BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

Zasilanie do VCC czy także do AVCC ?
A co z kwarcem? Wylutować z regla i podlutować do dipowej atmegi?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: mkrawcz1 »

Podjedź :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Gregooz
Posty: 155
Rejestracja: piątek 16 sty 2015, 19:42
Lokalizacja: Czeladź

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Gregooz »

Czy da radę poprzez BLHeli+ arduino uno zaprogramować ESC 25A noname który ma jeździć w aucie RC? Chodzi mi o zmniejszenie prędkości max.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

Chyba moje umiejętności się wyczerpały...
Taki komunikat dostaję programując poprzez Arduino nano jako programator ISP:
Obrazek
Wyczerpały się też moje zdolności, oko i cierpliwość do lutowania mikropadów w procku, ta są te co się zawijają pod procek i chyba nie mam już do czego się lutować, tyle razy próbowałem że te nóżki to znikły gdzieś...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: miś »

No to się nie męcz, i zastosuj do hintu...
mkrawcz1 pisze:Podjedź :-)
Daleko nie masz. A i nerwy ukoisz :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

Przynajmniej zrobiłem se w końcu od dechy do dechy programator all-in-one na arduino nano, do wszystkiego w temacie BlHeliSuite :-) czyli wszystkie możliwe kabelki z wtyczkami i poszło w termokurczkę, na stałe. Mam więc albo ISP albo C2 albo serial/1-wire.
Dzisiaj jeszcze ruszę regielek mniej zmaltretowany bo cały czas męczyłem , powiedzmy nr4. A trójeczka ma jeszcze widoczne, w dobrym stanie piny procesora do wlutowania ;-) bo tylko kilka razy lutowałem.

Przy okazji zaktualizowałem, przeredagowałem tekst oraz wymieniłem wszystkie screenshoty w pierwszym poście :-) oraz wziąłem się za aktualizację kolejnych postów.... cdn ;-)

Edicao: więc sprawdziłem te złe regielki z programatorem ISP na Arduino i taka sama kupa.....ale - co ciekawe - warto się przyjrzeć komunikatowi z mojego poprzedniego postu - jak byk wyświetla jakąś zawartość w pamięci mikrokontrolera, tak jakby "trochę żył" , ciekawe.... pokazuje że w Epromie siedzi 512 bajtów (tyle co ma bootloader BlHeli) a we flashu 8192 bajty czyli firmware hex od regla :?: :idea: :roll:
Tak czy siak regielki pojadą do lepszego niż ja doktora od mikroelektroniki.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Głuś »

Dzięki Rurek za kawał dobrej roboty - w końcu i ja się przełamałem do programomania ESC :-D ale mam dwa pytania odnośnie samych ustawień, gdyby ktoś mógł wytłumaczyć łopatologicznie jak chłop krowie na rowie...

1. Co w praktyce daje nam posiadanie opcji Damped Light? Znalazłem na forum informację że jest to hamowanie przez zwieranie dwóch faz, a nie trzech, ale co to daje w praktyce? Mam ESC, które tego nie obsługują i zastanawiam się czy to jakaś wielka strata?

2. Czy Oneshot muszę gdzieś jakoś włączyć w tym w tym GUI? Czy po prostu najnowszy soft to ma i wystarczy włączyć w cleanflight tak jak piszą tu https://github.com/cleanflight/cleanfli ... Oneshot.md ?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

1) no przydaje się szczególnie do wyścigówek gdzie szybkie manewry są istotne..
2) Nie włączasz OneShot ale w niektórych przypadkach (chyba dla regli Silabs) trzeba wyłączyć PWM (jest taka opcja w kombajnie) aby nie bruździło.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Głuś »

1. To się dowiedziałem :mrgreen: chodzi mi o to jak to w praktyce wpływa na lot bo na forum znalazłem masę informacji że jednym lepiej lata z Damped Light, a innym na High (i to właśnie w przypadku 250-tek) więc musi być jakaś zależność, której nikt nie wyjaśnił jak dotąd, chciał bym to chociaż w uproszczeniu zrozumieć. Na chłopski rozum hamowanie 3 fazami powinno być skuteczniejsze niż dwoma, ale skoro ktoś to wymyślił to coś w tym musi być tylko co :D?

2. Chodzi o opcję "Enable PWM Input"? U mnie domyślnie jest na off.
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
bajer0
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2016, 20:13
Lokalizacja: Łódź

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: bajer0 »

Hej.
Mam nowe littlebee 20a OPTO (Silabs) (ten zestaw http://www.banggood.com/4X-FVT-LittleBe ... 31934.html )
Do tego Arduino nano na układzie CH340G (ten zestaw http://www.banggood.com/ATmega328P-Ardu ... 33647.html )
Czy mogę liczyć, że będzie miał już wrzucony bootloader? Mogę go podłączyć i sprawdzić komunikację nie obawiając się o ewentualny brak bootloadera?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

bajer0 pisze:Czy mogę liczyć, że będzie miał już wrzucony bootloader? Mogę go podłączyć i sprawdzić komunikację nie obawiając się o ewentualny brak bootloadera?
Podłączaj bez obaw. Jeżeli nie będzie (a to musiałaby być bardzo niska wersja firmware Blheli) bootloadera to sobie go wgrasz poprzez C2. W końcu masz Arduino :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
bajer0
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2016, 20:13
Lokalizacja: Łódź

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: bajer0 »

OK, tak też sądziłem.
Generlanie wgryzłem się trochę w dokumentację od BLHeli Suite.
O ile dobrze zrozumiałem to mogę po prostu podłączyć wszystko i wybrać w BLHeli Make Interface "Arduino BLHeli Bootloader" i nie musze flashować arduino?
Później wybieram tylko z menu: Silabs BLHeli Bootloader USB/COM ?
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: kamilborkowski »

Głuś, damped light daje Ci silniejsze hamowanie czyli gdy ściągasz drążek gazu albo gdy kończysz np. flipa to śmigło szybciej wyhamowuje i dzięki temu masz bardziej czułą reakcję na drążki.
Ja się zapomniałem i ustawiłem też damped light dla regli w Legwanie i trochę śmiesznie chodzi, ale przyzwyczaiłem się do tego i na razie tak latam. Wczoraj jak byłem na egzaminie VLOS to jeden z gości się mnie pytał co mi tak śmiesznie śmigła chodzą :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: Rurek »

bajer0 pisze:O ile dobrze zrozumiałem to mogę po prostu podłączyć wszystko i wybrać w BLHeli "Arduino BLHeli Bootloader" i nie musze flashować arduino?
Niedobrze zrozumiałeś :-) Arduino ma służyć do komunikacji między BlHeliSuite (komputerem) a regielkiem. Aby mogło służyć to musi mieć wgrany program :-) bo inaczej jest kawałkiem bezużytecznej, niefunkcjonalnej płytki która nie potrafi pośredniczyć (czyli być interfejsem) między ESC a komputerem i programem.
Tak więc flashujesz Arduino jako opcję "C" a więc:
1) wybierasz zakładkę
2) wybierasz port COM do którego masz wpięty Arduino
3) klikasz flashowanie :-) swojego Arduino
Obrazek
i dopiero teraz możesz komunikować/flashować za pomocą opcji "C" swoje regulatory.
Możesz też powyższe zrobić dla opcji "D" czyli Arduino jako interfejs "4w-if".
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
bajer0
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek 04 sty 2016, 20:13
Lokalizacja: Łódź

Re: BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Post autor: bajer0 »

OK to jeszcze ostatnie pytanie, czy wsad wrzucony do arduino w nim zostaje, czy jest to pamięć ulotna?
ODPOWIEDZ