Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem LiPo

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem LiPo

Post autor: mikun »

Po wykonaniu dwóch mikrusów na CC3D i SPRacingF3, został mi jeszcze kontroler Naze32 i fajna wszystkomające PDB z wejściem dla minim mikro OSD, więc wziąłem się za składanie. Mając już doświadczenie po poprzednich latadłach gdzie wszystko działa ładnie, mam problem z paskiem ledowym na ośmiu ledach WS2812.

Pierwsze 20 sekund filmu, to zachowanie diod (powinny się świecić zielone, co ma pokazywać stan rozbrojonych silników) FC bierze zasilanie tylko z USB. Druga część to zachowanie diod z podłączonym pakietem. W żadnym wcześniejszym kopterze mi się to nie pojawiało. Oczywiście, Din diod LED podłączone do pinu5 na FC. Konfiguracja ledów wykonana w betaflight konfiguratorze. Gdybym wcześniej tego nie robił to bym zastanawiał się czy dobrze podłączyłem i ustawiłem, ale wcześniej robiłem tak samo i działało.

Pytanie - czy ktoś z kolegów miał wcześniej problem z dyskoteką jak poniżej na filmie? Ewidentnie coś "syfi" na pinie 5 w FC.



...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: qemay »

A wcześniej podłączałeś na tej samej wersji BF? W cli można teraz skorzystać z reource (i "resource list"), pokarze ci co jest zdefiniowane i na którym złączu procesora - sprawdź czy coś się nie pokrywa - nie powinno ale
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: mikun »

No to wklejam moje resource list :)



$M>LtARM;ANGLE;HORIZON;HEADFREE;BARO;FAILSAFE;BEEPER;LEDLOW;FPV ANGLE MIX;OSD SW;L$M>–ƒ
CLI

# resource list
IO
A00: PPM
A01: FREE
A02: FREE
A03: FREE
A04: ADC_BATT
A05: ADC_EXT
A06: LED_STRIP
A07: FREE
A08: MOTOR 1
A09: SERIAL_TX 1
A10: SERIAL_RX 1
A11: MOTOR 2
A12: BEEPER
A13: FREE
A14: FREE
A15: FREE
B00: FREE
B01: FREE
B02: INVERTER 1
B03: LED 1
B04: LED 2
B05: FREE
B06: MOTOR 3
B07: MOTOR 4
B08: FREE
B09: FREE
B10: I2C_SCL 2
B11: I2C_SDA 2
B12: FLASH_CS
B13: SPI_SCK 2
B14: SPI_MISO 2
B15: SPI_MOSI 2
C13: MPU_EXTI
C14: FREE
C15: FREE


DMA:
DMA1 Channel 1: ADC
DMA1 Channel 2: FREE
DMA1 Channel 3: FREE
DMA1 Channel 4: SERIAL_TX 1
DMA1 Channel 5: SERIAL_RX 1
DMA1 Channel 6: LED_STRIP
DMA1 Channel 7: FREE
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Docent
Posty: 210
Rejestracja: piątek 03 mar 2017, 19:04
Lokalizacja: Bytom

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: Docent »

Mam podobny efekt w moim Naze32 z innym zestawem LED. Też z tym walczę i narazie nie widzę rozwiązania chociaż podejrzewam napięcie zasilania. Jak jest więcej niż 5.0V to nie świecą. Jak jest równe 5.0V to mam taką samą dyskotekę. Muszę sprawdzić jeszcze z obniżeniem napięcia.
Najlepsze jest to, że podłączyłem LED'y do Arduino, zasilanie 5.0V z Arduino i wszystko działa jak należy.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------------------------------------
QAV-250, Martian II, GEPRC-AX215, QAV-R 220, ARMATTAN CHAMELEON, T-Rex 500
Zapraszam na bloga
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: qemay »

To ja bym sprawdził dwie rzeczy. Inne źródło zasilania, oraz zamiana pinów. To co jest w resource list nie wszystko jest dostępne, ale to co jest w resource można sobie w dowolny sposób re mapować. (ja ostatnio przepiołem sobie silniki z padów, na nie używane prze zemnie piny na złączu PWM)

Wpisz jeszcze resouce (bez list) do wyjście jest nieco inne... (cos w tym stylu)

resource MOTOR 1 A08
resource MOTOR 2 A11
resource MOTOR 3 B06
resource MOTOR 4 B07
resource MOTOR 5 B08
resource MOTOR 6 B09

I teraz robimy:
resource LED_STRIP B09
save

I sterowanie diodami jest na złączu PWM tam gdzie standardowo jest silnik 6

Jeszcze jedno.. .jak jest obciążony procesor?
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: mikun »

Docent - Myślę że też tu leży sprawa z zasilaniem, może naze32 nie lubi BECów impulsowych :) co do wartości zasilania możesz mieć rację. Zaczęło się od orginalnego BEC 5V pod płytką FC Naze32.

Ten koło napisu NAZE - u mnie nie miałem potencjometru do regulacji napięcia.

