problem z regulatorem ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

Witam
Panowie posiadam problem natury (podejrzewam) ESC, chciałem sprawdzić tylko oderwanie od ziemi i sprawdzić jak będzie się zachowywał z ustawionymi parametrami maksymalnego zasięgu (5m wys. 10m srednicy)
ESC kalibrowałem zarówno pojedynczo jak i razem, ten jeden silnik który zacina na filmie miał uszkodzony regulator (mocno się grzało to ESC i nie miało siły ruszyć silnika) i teraz efekt taki że mój Biedroń nie chce równo wstać bo ściąga go ewidentnie na stronę tego silnika.
Nie mam podwozia do lądowania dlatego nie ryzykowałem podniesienia w trybie Althold (pixhawk) a na innym trybie wole nie próbować ze względów że to pierwszy dron :/
3 ESC to flyduino 20a simonk
a czwarty to 30a simonk
Dodam że kierunek obrotów tego silnika jest OK
Co może być nie tak ? prosiłbym o radę ...
https://youtu.be/nLjE52hWNm4

ps-zmieniłem filmik
Ostatnio zmieniony sobota 16 kwie 2016, 08:36 przez Pabllo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

Śmigła kręcą się w dobra stronę?, kierunki obrotów dla każdego silnika prawidłowe?. Na filmie wygląda że prawa strona w ogóle nie reaguje, ESC kalibrowałeś?
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

Powiem tak...
Sprawdziłem kierunki silników naklejając taśmę na każdy i przykładając rękę koło kręcącej się taśmy i wiedziałem w jaką się kręci :P
śmigła założyłem również na tej podstawie, ESC podpięte według idei podłączenia z mission plannera, ESC skalibrowane.
Jedyne podejrzenie moje że zakres jaki ustawiłem przy uzbrojeniu może być inaczej odbierany przez to ESC (30A) NOWE.
posiadam arduino nano z tematu o BLheli które założył kolega z forum i mógłbym sprawdzić każde ESC jakie ma parametry ? (nigdy tego nie robiłem)
Nie mam pewności co jest wgrane w te ESC jakie już kupiłem do tego drona z silnikami t-motor 3510-15 630kv i tymi regulatorami (chociaż są fabrycznie osłonięte termokurczem)
w jaki sposób mógłbym sprawdzić zakres ESC ? ten regulator 30A jest do 490HZ a tamte flyduino do 400HZ. Tu może leżeć problem ?
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

To ustaw w MP częstotliwość 400Hz. Jesli w MP masz ustawione na 490Hz z twoje wszystkie regle mają max 400Hz, to nic się nie dzieje. Ale jeśli masz różne regle to silniki tracą synchronizację. Pokaż fotki swoich regli.
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

zrobiłem to właśnie dzisiaj z samego rana, bo nie pomyslałem o tym wcześniej ale to nie był powód :/
Zastanawiam się czy silnik z nowym regulatorem nie jest czasami uszkodzony :/ (jak wrócę z podróży to podłącze go do sprawdzonego ESC z silnikiem)
w MP jest na sztywno 400Hz, sprawdziłem nawet dzisiaj na zewnątrz czy winny nie jest tryb lotu (ale też nie)
Wstawiłem nowy filmik i widać teraz że silnik próbuje kręcić się w dobrą a potem jakby się cofał.

Wylutowałem regulator 20A i przylutowałem do tego silnika który robił te dziwne cyrki i działa perfekcyjnie !
Silnik jest w jak najlepszym porządku, zmierzyłem mu opór jak i silnikowi który działał poprawnie. wszystko jest OK (te same wartosci)

To co może być powodem takiego działania ? czytałem coś o timmingach ? jak mam sprawdzić czy nowe ESC jest sprawne ? (moze trafiłem feler sztukę? )
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

Pokaż ten filmik, wklej link.
Zawsze na początek podmienia się regle, wówczas wszystko jest jasne. Jeśli nic nie ruszałeś przy kalibracji regli powinien działać od razu. Jak kalibrujesz ESC każdy z osobna czy wszystkie razem?
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

link był w pierwszym poście (https://youtu.be/nLjE52hWNm4) zmieniłem wcześniejszy bo mało było widać
ESC regulowałem zarówno razem (nic nie dało) jak każde z osobna. Właśnie czytam temat o BLheli i spróbuje odczytać z każdego ESC co jest grane. może coś się dowiem
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

