ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: pawel55 »

witam,
Problem dotyczy mojego regla jak w temacie,
Do tej pory nie było z nimi problemów, kilka godzin na nich juz wylatałem, naładowałem wczoraj pakiety i dziś znowu wybierałem sie latać.
Ostatnia próba w domu, podłączam zasilanie i bum.. Jeden regiel strzelił jak petarda i żeby było mało od razu zaczął dymić silnik i przypiekło uzwojenie :evil:
Silnik przykopcony, działa dalej ale strasznie się grzeje, po 20s bez śmigła nie da się juz go dotknąć wiec wymiana bo z przewijaniem sobie nie poradze

Co mogło być tego przyczyną? Zwarcia nie było na bank bo wczoraj latałem i wszystko ładnie pracowało, nawet się nie grzały.

setup: zasilanie 5s, regle Afro 30A OPTO, silniki rcx 4215 650kv ze śmigłami 12x4,5 APC

Nie wiem nawet od czego zacząć sprawdzanie, dodam ze reszta regli działa dalej, nawet podpinałem w miejsce tego upalonego.
Fajny717
Posty: 249
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 15:02

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: Fajny717 »

Pierwsze pytanie czy te regulatory Afro 30A obsługą 5 celi>? Nie wiem jakie masz dokładnie ale z tego co mi wiadomo są od 2-4celi czyli do 16.8V A Ty podłączając 5 celi dałeś 21V
Jeśli to są te regulatory http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ware_.html
To masz szczęście że nie wybuchły wszystkie. Jeżeli kondensatory przy nich są poniżej 25V to też pewno napuchły
Ostatnio zmieniony poniedziałek 14 mar 2016, 18:45 przez Fajny717, łącznie zmieniany 1 raz.
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: pawel55 »

Kupowałem te http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ware_.html

I jednak są w zakresie 4-6s
Fajny717
Posty: 249
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 15:02

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: Fajny717 »

To jeśli od razu po załączeniu baterii poleciał. Nie były zawilgocone, ani nic do nich nie wpadło to po prostu jakiś wadliwy. Ale to już można gdybać rozbierałeś ten regulator co w nim poleciało? Czy same tranzystory czy może procek zgłupiał wysterował tranzystor NPN I PNP na jednej fazie robiąc bum.
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: pawel55 »

wilgoć raczej odpada, poprzednie loty przy ładnej pogodzie, przez noc quad stał w "modelarni" na strychu a tam raczej sucho jest ;-) co do procka to nie wiem,.
wyglądało to tak..... podłączam zasilanie, czekam na gps, uzbrajam silniki i krecą tylko 3, rozbroiłem, ponowne podpięcie zasilania i bum, strzelił ten co nie kręcił i jeden dym z silnika
Panika odrazu bo z początku pierwsza myśl to ze pakiet się zapalił :shock:
tak wygląda regiel
Obrazek
a tak uzwojenie silnika
Obrazek



przepraszam za jakośc zdjęcie robione kamerką na szybko :oops:
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: kuczy »

Nie wiem, czy to pomoże, ale... kto czyta nie błądzi:

http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... t=too+long

Od razu powiem - nie miałem podobnego przypadku, ale czytałem o wielu spalonych ESC silnikach - głównie był to problem tego, że oba mosfety były otwarte w tym samym czasie co nie powinno się zdarzać etc etc... w linku powyżej za to jest coś o długościach kabli oraz dodatkowych elektrolitach...
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: pawel55 »

kuczy pisze: w linku powyżej za to jest coś o długościach kabli oraz dodatkowych elektrolitach...
Przeczytałem sobie link i teraz naprawdę dało mi to do myślenia i zbiło trochę z dotychczasowych wizji estetycznych okablowania quada.

Chciałem tak wszystko poupychać zeby nie walały się wszędzie kable, esc schowałem w mocowaniu silnika, miedzy dolnym plastikiem a górną płytką do której przykręcony jest motor,
"takie mocowanie"
Obrazek
kable powędrowały wewnątrz rurki ramienia. Zasilanie było za krótkie to porobiłem przedłużacze, nie lutowane na stałe tylko na goldach, co bym mógł odpiąć silnik lub esc w razie potrzeby bez konieczności rozkręcania ramy

Widziałem wiele projektów z takim montażem i do głowy by minie przyszło, że długość kabla zasilającego może mieć wpływ
Miałem tylko kable 14awg wiec wybrałem przedłużenie zasilania, moze się mylę ale wydawały mi się za grube do silników
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: kuczy »

Ja tylko znalazłem ciekawy link - nie wiem ile w tym prawdy, ale wygląda (chociazby po zrzutach z oscyloskopu) że facet wgryzł się w temat. O ile się nie mylę, to po prostu można spróbować podłączyć kolejny kondensator najlepiej z małym ESR po drugiej stronie przedłużonego kabla ? tak przynajmniej to zrozumiałem.

W swojej ramie mam zupełnie na odwrót - ESC mieszczą się pomiędzy półkami i do pól lutowniczych zasilania z pakietu mają jakiś 1cm długości, natomiast przez długość ramienia lecą trzy przewody bezpośrednio do silnika - no ale to chyba wyjątek bo nie widziałem nigdzie podobnego mocowania ;)
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: pawel55 »

U mnie nie bardzo jest miejsce żeby dać esc na dolnej półce, a znowu na górnej to już "estetyka"
Obrazek
pawel55
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 16:34

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: pawel55 »

Co do silnika, dziś go rozebrałem, nawinięty był drutem 0,18mm x4. po 21 zwojów, pytanie czy jak nawinę tak samo 21 zwojów ale drutem 0,7mm pojedynczą żyłą zamiast 0,18x4 jak w oryginale. Uzyskam taki sam wynik? zamówiłem już nowy motor i ten traktuje jako testowy i doświadczalny"pierwszy raz w życiu bede przewijał silnik"

na moje myślenie skoro było nawinięte 0,18mm poczwórną żyłą to w sumie daje 0,72mm, ja mam akurat na stanie drut nawojowy 0,7mm więc powinno być to samo.

silnik 4215 650kv
12p14n nawinięte według tego schematu AabBCcaABbcC
Fajny717
Posty: 249
Rejestracja: sobota 23 sty 2016, 15:02

Re: ESC Afro 30A OPTO wybuchł

Post autor: Fajny717 »

Sam mam te mocowania i ciężko zamontować Regulatory pod ramieniem, w rurce jest fajnie ale to trzeba specjalne Regulatory i raczej w środku robi się piekarnik. Sam miałem zamontowane na ramie. Co do tego wystrzału dalej twierdzę że winny jest wadliwy procek. Przed startem masz nie wielkie zakłócenia.
ODPOWIEDZ