Idea BEC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Idea BEC

Post autor: Fenc4 »

Witam, nie rozumiem idei BEC.
Rozumiem ze to zwykły stabilizator który daje nam 5V zasilania. Ale po co ?
Sam ESC nie potrzebuje 5V (zazwyczaj może przyjąć na siebie dużo więcej) wiec po co nam te 5V z ESC ?

(Jak pewnie zauważyliście, jestem nowy w temacie wiec proszę o łopatologiczne tłumaczenie :lol: )
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Idea BEC

Post autor: Verid »

Fenc4 pisze:Ale po co ?
Dla wszystkiego innego poza ESC. Idea wywodzi się z czasów dominacji samolotów gdzie cały osprzęt typu odbiorniki czy serwa chciał circa 5V a silnik oczywiście więcej. Aby uniknąć dokładania dodatkowego pakietu NiMH do zasilania elektroniki, powstały układy BEC (Battery Eliminating Circuit) które pozwalały zasilić całość modelu z jednego pakietu. Teraz to ma trochę mniejsze znaczenie bo coraz więcej sprzętów toleruje szeroki zakres napięcia zasilającego a koptery serw nie mają ale nadal się przydaje.
Ten wredny...
Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Re: Idea BEC

Post autor: Fenc4 »

Czyli mam rozumieć, że taki np. FC jest zasilany z ESC ?
A nie jest to tak, że ESC z BEC jest cięższe (na logikę biorąc więcej funkcji = więcej części = większa waga)?
Jeżeli tak to czy nie lepiej jeden osobny stabilizator zamiast x4 (Każdy na jeden ESC) ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Idea BEC

Post autor: Verid »

Fenc4 pisze:Czyli mam rozumieć, że taki np. FC jest zasilany z ESC ?
To zależy od wymagań konkretnego FC.
Fenc4 pisze:A nie jest to tak, że ESC z BEC jest cięższe (na logikę biorąc więcej funkcji = więcej części = większa waga)?
Jeżeli tak to czy nie lepiej jeden osobny stabilizator zamiast x4 (Każdy na jeden ESC) ?
Wszystko prawda, dlatego do kopterów często są stosowane ESC bez BEC i płytki dystrybucyjne z wbudowanym stabilizatorem na 5V
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Idea BEC

Post autor: Baqsthc »

Jest tak jak piszesz. Ale w małych płatowcach wystarczy jeden bec w jedynym ESC na pokładzie. Do kopterów możesz Sobie montować bez becowe regle. Piszesz to żeby upewnić się w swoich domysłach czy chcesz zacząć walkę z producentami że regulatory z becami robią?
Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Re: Idea BEC

Post autor: Fenc4 »

Baqsthc pisze:(...)czy chcesz zacząć walkę z producentami że regulatory z becami robią?Obrazek
W sumie nie wiem czy to pytanie retoryczne ale i tak odpowiem:
Nah, bardziej chodzi mi o całkowite zrozumienie działania poszczególnych komponentów. A ten przypadek wyglądał mi jak "3-cia ręka", niby fajnie że jest ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi do czego ona jest używana :->

http://img.banggood.com/thumb/water/upl ... 7029-2.jpg
"Max power input 40A" to połączenie na baterie.
a "BEC OUT 5V" i "BEC OUT 12V" to wyjścia do których podłączyć możemy bajery a cały BEC ukryty jest gdzieś w głębi tej płytki ?
Wygląda logicznie, ale tak dla pewności wole zapytać (Kto pyta nie błądzi :-P )
Awatar użytkownika
adidas85
Posty: 27
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Idea BEC

Post autor: adidas85 »

To jest tylko szkic płytki, w tych miejscach są podłączone stabilizatory napięcia :)

Obrazek
RR210 Patric: PDB LemonCore Pro, FC X-Racer v2.1, ESC DYS XM20A, Silniki DYS SE2205 2300kv
TwinGo Guys
ODPOWIEDZ