BlackOut Mini H Quad

Koptery wyścigowe, Race drones

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

0g00r3ck
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 13:19
Lokalizacja: Katowice

BlackOut Mini H Quad

Post autor: 0g00r3ck »

Witam Wszystkich,

W zasadzie nie wiem czy ten post powinien być umieszczony w tej sekcji lub być może w dziale "Początkujący" lub nawet "Powitalnia". To mój pierwszy post na tym forum, zatem w związku z powyższym chciałem Wszystkich bardzo serdecznie powitać.

Jestem totalnie początkujący jeśli chodzi o budowę modeli RC. Jakiś czas temu zainteresowałem się tematem i zacząłem marzyć o budowie własnego modelu. Początkowo myślałem o DJI F450/F550, ale zaczęły mnie interesować bardziej akrobacyjne modele takie jak Bad Cat Marbalona. Z zerowym doświadczeniem i wiedzą na temat RC ekwiwalentną do doświadczenia, zacząłem przez ostatnie kilka miesięcy po cichu czytać niniejsze forum i zbierać informacje na temat tego co jest potrzebne do budowy modeli, jakie są zasady ich działania i konstrukcji, bezpiecznego użytkowania itp. Wasze dyskusje i wiedza zgromadzona na tym forum bardzo mi pomogły w wyborze i zakupie wszystkiego co jest potrzebne do zabawy jaką jest RC.

Naukę latania rozpocząłem od Hubsana X4 i po pewnym czasie zacząłem dojrzewać do wizji budowy czegoś własnego. Zacząłem szczegółowo analizować dostępne konstrukcje i zdecydowałem się finalnie na żwawo latającego malucha niż coś większego do filmowania (interesuje mnie bardziej latanie niż filmowanie z powietrza). Początkowo chciałem zbudować Bad Cata, ale uznałem, że dla mnie jest zbyt zaawansowany i mogę sobie nie poradzić, szczególnie z kontrolerem KFC32FTB (aczkolwiek ten FC mnie intryguje i następny model prawdopodobnie będzie w oparciu w tę konstrukcje i kontroler).

Moim problemem jest raczej słabe pojęcie o lutowaniu i elektronice, więc zakupiłem lutownicę i zacząłem trenować lutując kable i wymieniając uszkodzone silniki w moim Hubsanie X4. Dodatkowo wróciłem do źródeł i zacząłem odświeżać wiedzę na temat elektroniki z czasu studiów.

W końcu zdecydowałem się na zakup kitu Blackout Mini H Quad ARF na mocniejszych silnikach MN2206 kV2350. Udało mi się wszystko zbudować i z niewielkimi przygodami dziś jestem po pierwszym "oblocie" na razie w pomieszczeniu.

Sama konstrukcja jest bardzo solidna. Carbonowa rama naprawdę robi wrażenie, jest bardzo zwarta i dobrze wykonana. PDB v2 również bardzo OK. Jedynym mankamentem były nie do końca pasujące otwory na montaż motorów w ramionach. Musiałem je nieco poszerzyć pilnikiem, ponieważ miały kształt przekroju klucza i dla 3 otworów na wkręty, dopasowanie wypadało dokładnie w tej wąskiej części.

Poradziłem sobie na razie z konfiguracją linku radiowego (zdecydowałem się na Turnigy 9rx wraz z FrSky) i uruchomieniem Openpilota. Z pewnymi problemami jestem w stanie wznieść model, sterować nim i zmienić tryby lotu w oparciu o defaultowe PIDy jak i te rekomendowane przez ekipę z Blackouta (na tych model jest niezwykle czuły na ruchy manetek i na niewielkiej przestrzeni i niskiej wysokości, gdzie model jest w strefie własnych wirów powietrznych, ciężko jest utrzymać go w jedynym miejscu). Nie mam jeszcze ustawionego failsafe i beepera, bo ten który zakupiłem działa tak, że jeśli na kanale nic się nie dzieje to po minucie zaczyna piszczeć i muszę co jakiś czas ruszyć przełącznikiem - nie odważyłem się na razie podłączyć go pod kanał na którym mam sterowanie modelem (wolałbym taki beeper, który da się włączyć i wyłączyć przełącznikiem - zatem zakupię za niedługo nowy). Nie mam jeszcze linku video, anteny i googli. Tu pewnie pójdę w ImmersionRC oraz Fat Sharka.

