Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosować ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kamlo
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 01 wrz 2016, 21:17

Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosować ?

Post autor: kamlo »

Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosować ? próbowałem go ustawić ale nie jest to takie proste
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: pawelsky »

Failsafe jak najbardziej warto stosowac (a w lotach komenrcyjnych prawo wrecz tego wymaga) bo ma ono pomoc w minimalizowaniu ew. szkod w ludziach i mieniu w sytuacjach awaryjnych. Skutki jego dzialania moga byc dla samego latadla oczywiscie rozne (w przypadku Cleanflighta i wiekszosci multiwiipodobnych zazwyczaj dosc dramatyczne), ale nie o samo latadlo tu glownie chodzi.

Przede wszystkim jednak nalezy byc swiadomym jak dziala failsafe w danym modelu i miec je poprawnie skonfigurowane i przecwiczone.
https://github.com/cleanflight/cleanfli ... ailsafe.md
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Adrián »

Tylko w czym chcesz je ustawić? Bo inaczej w płatowcach, a inaczej np kopterach.

W płatowcach ustawiam zawsze odcięcie gazu i lotki tak, by powoli zataczał kółka. Tylko tutaj jest jeden haczyk, jak latasz nad wodą.. Ale to i tak lepiej, niż ma spaść komuś na głowę. Chociaż tego nie można nigdy wykluczyć, ale można zminimalizować i nie latać gdzie są duże skupiska ludzi.

W kopterze, gaz na tyle, by mógł powoli opadać i gimbal kierunku na środku, by opadał powoli w dół.
Do tej pory się sprawdzało.

Ale odpowiadając na pytanie, nawet trzeba, nie ze względu na prawo, ale zdrowy rozsądek.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Verid »

Adrián pisze: inaczej w płatowcach, a inaczej np kopterach.
Nie w rozróżnieniu na typ latadła a raczej na automatykę którą posiada lub nie. W samolocie ustawiasz gaz na zero i lekki skręt jak masz tylko odbiornik. Jak masz jakiś AP to ustawiasz zgodnie ze specyfikacją AP żeby wiedział że ma stery przejąć. Podobnież w kopterach - jak masz FC ze wszystkimi bajerami to ustawiasz tak żeby wskoczyło RTH a jak golasa to niemal jak w samolocie - odcięcie lub redukcja gazu, tylko punkt z lotkami z oczywistych względów pomijasz.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Adrián »

Pisałem o przypadkach, gdzie nie ma gps.
A jak jest, też nie trzeba z niego korzystać, bo nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Kwestia miejsca, gdzie się lata i jak się lata.
Gps bywa zawodny, burze słoneczne itd. przy FS, odetnie gaz, to już daleko nie odleci.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Verid »

Adrián pisze:A jak jest, też nie trzeba z niego korzystać, bo nie zawsze to najlepsze rozwiązanie. Kwestia miejsca, gdzie się lata i jak się lata.
Gps bywa zawodny, burze słoneczne itd. przy FS, odetnie gaz, to już daleko nie odleci.
Proszę cię.... :roll:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Adrián »

Trudno, nie muszą się Wszyscy z Tobą zgadzać ;-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Verid »

To nie chodzi o zgadzanie czy nie tylko jak się czyta takie rzeczy to się zaczyna człowiek głęboko zastanawiać czy ci konta nie zhakowali.
Ten wredny...
Greif
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 03 maja 2018, 01:30
Lokalizacja: Piotrowice k.Oświęcimia

Re: Jak działa failsafe w Cleanflight i czy warto go stosowa

Post autor: Greif »

To chyba odpowiedni temat odnośnie mojego pytania... (kontynuacja z http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=42&t=4 ... 39#p552939)

Miałem kilka razy conn lost w locie na ok. 1s, i wtedy dron mi się poziomował (bo leciałem w angle) i zaczął pikać, potem nagle chwycił połączenie i leciał dalej. Właśnie taką sytuację miałem na myśli, że dron dryfuje ku ziemi, ale łapie sygnał i ściągam go z powrotem.
Ustawiłem failsafe w devo7, w pokoju jak wyłączyłem aparaturę, to latał ze 2 sekundy, potem wyłączał silniki całkowicie i łapałem go do ręki. Wtedy oczywiście włączenie aparatury nic nie da, dron i tak spadnie, ale w realnym locie gdy failsafe wyłączył silniki na zero, dron spada a nagle łapnie sygnał, to włączą się te silniki i można jakoś go ratować, czy już są wyłączone na amen?
Walkera Rodeo 110 i F210
ODPOWIEDZ