BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Roger pisze:skąd się moje wywody/pytania, biorą?
ano stąd:
To co powoduje Twoje wątpliwości czyli tematy które przytaczasz są .... nieaktualne. Teraz w temacie BLHeli rządzi autor firmware oraz jego pomocnik od GUI czyli sskaug (Steffen) i 4712 (Achim). Kolega OlliW już teraz nie miesza w temacie i wszystkie tutoriale tworzone pod jego GUI i sposoby wgrywania są obecnie nieaktualne. Tylko program BLHeliSuite i najnowsza wersja firmware BLHeli 11.2 są obowiązujące i tego dotyczy tutejszy temat. Wcześniejsze wersje - to nie do mnie pytania, nie rozkminiałem bo i po co.
Adasko pisze:Rurek opisales zwiezle i zrozumiale
czekam na opis czarow z atmega
No to kamień z serca :-) że ktoś kapuje z opisu co i jak :-) Atmegą zajmę się w przyszłym tygodniu bo kminię wszystko ale potrzebny jest czas aby to łopatologicznie i zrozumiale wyjaśnić dlatego że w wersji Atmegowej od samych interfejsów i kombinacji bootloaderów z interfejsami-programatorami i co z czym użyć głowa puchnie :-) A jeszcze to przełożyć na sensowny tutorial = trzy dni pisania.
Adasko pisze:to jesli wgrywalismy SimonK na ESC z Atmega
to warto wymienic na blheli
Na pewno warto dla tych co mają wielopolowe (24) silniki i problemy w sofcie simonK z synchronizacją. Z raportów na RCG wychodzi że wszystko to jest rozwiązane a do tego autorzy nie szczędzą czasu i każdemu pomagają, w odróżnieniu od TimeCOP'a (czyli Simona Kirby) który z założenia swojego charakteru jest , delikatnie rzecz ujmując - niemiły dla laików :roll: i uzyskiwanie od niego pomocy graniczy z cudem.
Simon K nie ma żadnych funkcji dla laika niepotrafiacego grzebac w kodzie
a blheli ma ustawienia z poziomu BLheliSiuite
Nie no KKflashtool ma opcje do ustawiania i można wgrywać (a do tego obecnie łatwiej bo po kablu serwowym wychodzącym z regielka fabrycznie, bez wchodzenia pod termokurczkę jeśli jest tam już soft Simonk z bootloaderem) swoje ustawienia. Identycznie jest w przypadku softu BLHeli dla ATmegi - można po kablu serwowym ustawienia zmieniać.

Edicao: warto też być w BLHeli bo autor skrupulatnie bada i odsiewa ziarno od plew ;-) i z góry przyjmuje że niektórych regli nie będzie wspierał softem BLHeli ( nie będzie wpierał niektórych Atmegowych) bo wg jego badań pomiarów i testów wychodzi że niektóre marki i modele regli po prostu nie nadają się do multikopterów - są za wolne albo się rozjeżdżają ... i przy jego precyzyjnym firmware po prostu "nie wyrabiają się". Tak np zdyskwalifikowane są regle na Atmegach które nie mają zewnętrznego kwarcu.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 371
Rejestracja: piątek 12 lip 2013, 09:44
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Roger »

Witam z wielkim bananem na twarzy, chciałem się pochwalić, że za pomocą Arduino nano wgrałem program dla Plush'a 30A do tegóż regulatora z abc-rc :D :D, tak jak pisałem wcześniej, słowem klucz jest "Arduino", zakupiłem i teraz można szaleć :)
moj wire mess wygląda tak, proszę się nie śmiać, każdy orze jak może :)

Obrazek

pozostało teraz przetestować esc ... i może dowiedzieć się coś więcej o opcjach ustawień ;)

....
Przetestowale wstępnie regiel i ... Działa! :) polecam opcje przyciszenia melodyjek, wreszcie nie będę budził dziecka piszczeniem przy konfiguracji FC :)
Pozdrawiam Maciek,
Aktualnie: FrSky x9d, X-Lite, rejsery i DJI Mavic Pro
Stuff dawno temu: Spektrum DX8, Naza v2 +GPS, http://mojerc.pl, KFC32, Nighthawk 280 Pro
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Adasko »

Poradnik jest super
moje tez przeprogramowalem wlasnie Nano arduino
czekam na poradnik pod Atmegi , bo sie zdecydowalem na wymiane na soft blheli
fajny konfigurator ,duzo ustawien itd ...
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Ja dziś wziąłem się za Atmegi w HK BlueSeries 20A i zmieniałem z SimonK na BL-Heli, efekt 1 poszedł bez problemu, drugi zdechł :( 3go i 4go nie ruszałem już :)
Robiłem USBasp'em.
Ten co zdechł to nie działa i nie wydaje z siebie dźwięków, ale ponownie soft można wgrywać.