Tu niewielka galeria obrazująca moje "dzieło". Doświadczonych koleżanki i kolegów proszę nie śmiać się z jakości lutów i precyzji/dokładności wykonania.

Link do galerii

Obrazek

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie
Ostatnio zmieniony środa 15 paź 2014, 12:39 przez 0g00r3ck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Post autor: automaciek »

Gratuluje obrania właściwej drogi. Ten post może być wzorem dla wszystkich nowych-leniwych na forum budujących pierwsze modele klasy 500.....
Sukcesów :-)
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: BlackOut Mini H Quad

Post autor: Kowal »

Również gratuluję fajnej platformy oraz właściwego podejścia i samodzielności w zmaganiach z budową :-D

I mały "zgrzyt"... aby nie było tak "słodko" :mrgreen:
0g00r3ck pisze:Tu niewielka galeria obrazująca moje "dzieło"
Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
0g00r3ck
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 13:19
Lokalizacja: Katowice

Re: BlackOut Mini H Quad

Post autor: 0g00r3ck »

Kowal pisze: I mały "zgrzyt"... aby nie było tak "słodko" :mrgreen:
Przepraszam ;-) . Powinno być już lepiej.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Niestety... nie jest :-P A bym sobie pooglądał :-D

EDYTA: Oki, już działa :-D
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
0g00r3ck
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 13:19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: 0g00r3ck »

Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Fajne bardzo fajne.
Sam już zamówiłem części do mini FPV :-P

A możesz powiedzieć jakie masz śmigła, ile waży i ile lata na tym lipo 2,2aH?? ;-)
0g00r3ck
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 13:19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: 0g00r3ck »

Śmigła to GemFany 5x3 (5030 i 5030R). Kupiłem je świadomie, chociaż wiem, że nie są polecane przez Was. Kupiłem je bo na razie chciałem skompletować quada z dokładnie tych elementów, jakie poleca Blackout aby uniknąć troubleshootingu wynikającego z mojej niewiedzy. Następne będą pewnie jakieś HQPropy. Na razie jednak mam dość spory zapas tych Gemfanów więc postaram się je wszystkie połamać ;-).

Co do długości lotu to będę dopiero testował. Wczoraj dzień był lekko dżdżysty i postanowiłem
to odłożyć. Mam dwa pakiety:jeden 2s 2,2mAh i 3s 1,3mAh. Waga podobna, ale ten drugi jest znacząco mniejszy. Postaram się pomierzyć czasy i wtedy się pochwalę.

Wagi też jeszcze nie znam, ale jak pisałem nie wszystko jeszcze tam jest zabudowane.
Nie mam vTx i anteny. Zważę go gdzieś i podam parametry z jedną i drugą baterią.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4658
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Te gefmany są ok, mam takie w bad cat. Tu nie ma problemu pękania w locie bo latając pomiędzy krzakami zużywają się zybciej niż są w stanie pęknąć :)
Do tego są tanie.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

W sumie to ja też zamówiłem dokładnie takie same i też pewnien zapas 20 cw i 20 ccw. :mrgreen:

Dobrze wiedzieć ze są w porzadku.
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Gratulacje fajnego modeliku i braku "lenistwa" Takie tematy, powinny być gdzieś przyklejone dla początkujących, że da się czytać, zbudować samemu, a nie kupować gotowców :)


Pozdrawiam i powodzenia!
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Mateusz pisze:dla początkujących, że da się czytać, zbudować samemu, a nie kupować gotowców :)
Oraz zakładania dziesiątków tematów "Chcę zbudować..." "Zestaw do oceny" i.t.p.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
pablo80
Posty: 201
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 11:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pablo80 »

Ja tylko podam link do klona ramy BlackOut dla kogoś kto chciałby złożyć podobny zestaw a ma ograniczony budżet: http://www.banggood.com/H250-ZMR250-250 ... 33185.html
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

A ja podam link, do bardzo fajnych silniczków :mrgreen: Micro Titan 2204 Motor 2300KV, lub "po taniości" DYS BE1806 2300KV :-D
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Może by faktycznie stworzył temat w którym były by podane specyfikacje polecanych podzespołów.
Np. dla quada klasy 450, 250. Wersje minimalistyczne (najtańsze), optymalne, najlepsze.

Taki temat był by bardzo przejrzysty i można by było kierować każdego nowego do tego tematu. :lol:
ODPOWIEDZ