Obrazek

Po zmierzeniu napięcia wyszło mi jakieś 5,5V. Szybko pozbyłem się oryginału i wstawiłem troszkę większy, ale o tych samych wyprowadzeniach na płytce, za to już z regulacją i ustawiłem na 5,05V, nie było żadnych zmian. Dzisiaj wymieniłem LEDy płytkę z 8szt na płytkę z 6szt+buzzer i jest lekka zmiana. Tzn na samym podłączeniu USB diody chodzą tak jak powinny, gdy podłączę pakiet 3s zaczyna się dyskoteka. Wcześniejsze diody LED mogłem uwalić przy tych 5,5V chociaż specyfikacja podaje że 5,5V powinny wytrzymać.

Qemay dzięki za podpowiedź, ale co mam wpisać, żeby zmienić LED_Strip z pinu 5 na pin 6? Chcę sprawdzić czy port procka nie jest uwalony. Po podłączeniu konfiguratora obciążenie procesora to jakieś 10-15%, gdy podniosłem gryo na 2kHz skoczyło do 80-90% więc nie mogłem poszaleć :-) uroki procków F1, w SPracinguF3 wszystko poszło od strzała nawet pidów nie ruszałem.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: qemay »

Z tego co napisałem to właśnie przepieliśmy led strip na pin 6 silnika

resource Motor 5 B08 to "pin 5" sterowanie silnikiem
resource Motor 6 B09 to "pin 6" sterowanie silnikiem

resource działa tak
wyznaczamy
resource [co - w tym przypadku np motor 5] [gdzie - wg oznaczeń pinów procesora B08]
save (po każdej zmianie zapis i reset procesora)

Tu trzeba nieco odwrócić myślenie i nie przypisywać konkretnych pinów procesora (a tym samym wyjść na płytce) do konkretnej funkcji

Tam gdzie standardowo mamy wyjście PWM dla sterowania silnika 5 mamy podłączenie B08 procesora

Więc
resource LED_STRIP (sterowanie diodami) B08 (pin b08 procesora a co za tym idzie 5 wyjście PWM)

Jeszcze jedno - resource powinien dbać o to by do jednego pinu była przypisana tylko jedna opcja - ja niestety zauważyłem, że coś czasami nie działa i dla tego wcześniej najlepiej zwolnić pin który będziemy podmieniać.

resource motor 5 none (przypisze silnik 5 do niczego a tym samym zwolni B08)

Dobrze też zapisać sobie gdzieś oryginalne ustawienia bo później przywrócić oryginał można tylko operacją odwrotną - albo czyszczeniem całego softu.

Funkcja ma ogromny potencjał. Walczyłem ostatnio z swim sp3 od chińczyka, coś było nie tak i nie wszystkie silniki chciały działać prawidłowo. Okazało się, że w niektórych konfiguracjach część silników po prostu nie pracuje. Na szczęście udało się znaleźć działającą konfigurację na pinach PWM. Podczas walki usmażyłem w końcu pola lutownicze padów silników. PWM jest na pinach więc później było już ok.
Funkcja zwłaszcza przydatna jeśli właśnie mamy upalone pola lutownicze, albo po prostu chcemy zmienić położenie pinu.

Jeśli chcemy odwrócić nasze zmiany to
Resource LED_STRIP A06
Resource Motor 5 B08
Resource Motor 6 B09
save

UWAGA... USTAWIENIA SĄ POD KONKRETNĄ PŁYTKĘ i o ile widzę, że część się powtarza to każda może mieć inaczej i należy to sprawdzić to co opisuje powinno być ważne dla NAZE32 rev 5
Awatar użytkownika
paluchgda
Posty: 121
Rejestracja: środa 05 lis 2014, 11:32
Lokalizacja: 3city

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: paluchgda »

"Tzn na samym podłączeniu USB diody chodzą tak jak powinny, gdy podłączę pakiet 3s zaczyna się dyskoteka" - mam identycznie to samo. Czy są jakieś leki na to?
Dronoza w stopniu zaawansowanym, choroba przenoszona przez wielowirnikowce. Tego nie da się wyleczyć.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Naze32 i WS2812 dwie dyskoteki pod USB i pod pakietem Li

Post autor: mikun »

Udało mi się rozwiązać problem dzięki podpowiedziom kolegi Szper. Zostawiłem przetwornicę pod FC w spokoju - wcześniej zmniejszyłem napięcie do 4,7V ale to nic nie dało. Wróciłem na zasilanie 5V i dałem do paska ledowego w szereg zasilania diodę 1N4004 1A na dodatnim przewodzie. Po tej czynności moje problemy z miganiem diod LED pod pakietem ustały. Poskładałem wszystko do kupy i pierwszy oblot. Nie wiem co się stało ale mam dziwne strzelanie silników. Silniki to popularne czerwono-czarne Emax RS2205 regulatory to DYS 30A BLheli miał ktoś może taki problem? Filmik poniżej




Chwilę nawet wisiałem ale to strzelanie w silnikach obraca mi koptera w osi YAW. W BLheli suite tylko zmieniałem kierunki obracania się dwóch silników nic więcej.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