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 01 sty 2017, 22:17
Lokalizacja: Poznań

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: Pablo_es_coco »

super_oko pisze:Nasze 130 się zamykają w 80gr. Nie wiem na jakie odległości chcesz tym latać tym ale mógłbyś się pozbyć sporo nie potrzebnej wagi, co zwiększy bardzo dynamikę kopterka. Przy twojej konfiguracji stosunek mocy do ciężaru u ciebie wychodzi 2:1, u nas około 7:1, także to spora różnica.
Jest może gdzieś na forum dostępna konfiguracja? Chętnie bym się zapoznał :)
Ostatnio zmieniony wtorek 31 sty 2017, 12:23 przez Pablo_es_coco, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtek13
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 15 mar 2016, 16:40

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: wojtek13 »

Tanner pisze:Super, czyli jest dużo do ugrania masy, jak cały komplet waży mniej niż sama antena u autora, swoją drogą bardzo dobra, no ale pytanie czy wokół drzewa musi być aż taka.

A jak sprawują się silniki racerstar, jak jakość wykonania i ogólne wrażenia? Zamówiłem w ciemno większe, tzn. jedyne opinie to te na banggood, ale może skoro 2205 są chwalone to może cała seria jest ok. O ich ESC też słyszałem dobre rzeczy.
No właśnie jeśli chodzi o masę to można zejść przez mniejszą antenę bo ta faktycznie trochę waży i właśnie taka idzie do mnie od chińczyka. Można też zastosować kamerkę z nadajnikiem.
Mimo że jest taki stosunek wagi do ciągu to lata ok.
Co do silników to wydają się całkiem w porządku. Nie zauważyłem żadnych mankamentów.

Wiem że bateria nie jest najlepsza, ale chciałem coś na szybko kupić. Docelowo będzie coś lepszego.

EDIT - scalenie
super_oko pisze:Widze, że 130 są co raz bardziej popularne. Ostatnio z kolegą Empuj zainwestowaliśmy w podobny setup. Aczkolwiek są spore różnice. Nasze 130 się zamykają w 80gr. Nie wiem na jakie odległości chcesz tym latać tym ale mógłbyś się pozbyć sporo nie potrzebnej wagi, co zwiększy bardzo dynamikę kopterka. Przy twojej konfiguracji stosunek mocy do ciężaru u ciebie wychodzi 2:1, u nas około 7:1, także to spora różnica.

Te lipo z ABC są dosyć gówniane. Sls 500mah 30c wypada dużo lepiej. Ja osobiście ostatnio zainwestowałem w Grapheny 500mah 60c.

Moja 130 to ta po prawej, w czerwonej obudowie.
Obrazek
Bardzo jestem ciekawy Twojej konfiguracji. 80g z baterią czy bez?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: Adrián »

Na pewno bez baterii.
Awatar użytkownika
super_oko
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2012, 12:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: super_oko »

Heja. Oczywiście preferencje są indywidualne. Ja cisnę mocno wagę, żeby masa: do ciągu była zbliżona do większych kopterków. Przy tej mojej konfiguracji, sto30ka ma super dynamikę i na prawdę daje radę. Co najważniejsze, dźwięk, wielkość masa pozwala "odpalić" kopterka w parku z dala od gapiów, gdzie nawet bym nie pomyślał, żeby latać 250. Taka większa biedronka, która lata prawie jak "250ka".


Mój setup to:
- Rama customowa. Rynek jest totalnie ubogi w ramy do 130 szczególnie te do mniejszych silniczków. 16gr + obudowa plistikowa ok 4gr
- silniki to RCX H1304 5000KV
- ESC to Cicida tiny 10a 4in1 20x20mm
- FC - Piko blx
- cam + vtx - Eachine tx03
- śmigła na razie są w fazie testów rózne modele.
- odbiornik XSR puki co
-----------------------------------
calość 79gr + lipo 46-56gr.
Awatar użytkownika
wojtek13
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 15 mar 2016, 16:40

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: wojtek13 »

super_oko pisze:Heja. Oczywiście preferencje są indywidualne. Ja cisnę mocno wagę, żeby masa: do ciągu była zbliżona do większych kopterków. Przy tej mojej konfiguracji, sto30ka ma super dynamikę i na prawdę daje radę. Co najważniejsze, dźwięk, wielkość masa pozwala "odpalić" kopterka w parku z dala od gapiów, gdzie nawet bym nie pomyślał, żeby latać 250. Taka większa biedronka, która lata prawie jak "250ka".


Mój setup to:
- Rama customowa. Rynek jest totalnie ubogi w ramy do 130 szczególnie te do mniejszych silniczków. 16gr + obudowa plistikowa ok 4gr
- silniki to RCX H1304 5000KV
- ESC to Cicida tiny 10a 4in1 20x20mm
- FC - Piko blx
- cam + vtx - Eachine tx03
- śmigła na razie są w fazie testów rózne modele.
- odbiornik XSR puki co
-----------------------------------
calość 79gr + lipo 46-56gr.
Stąd ten wysoki stosunek ciągu do masy. Silniki 13xx mają większy ciąg. Myślałem o takich silnikach , ale głównie zależało mi na quadzie którym mogę polatać w ogródku lub w parku, gdzie są ludzie. Dlatego wziąłem słabsze. Tak jak piszesz zależy to od preferencji.
Bihtus
Posty: 683
Rejestracja: niedziela 26 lut 2012, 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: Bihtus »

Ja ostatnio zbudowałem 175 na ramie RCX ( wątek Budowa 150-tki) i oszczędność masy możesz osiągnąć np. wymieniając dystanse z alu na plastik.
Przy tej masie będą wystarczająco wytrzymałe a ja zaoszczędziłem 12 gram. To samo z fc teraz wybrał bym jakieś mini i PDB też mini albo mini Bec a kable jak kiedyś w pęczek :) lub FC z PDB odbiornik PPM sum mikro 2 gramy do naszego latania mocy stacza.
Fpv potwierdzam Eachine 2in1 naprawdę oszczędność masy i kabli.
Co do akumulatorów również polecam SLS
Skrzydła .... 600 mm .... 820 mm .... 2000 mm ... :-)
Awatar użytkownika
wojtek13
Posty: 40
Rejestracja: wtorek 15 mar 2016, 16:40

Re: Budowa mini drona 130mm - relacja

Post autor: wojtek13 »

Nie chciałbym zmieniać kamery i VTX bo obraz jest bardzo dobry. Mam kamerkę EF 01 i niestety obraz jest dużo gorszy. Spróbuję na razie zmienić antenę. PDB tam nie ma więc jedynie można zmienić FC na coś mniejszego. Ale to niwiele da. Odbiornik też już nie może być mniejszy.

Gdzie można kupić te akumulatory SLS?
ODPOWIEDZ