No to zaczynam... 250'tka

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Heleje
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 23:13

No to zaczynam... 250'tka

Post autor: Heleje »

Witam wszystkich !
Od 2 miesięcy czytam wasze komentarze,porady i opinie. Nadszedł czas na złożenie mojej pierwszej 250. Wcześniej latałem biedronkami i innymi zabawkami. Wybrałem sprzęt który najczęściej polecaliście. Czy źle czy dobrze wolałem nie zawracać Wam głowy na forum. Teraz po ptokach możecie mnie tylko zwyzywać :(
Quadro złożony już w całości :

- Rama QAV250 Blackout z aliexpress
- Silniki EMAX MT2204
- ESC LittleBee BLHeli 20A
- FC Naze32 6DOF 5 REV ( jako że stabilna , nie chciałem być nadgorliwy)
- PDB Matek z aliexpress
- Odbiornik FrSky D4RII
- Nadajnik FrSky DJT
- Osłony na silniki
- Śmigła KingKong 5040 20 par
- 9XR Pro
- 3x 1800mAh Gens Ace Tattu
- 1500mAh Gens Ace Tattu
- Ładowarka imax B6AC

Zestaw video:
- Nadajnik Foxeer TM600
- Odbiornik FR632
- Kamera Foxeer XAT600M
- Anteny z Surveilzone
- Pigtaile
- Google Quanum V2 Pro

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najdłużej czekałem na FrSky który przyszedł dziś. Do tego czasu złożyłem całość i zdaje sobie sprawę ze sporo muszę poprawić ( trochę badziewie pouprawiałem ) Wideo chodzi świetnie. Nadszedł czas na bindowanie zestawu. Wykalibrowałem wszystkie czujniki.

1.Przełączyłem odbiornik w PPM sprawdziłem sygnały w CleanFlight z początku miałem poodwracane kanały na aparaturze ale doszedłem do tego że zmieniłem profil aparatury. Po zmianie mam tylko 4 kanały odpowiedzialne za sterowanie a znikły mi przełączniki (ogólnie AUXy)

2.Mam problem z uzbrojeniem Naze. Roll i Throttle prawy dolny róg nie daje żadnego efektu. Jedynie Yaw uruchamiał diode na naze że jest uzbrojony ( do pewnego czasu silniki chodziły potem nie było żądnego efektu ) Zdaję sobie sprawę że mam źle poustawianą aparaturę ale nie mam pojęcia co mam zrobić z tym fantem

3.Kiedy już uruchomiłem silniki na chwile to okazało się że na najniższych obrotach kręcą się 3 silniki tylko dopiero kiedy zwiększyłem throttle to ruszał. Kalibrowałem ESC wszystko jest ok w trybie testowym w CleanFlight ładnie ruszają razem płynnie

pkt. pisałem jako pytania ale dziwnie pisałoby się co chwile "co mam zrobić " jak to ogarnąć" :) z góry dzięki wszystkim za odpowiedzi i rady
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: Tanner »

Hej, widzę, że bardzo podobno ścieżkę przechodziłem może 2 tyg temu :)

1. Też miałem poobracane kanały, dlatego tez nie mogłem uzbroić silników. Odnośnie dodania przełączników, to nie powiem Ci teraz dokładnie na którym ekranie to ustawić, bo apkę mam w domu, ale jest taki ekran gdzie masz widoczne który kanał z 16 dostępnych w apce odpowiada któremu wejściu - tam widać tylko 4 - czyli drązki - a resztę masz pustą. Wejdź w pusty kanał, np CH5 i tam możesz wybrać co ma nadawać - SA, SB itd.

2. Wsytarczy throttle na sam dół i YAW w prawo czyli po prostu lewy drążek w prawy dolny róg. Jeśli nie uzbraja, to podłącz do komputera i w CleanFlight sprawdź czy faktycznie lewy drążek odpowiada throtle i yaw - bo u mnie właśnie było inaczej.

3. Mam to samo, startują trzy, a czwarty minimalnie później. Nie ma to znaczenia w locie.
Awatar użytkownika
daze
Posty: 225
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 14:49
Lokalizacja: 3city

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: daze »

Heleje pisze: - PDB Matek z aliexpress
Bleee

Heleje pisze: 2.Mam problem z uzbrojeniem Naze. Roll i Throttle prawy dolny róg nie daje żadnego efektu. Jedynie Yaw uruchamiał diode na naze że jest uzbrojony ( do pewnego czasu silniki chodziły potem nie było żądnego efektu ) Zdaję sobie sprawę że mam źle poustawianą aparaturę ale nie mam pojęcia co mam zrobić z tym fantem
Zbroisz się tak: throttle 0%, yaw 100%, rozbrajasz: throttle 0%, yaw 0% - prawy stick niepotrzebny w tym wypadku. Daj screen zakładki Receiver z włączoną aparaturą i podłączonym lipo.

Heleje pisze: 3.Kiedy już uruchomiłem silniki na chwile to okazało się że na najniższych obrotach kręcą się 3 silniki tylko dopiero kiedy zwiększyłem throttle to ruszał. Kalibrowałem ESC wszystko jest ok w trybie testowym w CleanFlight ładnie ruszają razem płynnie
Daj screen zakładki Configuration. Skalibruj jeszcze raz ESC, może coś poszło nie tak. Zmieniałeś/update'owałeś soft w reglach? Polecam. No i warto włączyć damped light jeżeli tego nie zrobiłeś.
Garaż:
+ Chilli Kelpie 250
+ DemonRC NOX5 210
+ DemonRC Fury 5X
+ DemonRC Fury 2X
Heleje
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 23:13

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: Heleje »

