ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ejassie
Posty: 0
Rejestracja: wtorek 21 cze 2016, 05:46
Lokalizacja: Wrocław

ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: ejassie »

Witam, wszystkich.

Złożyłem swoją pierwszą wyścigówkę. Wydaje się że wszystko ok, wszystko działa jak powinno jednak w powietrzu dron zachowuje się ociężale, a nawet nie ma jeszcze fpv. Do tego lata mało stabilnie - kołysze nim na lewo i prawo kiedy wisi w powietrzu.

Obecnie jest to tak zwana prowizorka większość przymocowane na izolację (czekam na dystanse), ale chciałem w ogóle sprawdzić czy to poleci. Do tematu dorzucę zdjęcie budowy, chociaż tak jak mówię jest to tylko tymczasowy stan. Chce to wszystko porządnie uprzątnąć.

Pytanie jednak brzmi czy to jest kwestia ustawień libre pilot, gównianego kitu do składania czy może wyważenia?
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: Chestnut »

Składanie "na izolację" może być przyczyną- kontroler musi się dobrze trzymać ramy.
Poza tym- musisz przyjrzeć się parametrom PID
(zakładam że wszystko zgodnie ze sztuką, regle skalibrowane, śmigła dobrane do silników, odpowiednio wydajny pakiet itd. więc mocy mu nie brak)
Jak telepie- to ważne w jakich warunkach telepie, np, jak telepie w zawisie- za wysokie P.

Edyta: logicznie patrząc - kołysze na boki w zawisie- za wysokie P dla Roll

mułowaty- ociężały- podnieś I - żeby uzyskać lepszą reakcję na drążki. Edyta: literówka, Parametr I odpowiada za odpowiedź na drągi.
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
ejassie
Posty: 0
Rejestracja: wtorek 21 cze 2016, 05:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: ejassie »

Wydaje mi się że kontroler dobrze się trzyma. Starałem się go umiejscowić możliwie prosto (równo) i na samym środku quada, nie sądzę, żeby tu był problem. Konfigurowałem wszytko LibrePilotem wydaje się, że zrobiłem to dobrze skoro wszytko działa, wydaje mi się również, że te standardowe PID'y chyba powinny pozwolić na spokojny stabilny lot czy już na początku muszę tam grzebać i się uczyć działania PID'ów?

Jest jak pisałem ociężały właśnie wysoko trzeba podnieść drążek żeby się poderwał, ale nie wydaje się że brakuje mu mocy tylko własnie taka reakcja spóźniona. Mam standardowe ustawienia w LibrePilot podpowiesz co dokładnie powinienem podnieść i o ile, żebym nie przesadził w drugą stronę? Wrzucę screena poźniej.

Zrobiłem drugi test. Dalej dronem kołysze na boki coś musi być nie tak. Pojawił sie kolejny problem dałem Full throttle żeby zobaczyć czy ma zapas mocy i zrobił mi flipa w prawo. nie byłem ww stanie już go opanować skoczyło się na połamanych śmigłach.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: MacPiston »

Pod koniec kreatora masz do wyboru ileśtam ustawień PID, wybierz qav250 i powinno śmigać.
Awatar użytkownika
ejassie
Posty: 0
Rejestracja: wtorek 21 cze 2016, 05:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: ejassie »

Właśnie tam wybrałem custom build czy coś takiego bo specyfikacja podana poniżej ZMR250 czy QAV250 a nawet chineese QAV250 (którego defacto mam) ma się nijak do tego co faktycznie u mnie czyli 3s a nie 4s esc 12A a nie 20A itd. Myślisz że tylko ta jedna zmiana mu pomoże? Spróbuje przejść tą konfigurację jeszcze raz zatem.
Awatar użytkownika
MacPiston
Posty: 1051
Rejestracja: niedziela 02 lis 2014, 10:30
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: MacPiston »

Wybierz taki 250, żeby było 3S i śmigła 5 cali. Jak nie będzie 5 cali to tylko 3S.
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: Chestnut »

ciężko powiedzieć jak Pidować czyjąś konstrukcję,
dwa identyczne quadro na identycznych podzespołach mogą mieć różne pidy.. (niewiele, choć jednak)

MacPiston dobrze mówi, "powiedz" mu jaką ma baterię, żeby wiedział że nie ma cym szastać ;)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
daze
Posty: 225
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 14:49
Lokalizacja: 3city

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: daze »

Jaki tryb pracy ESC wybrałeś w wizardzie?
Garaż:
+ Chilli Kelpie 250
+ DemonRC NOX5 210
+ DemonRC Fury 5X
+ DemonRC Fury 2X
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: Gmeracz »

ejassie pisze:czy to jest kwestia ustawień libre pilot, gównianego kitu do składania czy może wyważenia?
Nie, to tylko przyczyna twojego gównianego montażu i prowizorki.
Ten kit lata świetnie, pod warunkiem że wszystko dopieścisz. Jak montujesz na taśmę to lata jak taśma.
Od śmigła...
Awatar użytkownika
ejassie
Posty: 0
Rejestracja: wtorek 21 cze 2016, 05:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: ejassie »

Widzisz Sławek mój gówniany montaż nie ma nic wspólnego z zachowaniem w locie. Teraz jest złożony porządnie i dalej ten sam problem. Wgrałem firmware dronina i przeprowadziłem autotune nie miałem czasu jescze sprawdzić efektów ale być może to rozwiąże mój problem.

EDIT:
Wrzucilem softu od dronina i przeprowadziłem autotune quadem już nie telepie. Lata całkiem dobrze chociaż wolałabym żeby mniej pływał a byl bardziej czuły na ruchy drazkiem
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: ZMR250 Niestabilny lot, telepanie dronem.

Post autor: Gmeracz »

OK, no to teraz podałeś więcej szczegółów niż w pierwszym poście :P
Nie tylko Droin ma autotune. To samo ma Cleanflight, zwany G-Tune.
Powinieneś wykonać procedurę, jak zaleca autor patentu.

1. włącz zasilanie.
2. włącz tryb acro i GT.
3. uzbrój silniki.
4. wystartuj delikatnie starając się jak najmniej używać drążków
5. wykonaj kilka solidnych puchów gazem do góry. Każdy kolejny opad powinien pokazywać coraz mniejsze drgania.
6. wykonaj kilkukrotnie manewry w każdej osi. Mocne przechylenia w lewo-stop-prawo, potem przód-stop-tył-stop. To samo z YAWem.
Przypominam, że YAW będzie regulowany tylko od 4-silników wzwyż, tak przy okazji.
Teraz można też polatać ogólnie używając wszystkich osi.
7. wyłącz GT podczas opadania z punchu w dół.
8. wyląduj i rozbrój silniki.
9. włącz-wyłącz GT aby zapisać zmiany.

Po zrobieniu G-Tune można obniżyć PIDy o 5-10%.

Zmiana odczuwania modelu (Cleanflight) - RC Rate, RC Expo
Pływanie - zbyt niskie P
Telepanie - zbyt wysokie P

Szybkość obrotów w pętli i flipie - Pich & Roll Rate

Dodatkowe trymowanie przez kamerę FPV:
Po locie do przodu i zatrzymaniu, jeżeli przestrzeliwuje horyzont - za wysokie I roll i odwrotnie
Przy obrotach YAW analogicznie z I dla YAW
Od śmigła...
ODPOWIEDZ