RD290 - Hexa - Problemy

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

jagrok
Posty: 200
Rejestracja: niedziela 29 mar 2015, 11:07

RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: jagrok »

Witajcie koledzy,

Zbudowałem hexacopter w oparciu o ramę, która obecnie jest w sprzedaży w BangGood
http://www.banggood.com/RD290-Carbon-Fi ... 73620.html

Podróba jest o tyle nie fajna, że nie zawiera w porównaniu do oryginału silikonowych podkładek oddzielających clean section od dirty section, problem ten, akurat rozwiązałem kupując odpowiednie śruby z gumową przestrzenią :) Kolejnym minusem tej podróby jest to że ramiona są montowane do ramy na dwie śruby w porównaniu z oryginałem, gdzie ramiona są mocowane na trzy śrubki.
Powoduje to niestety problem, że ramiona trzeba porozkładać w maksymalnych odstępach by nie zachaczały o siebie śmigła.

Na elementy tego zestawu składają się:

DYS 1806 2300 kV - czarne - kupione na BG x 6
ESC BlHeli 20A - DYS - http://www.banggood.com/DYS-BL20A-Mini- ... 75798.html - 6 sztuk
Flip32+ wersja 10 - Baro i Mag
Kamerka FPV + moduł 200 mW - Eachine
micro minim OSD
oświetlenie WS2812B - 6 LED ( 3 tył/3 przód )
płytka dystrybucji napięć do hexacoptera - drobna z sekcją zasilania 12V i 5V
śmigła Diatone 5030
kamerka mobius
bateria 2200 mAh 3S 40C

Obrazek

Więcej zdjęć tutaj: http://micrology.pl/2015/08/05/foto-rel ... ame-rd290/

Wczoraj i dzisiaj dokonałem pierwszych testowych lotów, we wczorajszym locie latałem z uszkodzonym ESC, przez co copter latał tylko na 5 silnikach, 6 nie domagał.
Mimo wszystko kopter latał, ale już wtedy czułem że jest problem z dziwnym telepaniem, sądziłem że to kwestia wadliwego silnika stąd też hexa wpadała w silne wibracje.
Wieczorem zrobiłem diagnozę i okazało się że spalił się ESC - po wymianie byłem dzisiaj ponownie gotowy do lotu.
Jak wyglądał lot, widać w poniższym filmie, obraz jak galareta, mimo że kamerka na gumowych podkładkach.
Zrobiłem autotune ( na filmie około 3:50 nagłe wychyły lewo, prawo), wcześniej też robiłem ponowną kalibrację ESC (ESC zawierają fw BlHeli 13.2, bootloader simonk, w FC włączony tryb OneShot)

Co może być nie tak ?

Hexa na trymerach na 0, lata do przodu, mimo że bardziej podejrzewałbym że bateria go przechyla do tyłu, test na butelce przechodzi bez problemu i środek znajduję się w środku koła wyznaczonego przez ramiona.




Od 11:37 minuty na filmie widać zachowanie coptera na ziemi, co prawda trzeba się dobrze przyjrzeć ale widać jak wpada w wibracje.

-------------- edit ---------------


Na początek sproboje wyłączyć one shot w FC, zobaczymy


--------------- edit 2 ---------------


Znalazłem wątek o quadzie wpadającym w wibracje, czyżby to był problem mini esc?

Autor wątku poniżej używa tych samych

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&p=397035
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: cebulator »

A może śmigła trzeba wyważyć?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
jagrok
Posty: 200
Rejestracja: niedziela 29 mar 2015, 11:07

Re: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: jagrok »

Sądzisz że to aż taki problem może być? Z tymi śmigłami nigdy większego problemu nie miałem przy quadzie.

------------------ edit ----------------------

Koledzy rozwiązałem problem.
Pierwsze co zrobiłem to wyłączyłem one shot - chociaż nie jestem pewien czy to jest ta kwestia, ale to będzie łatwo sprawdzić
W drugiej kolejności wgrałem ESC nowy wkład BlHeli 14.0 z tego co poczytałem to bardzo często na 13.2 te mini ESC od DYSa się palą, przegrzewają i mają jakieś inne dziwne problemy.
Pozostaje kwestia ciągnięcia do przodu ale podejrzewam że to bardziej kwestia rozłożenia elementów baterii.
Co prawda latałem hexą przed chwilką, więc za wiele nie widać, ale na nagraniu nie ma galarety i wpadania w dziwny rezonans.


Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: cebulator »

Jakby nie było to ważną kwestią to bym nie wspominał.
A co do ciągnięcia do przodu to coś masz z kalibracją ACC. Kopter dobrze ustawiony nawet jak będzie miał trochę przeważoną którąś stronę to powinien za wszelką cenę nadgonić poziom. Objawi się to że któraś strona silników będzie cieplejsza ale powinien być prosto.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
jagrok
Posty: 200
Rejestracja: niedziela 29 mar 2015, 11:07

Re: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: jagrok »

Ok czyli dziś jak wrócę ponowna kalibracja FC na płaskiej powierzchni, jeden z podstawowych kroków w programie cleanflight, czy jeszcze inna?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: Adrián »

Obowiązkowo z poziomicą, wyważ śmigła, sprawdź silniki i poczytaj o pidach.
Jak z pidami nie dasz rady, to wrzuć cleanflight, do flipa chyba też jest dostępny autotune.
jagrok
Posty: 200
Rejestracja: niedziela 29 mar 2015, 11:07

Re: Odp: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: jagrok »

Adrián pisze:Obowiązkowo z poziomicą, wyważ śmigła, sprawdź silniki i poczytaj o pidach.
Jak z pidami nie dasz rady, to wrzuć cleanflight, do flipa chyba też jest dostępny autotune.
Wzialem poziomice i znalazłem problem, bobiny silikonowe na śrubę m3 w zależności od siły skręcenia powodują rozciąganie silikonu, przez co sekcja dirty była idealnie poziomo, jednak to sekcja clean była przychylona, przez co kalibracja powodowała przesuniecie w osiach.

Delikatnie spróbowałem skorygować błąd, co się wstępnie udało, przez co uzyskałem większą stabilność hexy i juz tak mocno nie ucieka do przodu i daje się to wyrównać trymami.

Musze zamówić oryginalne bobiny do oddzielenia sekcji :)
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: RD290 - Hexa - Problemy

Post autor: Adrián »

To elegancko, to masz głównego winowajce. Ale silniki i śmigła też sprawdź.
ODPOWIEDZ