Screen z Configuration.
Obrazek

Skalibrowałem 3x ESC chyba będę musiał załadować nowy soft pod littlebee

Screen z apki
Obrazek

Wiem że zaczynam z nowymi pytaniami a nie uporaliśmy się z tamtymi ale mam problem z bateria (a z nią raczej nie można czekać ) Podłączyłem ją teraz żeby zrobić screena z apk ,PDB "zapiukało" że jest problem z bateria. Podłaczyłem ją pod ładowarkę żeby zobaczyć dokładne napięcie cel. Raz wyskoczyło ze widzi 1 cele a potem ze 2 . Czy możliwe jest że bateria uszkodzona ? (jedna z cel? czy może coś być z przewodami od cell?) ledwie wyjąłem ja z pudełka więc rozładowanie w pełni wychodzi z gry
Awatar użytkownika
daze
Posty: 225
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 14:49
Lokalizacja: 3city

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: daze »

Na zakładce Configuration włącz Oneshot i ustaw minimum throttle na 1070.
Ustaw (pisze to po raz 5 na tym forum ;) ) tak aparaturę żeby na roll, pitch i yaw w dolnej pozycji drążka było jak najbliżej 1000, w neutralnej 1500 a w maksymalnej 2000, a throttle na dole ok. 1050 (u mnie sie sprawdza ta wartosc) a na górze 1990 - ustawiasz to w aparaturze na zakładce mixer jeżeli dobrze pamiętam, ustawiasz odpowiednia kombinacje parametrów weight i offset. Jak będziesz miał spore skoki wartości kanałów to użyj deadbandów - po prawej na zakładce receiver.

Zaktualizuj soft na reglach i je poustawiaj ładnie.

Bateria może być uszkodzona. Pomierz miernikiem ile maja poszczególne celle na kablu od balansera - jeżeli poniżej 3V to nie za dobrze.
Garaż:
+ Chilli Kelpie 250
+ DemonRC NOX5 210
+ DemonRC Fury 5X
+ DemonRC Fury 2X
Heleje
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 23:13

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: Heleje »

Aktualizacje regli muszę trochę poczytać i zobaczyć co kupić. Mam arduino i usb-uart i nie wiem czy można przez nie ... zobaczymy. Zrobiłem wszystko to co mówiłeś daze . Praca regli poprawiła się znacząco. Silniki uruchamiają się równo. Jeszcze zastanawia mnie samo przyspieszanie silników. Ustawiam throttle na minimum i same przyspieszają. Apke poustawiałem tak ze wszystkie wartości mam na min: 1001 mid:1498-1508 max:2014 Myślę że do pierwszych testów ( gdzieś w polu) jeszcze daleka droga. Najbardziej chyba zależy mi na informacji o stanie baterii na apce i mocy sygnalu. z Matekiem mam też problem ustawienia beepera na "znajdź mnie w polu" ale jakoś do tego dojde.
Awatar użytkownika
daze
Posty: 225
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 14:49
Lokalizacja: 3city

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: daze »

Te regle da się zaktualizować bezpośrednio przez naze - potrzebujesz tylko BlHeli Suite i naze32 z nowszą wersją Cleanflight lub Betaflight - podłączasz tylko usb do naze i pakiet i reszta magii dzieje się w BlHeli Suite.

Silniki na stole bez śmigieł będą przyspieszały, nie zwracaj uwagi, baw się dobrze.
Garaż:
+ Chilli Kelpie 250
+ DemonRC NOX5 210
+ DemonRC Fury 5X
+ DemonRC Fury 2X
Heleje
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 09 cze 2016, 23:13

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: Heleje »

Dziś poszedłem poćwiczyć. Quad fajnie się zachowuje w powietrzu ale... biedronkowe koptery miały inne sterowanie ( lewy analog throttle i yaw a prawa roll pitch ) Teraz mam lewa throttle roll a prawa yaw pitch. Dostałem paniki dzwon w pień drzewa ( chociaż byłem w polu) wystrzeliła mi nakrętka i śmigło ( ciul ze śmigłem ) szkoda nakrętki :( Wszystko mam 2x w częściach a o nakrętkach zapomniałem
Awatar użytkownika
daze
Posty: 225
Rejestracja: środa 02 wrz 2015, 14:49
Lokalizacja: 3city

Re: No to zaczynam... 250'tka

Post autor: daze »

Heleje pisze: 1.Przełączyłem odbiornik w PPM sprawdziłem sygnały w CleanFlight z początku miałem poodwracane kanały na aparaturze ale doszedłem do tego że zmieniłem profil aparatury. Po zmianie mam tylko 4 kanały odpowiedzialne za sterowanie a znikły mi przełączniki (ogólnie AUXy)
Heleje pisze:Dziś poszedłem poćwiczyć. Quad fajnie się zachowuje w powietrzu ale... biedronkowe koptery miały inne sterowanie ( lewy analog throttle i yaw a prawa roll pitch ) Teraz mam lewa throttle roll a prawa yaw pitch. Dostałem paniki dzwon w pień drzewa ( chociaż byłem w polu) wystrzeliła mi nakrętka i śmigło ( ciul ze śmigłem ) szkoda nakrętki :( Wszystko mam 2x w częściach a o nakrętkach zapomniałem
No to chyba nie do końca sprawdziłeś najważniejsze rzeczy przy pierwszym problemie z kanałami.
Pomijając już fakt, że przełączenie profilu to nie do końca załatwienie problemu. Polecam zmienić ustawienia z błędnych na poprawne, a nie przełączyć profil z tego, który jest źle ustawiony na ten, który a nóż będzie trochę mniej źle ustawiony.

Zakładka receiver -> channel map.
Garaż:
+ Chilli Kelpie 250
+ DemonRC NOX5 210
+ DemonRC Fury 5X
+ DemonRC Fury 2X
ODPOWIEDZ