Jak mogłeś strzelić taka gafę :)...przewody paliwowe sprawdziłeś:), paliwo nie dochodzi:). Mi to wygląda jakby było coś z silnikiem, ale skoro podmieniałeś to może na chwile przepnij też przewód sygnałowy z innego regla. Może jeden kanał coś szwankuje.
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

Pabllo pisze:
Wylutowałem regulator 20A i przylutowałem do tego silnika który robił te dziwne cyrki i działa perfekcyjnie !
Silnik jest w jak najlepszym porządku, zmierzyłem mu opór jak i silnikowi który działał poprawnie. wszystko jest OK (te same wartosci)

To co może być powodem takiego działania ? czytałem coś o timmingach ? jak mam sprawdzić czy nowe ESC jest sprawne ? (moze trafiłem feler sztukę? )
Poli25 zrobiłem to już dawno ale nie zauważyłeś :P

wgrałem nowe oprogramowanie do ESC (3 starych bez problemu) do nowego mam problem jak cholera ! pisze teraz w temacie BLheli może tam rurek pomoże albo ktoś kompetenty.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

Popatrz na ten wadliwy regulator, może jest jakiś zimny lut, stąd problemy w wgraniem softu
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

Właśnie ten nowy ESC wygląda lepiej niż te stare które mam ;D
Pisałem już nawet do sprzedającego czy one są w jakiś sposób sprawdzane itd... w sumie i tak nie odzyskam kasy w razie czego bo ściągnełem termokurcz ;)
No ewidentnie na moje wina leży po stronie ESC ale nie wiem jak mogę zrobić tak aby jutro jechać poza miasto z działającym sprzętem :D?
co do zimnych lutów to raczej byłoby bez sensu jak regulacja działa płynnie bez śmigła ( wgrywam przez kabel servo bo to simonk) a ze śmigłem już silnik głupieje jakby synchro tracił :/
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

Ja mam dwa wyglądajęce tak samo ESC z tą różnicą że jeden był V2 a drugi V3. płytka wygląda identycznie elementy też a po wgraniu softu V3 do V2 upaliłem mosfeta.
W swojej hexie mam ZTW Spider Opto 30A 4 szt V3 i 2 sztuki V2. Ostatnio zamówiłem ale przyszły w ogóle bez oznaczeń jaka to wersja więc teraz męczę się z chińczykiem. Same regle działają ładnie nie mam z nimi problemów. Problem z reglem zauważyłem podczas kalibracji dodając gazu widać że jeden był stanowczo słabszy co było moim zdaniem powodem kreta przy auto tune, silnik stracił synchronizację. Jak będę miał wszystkie regle V3 może skuszę się na ponowne auto tune. Stąd też mam do sprzedania dwa nowe regle 30A, zamawiając chciałem V3 a chińczyk wysłał mi zwykła wersję, nie wiem do końca czy faktycznie są różnice, ale po coś te oznaczenie w końcu są.
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

nie rozumiem do końca autoreklamy :P generalnie ten jeden esc 30A a temte ESC 20A są inne :P
u mnie bez śmigła działał jak każdy inny lecz już smigło zrobiło różnice (nie chodzi tu o ciąg lecz o minimalne obroty po uzbrojeniu)
Ostatnio zmieniony sobota 16 kwie 2016, 21:41 przez Pabllo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Poli25
Posty: 917
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 19:22
Lokalizacja: Trzebnica

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Poli25 »

Hmmm....nie wiem co można jeszcze poradzić, ja bym szukał winy w reglu.
Pabllo
Posty: 48
Rejestracja: niedziela 22 lis 2015, 22:09

Re: problem z regulatorem ?

Post autor: Pabllo »

Pisałem do sprzedającego to dostałem odpowiedzi typu "nigdy nie było problemu" " pixhawk jest wybredny" "zimny lut na kablach" "silnik zepsuty" :)
no 44zł niby nie majątek ale nie lubię napędzać rynku złomu ;)
ODPOWIEDZ