Zanim...
Zanim...

Polskie Forum FPV

Forum modelarzy i pilotów FPV
Dzisiaj jest piątek 15 lis 2019, 13:35

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość

Witam serdecznie.

Chciałbym rozpocząć projekt stworzenia ortofotomapy pewnego obszaru, a przy tym modelu tego terenu. Chciałbym posłużyć się programem pix4d, natomiast sprzęt jaki bym wykorzystał to dji p3 adv.

Mam kilka pytań, czy ktoś z Was koledzy korzystał już z tego oprogramowania?
Czy ktoś z Was zajmował się tworzeniem ortofotomap, nawet innym oprogramowaniem?
Czy ktoś z Was używał p3 adv/pro do robienia serii zdjęć po zaplanowanej trasie?

Jeżeli tak to bardzo bym prosił o znak/ kontakt, a chętnie dopytam o szczegóły.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Witaj :-)
W zeszłym roku był już taki temat.
Napisz PW do autora tematu.
viewtopic.php?f=7&t=31901&p=424883&hilit=ortofotomapy#p424883

Jerzy

Dziękuję za podpowiedź, jednak z autorem podanego tematu już się kontaktowałem - na razie bez odpowiedzi.

A nowy wątek postanowiłem założyć z tego względu by po pierwsze odświeżyć temat, a po drugie chodzi mi o inne oprogramowanie.

Znacie może dobre zagraniczne fora, na których mógłbym znaleźć potrzebne mi informacje?

Awatar użytkownika

Jak już znajdziesz to daj linki :)

Awatar użytkownika

Ortofotomapę w pix4D zrobisz jeśli do każdego zdjęcia przypiszesz współrzędne + dane z acc. Wtedy program ci jakoś to poskłada. Pix4D bardzo dobrze współpracuje z APM i Pixhawk. Z phantomem będzie ciężko ale jeśli PH3 geotaguje foty to może coś się da zrobić.
Jeśli nie to można kombinować przez punkty referencyjne ale przy tym dużo bieganiny jest.

Bez georeferencji też się da w Pix4D.

Jeżeli latasz na dji GroundStation, to bez problemu dołożysz współrzędne do zdjęcia:
https://www.dji.com/product/pc-ground-station/feature

Poczytaj więcej o Photogrammetry Tool i sposobie wyzwalania zdjęć.

Witam,

Daj znać na PW, podaj kontakt bezpośrednio to wszystko Ci wyjaśnię.
Hej

Awatar użytkownika

A może by tak na forum? Nie tylko kolega pewnie skorzysta..

Może być na forum. Tylko że temat dla niektórych okaże się nudny.

Otóż temat ortofotomapy oraz numerycznego modelu terenu jest zagadnieniem ściśle technicznym - geodezyjnym. Jeśli już się za niego zabieramy to albo na całość i z uprawnieniami, albo dla sportu (czy mi się uda) , albo dla nauki (jako praca naukowa).

1. Dla sportu lub dla nauki można spokojnie wykorzystać Pix4D w wersji Demo lub na licencji szkolnej (np 7 dni w chmurze).

- Bierzemy nasze latadło, instalujemy oprogramowanie z netu, rejestrujemy licencję jako darmową - czasową - bez zastosowań komercyjnych.
- Wybieramy odpowiednie miejsce z dala od stref zakazanych itd.. - każdy wie.
- Mając zainstalowane oprogramowanie na laptopie bądź tablecie wybieramy się we wskazane miejsce.
- Na podkładzie z mapą GoogleEarth zaznaczamy obszar do wykonania - aplikacja łącząc się z naszym latadłem ustala wysokość , ogniskową , odstęp szeregów , miejsce wyzwolenia migawki , itd... Dla nowej osoby to są same dziwne dane.
- Upewniamy się że mamy wystarczająco naładowaną baterię i klikamy na wykonanie roboty.
- Sprzęt sam startuje , lata , klika , zakręca i wraca do miejsca startu.
- Następnie kliknięte ujęcia wysyłane są na serwer oprogramowania w chmurze i po chwili otrzymujemy link do ściągnięcia naszego "pseudo orto" oraz NMT.
- Mamy wykonany w pełnej rozdzielczości pseudo produkt, który możemy pobrać użytkować na własne potrzeby jeśli jeszcze mamy go gdzie otworzyć.

