BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Prośba do osób które zaprogramowały przez BlHeli regle na Atmedze programatorem usbasp.

W dniu wczorajszym miałem pierwsze podejście do BLHeli i programowanie regli na Atmedze.
Do próby programowania użyłem Atmega Socket Firmware Flashing Tool oraz takiego programatora z allegro. Niestety nie udało mi się zaprogramować moich Multistarów 30A opto. Przy próbie programowania przez BlHeli próbowałem wybierać z menu wszystkie dostępne programatory usbasp oraz programatory ISP które ewentualnie radzili na rcgroups. Niestety prawie za każdym razem program przy wyborze odpowiedniego wsadu z hexa sprawdza połączenie z programatorem i wyskakiwał błąd komunikacji lub przy którymś komunikat żeby zrobić update firmware w programatorze usbasp. Ten sam objaw miałem na obu programatorach które posiadam. Próbowałem znaleźć jakieś informację na zagranicznych forach ale chyba mój angielski jest za słaby i pewnie coś ominąłem.
System to windows 7 proffesional uruchomiony w trybie wyłączonego wymuszania podpisywania sterowników żeby winda chciał uruchomić driver do programatora.

Oba programatory są sprawne bo po nieudanej walce z BlHeli jednym z nich zaprogramowałem 6 z 12 regli wsadem simonk programem KKmulticopter Flash Tool i poszło od strzała.

Gdzie popełniam błąd ?

edit
W managerze urządzeń widziany jako USBasp ale nie ma opcji na zmianę/nadanie numeru com
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4655
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

to jest programator USB więc skąd COM? na pewno dobry wybierasz?
warning o sck można zignorować
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

pma_ pisze:to jest programator USB więc skąd COM? na pewno dobry wybierasz?
COMa nie wybieram tylko piszę co mam w systemie. Zgłupiałem już trochę z BlHeli, kilka postów wyżej było pisane że na usbasp idzie bez problemu. Może mam trefne nie współpracujące programatory... pokombinuję jeszcze dzisiaj.

edit:
Poniżej zrzuty ekranu błędu programu
Obrazek

A tu jak wygląda zainstalowany dongiel
Obrazek
lukasz515
Posty: 88
Rejestracja: sobota 12 lip 2014, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lukasz515 »

Posiadam regle ABC-Power, lecz trochę inne niż opisywane wcześniej. Do nich też można wgrać BLHeli? Na sofcie SimonK mam problemy. W połączeniu z Pixhawk regle tracą synchronizację i silniki przerywają.

https://www.dropbox.com/s/iqj981vxpdbmb ... e.jpg?dl=0

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 137
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: PL

Post autor: Krzys »

lukasz515 pisze:Posiadam regle ABC-Power, lecz trochę inne niż opisywane wcześniej. Do nich też można wgrać BLHeli? Na sofcie SimonK mam problemy. W połączeniu z Pixhawk regle tracą synchronizację i silniki przerywają.

https://www.dropbox.com/s/iqj981vxpdbmb ... e.jpg?dl=0

Obrazek
a próbowałeś z najnowszym softem SimonK ?
krzysztof

-> pixhawk <-
lukasz515
Posty: 88
Rejestracja: sobota 12 lip 2014, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lukasz515 »

Nie próbowałem bo nie mam pojęcia jaki to regiel. Nie wiem jaki wsad wgrać. Co do pinów ISP to można jeszcze rozszyfrować z noty Atmegi, ale który wsad wgrać to już nie mam pojęcia. Koszulka na reglu była ABC, ale to nie ABC produkuje te esc.
Awatar użytkownika
Krzys
Posty: 137
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:37
Lokalizacja: PL

Post autor: Krzys »

lukasz515 pisze:Nie próbowałem bo nie mam pojęcia jaki to regiel. Nie wiem jaki wsad wgrać. Co do pinów ISP to można jeszcze rozszyfrować z noty Atmegi, ale który wsad wgrać to już nie mam pojęcia. Koszulka na reglu była ABC, ale to nie ABC produkuje te esc.
spytaj się misia.
krzysztof

-> pixhawk <-
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Krzys pisze:spytaj się misia
Ale Misiu nie jest alfą i omegą :lol:
Z reglami już się dawno nie bawiłem.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Ziever
Posty: 127
Rejestracja: środa 15 maja 2013, 18:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ziever »

Próbuję od wczoraj wgrać, poprzez AFRO Usb programmer z HK, nowe BLHeli do AFRO 30A i lipa.

Tzn. Wgrywam bez problemów wersję BLHeli Afro MAIN 30A 11.2 ale nie mogę wgrać nowej 12.0 lub 12.1 bo za mało jest miejsca na Atmedze?

"The size of the Hex you picked exceeds the available target space
Available space: 7168 Bytes
Required space: 7280 Bytes"


Jest jakaś opcja żeby to obejść - może wgrać mniejszy bootloader?

edit:
precompiled SK Bootloader files, which can be merged for every thinkable BLHeli and SK
BESC (incl. YEP7A). Remark: the most MAIN hex of BLheli Atmel Rev.12 for Atemega8 will not fit
with SimonK Bootloader into left available space / TAIL and MULTI fit all. So for most MAIN hex
the AVRootloader should be chosen.


wniosek - trzeba wgrać inny bootloader, z BLheli poprzez ISP
Robotyka, wydruki 3D, gimbale, multikoptery, Autodesk Inventor
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Przecież napisałeś w cytacie z inglisza że " MULTI fit all" czyli wybierz wersję dla wielowirnikowca po prostu.
A jak nie pomoże to wgrać AVRloader poprzez ISP. Tyle że stracisz możliwość grzebania w sofcie poprzez kabelek serwowy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Hmm ja właśnie mam problem z grzebaniem w sofcie przez kabelek serwowy :)

Wgrałem sobie BLheli do popularnych F30a z Hobbykinga. Wszystko poszło bez problemu przez zwykły USBasp. Oczywiście opcję "Programming by TX" zostawiłem zaznaczoną.
Zrobiłem sobie z mojego TTL na układzie FT232RL zgodnie ze schematem. Dioda do TX i rezystor 1k podciągający do zasilania. lecz w programie włączam connect i potem podaje zasilanie do regla to wyskakuje mi Erroc Code 31 i informacja, że mój port nr 31 został zamknięty :)

edit: że ja głupi nie pomyślałem, że mój port USB się nie wyrabia - regiel trzeba zasilić z zewnętrznego źródła baterii. Już wszystko ładnie działa!
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Wieści z frontu BlHeli vs Hobbyking :-) http://www.rcgroups.com/forums/showpost ... count=1308
Czyli kolejne cwaniaki wgrali otwarty kod , zablokowali fusy i sprzedają jako super-duper BlHeli :evil:
Z drugiej strony fajnie że Hobbyking sprzedaje po parę dolców USBlinker działający z każdym BlHeli pod AVR :lol: i to jest pozytywna informacja.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kola1971 »

Witam, czy programował ktoś ESC HobbyWing Skywalker quattro 25A? Wgrałem soft od Skywalkera 20A i zastanawiam się czy będzie ok.
Pozdrawiam - Grzegorz.
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

kola1971 pisze:Witam, czy programował ktoś ESC HobbyWing Skywalker quattro 25A? Wgrałem soft od Skywalkera 20A i zastanawiam się czy będzie ok.
Będzie ok :)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Post autor: Kowal »

Rurek pisze:Wieści z frontu BlHeli vs Hobbyking :-)
BangGood też już "wszedł" w BLHeli :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
ODPOWIEDZ