To było najprostsze rozwiązanie , robi wrażenie bo szybko i praktycznie na polu.

2. Wykonanie prawdziwego nalotu i ortofotomapy.

- kupujemy oprogramowanie np Pix4D za kupę kasy , lub Photomodeler , lub AgiSoft , Erdas (ciekawe czy to pójdzie na stronę) - to nie reklama. Każde do zastosowań komercyjnych.
- Projektujemy profesjonalnego drona lub kupujemy gotowe rozwiązanie , które potrafi unieść i obsłużyć dobry aparat z wymiennym obiektywem (Nex5).
- Kalibrujemy obiektyw i wyliczamy wartości dystorsji itd....
- Zdajemy egzamin na świadectwo kwalifikacji, ubezpieczamy drona i firmę.
- Projektujemy prawdziwy plan nalotu po współrzędnych.
- Odpowiednie Waypointy wprowadzamy do Drona (nie piszę jakiego bo każdy sobie wybierze).
- Wykonujemy nalot.
- Zgrywamy zdjęcia, mierzymy zestaw fotopunktów które posłużą do wykonania aerotriangulacji.
- Wykonujemy pełen projekt fotogrametryczny - ręcznie i z kontrolą dokładności.
- Oddajemy opracowanie do zasobu geo lub bezpośrednio zainteresowanemu zogdnie z ustawą o prawie geodezyjnym.

Nudne ale prawdziwe. Ja proponuję naukę na pierwszym rozwiązaniu a potem rozwinięcie się do drugiego punktu. Jeśli ktoś chciałby kupić gotową ortofotomapę z analizą dokładności itd... to zapraszam. I to też mam nadzieję nie będzie odebrane jako reklama :-)

Hej

Ze swojej strony dodam tylko, że korzystałem z wersji profesjonalnej Pix4D oraz Agisoft PhotoScan i bardziej przypadł mi do gustu ten drugi program ze względu na dużo większe możliwości wprowadzania swoich ustawień i edycji materiału. Dodatkowo posiada on (Agisoft) bardzo czytelną i przejrzystą instrukcję, z którą krok po kroku możemy wykonać potrzebne rzeczy: http://www.agisoft.com/downloads/user-manuals/

Awatar użytkownika

A czy kolega może podać przykład przyjęcia do zasobu CODGiK ortofotomapy wykonanej z drona, czyli bez użycia kamery fotogrametrycznej a ściślej mówiąc jej odpowiedniego łoża? Bo był z tym pewien problem - chyba że coś się zmieniło w tej materii.

Staram się tak uzgadniać temat zdania pracy aby był zgodny z Art. 12c. ustęp 2 - gdzie jest napisane że nie muszę zgłaszać prac geodezyjnych w przypadku gdy wykonywane są z przeznaczeniem jedynie dla wewnętrznego użytku zleceniodawcy.
Nie ma zgłoszenia , nie muszę nic oddawać i z nikim się sprzeczać urzędowo.
Zazwyczaj ma być:
1. dokładnie,
2. szybko,
3. tanio.
Można wybrać dowolne dwa punkty.

Podobno Chuck Norris oddał jakąś ortofotomapę.

Awatar użytkownika

dokładnie tak! ponieważ nie chcę, nie muszę ani nie mam zamiaru nikomu oddawać wyników mojej pracy którą następnie ktoś może sprzedawać tak jak robi to CODGiK a są to opracowania na wewnętrzny użytek klienta np. gminy i nic nikomu do tego, nie są to materiały o cechach opracowania fotogrametrycznego w rozumieniu przepisów ustawy

A czy ktoś z Was robił którymś z tych programów modele 3D np. działki wraz zagospodarowaniem np. budynkami ?
Jakim programem najlepiej to zrobić, bo właśnie zaczynam przygodę z nalotami, ale z angielskim (tutorial'i trochę jest, ale po ANG) trochę ciężko więc google tłumacz ratuje tylko, że teoria to jedno, a praktyka to drugie, dlatego pytam się praktyków o ten temat. Punkty kontrolne (GPC) zakładam GPSem na ziemii i też na budynku muszę pomierzyć, żeby pikiety miały swoje XYH (XYZ jak kto woli), aby wymiary budynku były miarodajne np. z dokładnością 10 cm ?

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.