Ogólnie bardzo fajne i rozbudowane narzędzie ten BL-HeliSuite :)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

zybyzy pisze:zmieniałem z SimonK na BL-Heli, efekt 1 poszedł bez problemu, drugi zdechł :(
A jaką kombinację z bootloaderem zrobiłeś? Zostawiłeś oryginalny z SimonK czy nadpisałeś bootloaderem AVRroot?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Głowy nie dam ale raczej nadpisywałem, oba były robione identycznie.

Wcześniej na próbę zrobiłem dwa Multistary 30A i też poszły bez problemu.
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fiszbin »

Jeżeli chcę zmienić ustawienia to muszę znowu się podpinać pod piny do programowania?

Gdzieś mi mignęło ze można aparaturą lub podpiąć się pod piny od sterowania ale za cholerę nie mogę teraz tego znaleźć.
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jeżeli procek do SiLabs - to tylko przez piny programowania C2. Jeżeli Atmega to można zrobić wsad z bootloaderem i potem po kabelku sterującym ustawienia zmieniać.
Aparaturą też można ale to zabawa dla radiotelegrafistów :-) bo to jakieś kody Morse'a :-)
PDF z kodami jest dołączony do BlHeliSuite.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Rurek pisze:Jeżeli Atmega to można zrobić wsad z bootloaderem i potem po kabelku sterującym ustawienia zmieniać.
Mi to coś nie chce działać :( wszystko się ładnie wgrywa, zero błędów a ustawienia się nie zmieniają.

Jak już piszę to zapytam bo już z miesiąc walczę i nie daję rady.
Regulatory Multistar 30A - był SimonK i działały ok ale się skusiłem na BlHeli ze względu na zmianę ustawień jednym przewodem (co nie działa jak wyżej napisałem)
Do rzeczy:
4 regulatory - wszystkie wgrane ten sam soft po x razy i jeden się loguje po 2 piknięciach, drugi po 5ciu a jeszcze inny nawet po 8miu. Co robię źle?
Ogólnie to działają ok ale przed startem muszę czekać aż się ostatni zaloguje co trochę trwa i do szału doprowadza.
Na SimonieK logowały się równo.
Da się jakoś wrócić z BlHeli do SimonaK? Bo też mi to nie wychodzi :/
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
TBomek
Posty: 74
Rejestracja: środa 15 sty 2014, 13:56
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: TBomek »

zybyzy, i jak udało Ci się rozwiązać problem z twoimi multistar 30A.
Ja też mam takie ( dokładnie te http://0x.ca/sim/esc/HK_9351000004/ ) i chcę do nich wgrać BlHeli, lecz twoja wypowiedź zasiała ziarno wątpliwości. ;-)
Drugie pytanie to czy trzeba do nich podłączać dodatkowe zasilanie, czy wystarczy tylko z przez pady (od lewej: MOSI, MISO, SCK, RST, VCC, GND)?
Ostanie pytanie czy można programować ESC które jest zlutowane na stałe z silnikami i płytką zasilającą?
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Fiszbin »

TBomek pisze: Drugie pytanie to czy trzeba do nich podłączać dodatkowe zasilanie, czy wystarczy tylko z przez pady (od lewej: MOSI, MISO, SCK, RST, VCC, GND)?
Ostanie pytanie czy można programować ESC które jest zlutowane na stałe z silnikami i płytką zasilającą?
Trzeba zasilać z pakietu 1s masz to napisane w poradniku i można programować zlutowane na stałe z silnikami i płytką zasilającą
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

TBomek pisze:zybyzy, i jak udało Ci się rozwiązać problem z twoimi multistar 30A.
Miesiąc walki i nie dałem rady. Czasem jeszcze próbuję jak mi jakiś pomysł zaświta ale kończy to się klapą.
Pewnie coś źle robię ale nie mogę dojść co. Z drugiej strony wszystkie 4 robione tak samo a taka różnica.
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Fiszbin pisze:Trzeba zasilać z pakietu 1s masz to napisane w poradniku
Pokaż w którym miejscu bo coś nie kojarzę abym taką bzdurkę napisał :-)
1) mylisz regle silabssowe z atmegowymi :-) i te drugie można (a nawet trzeba) zasilić na złączu ISP na czas "pierwszego programowania softem BlHeli"
2) pakiet 1S to co najwyżej 4,2V ---> za mało bo powinno się podać 5V.

No chyba że masz na myśli inny poradnik, nie z tego wątku.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Panowie a udało się komuś uruchomić interface 1wire?
Wgrałem dla testów przez programator soft do regla ZTW spider 30A opto (to samo podobno co blue series 30A, tyle że bez beca). Wszystko poszło ok, na domyślnych ustawieniach więc z bootloaderem po 1wire.
Zlutowałem (dioda shottkego, 2 rezystory) układ 1wire, podłączyłem do konwertera na CP2102, próbuje na różnych prędkościach i nic....
Jakieś wskazówki?
Pozdrawiam
Krzysiek


PS
Nie ma tematu, poszło na interfacie na arduino nano :) teraz jeszcze 5 regli :)
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: programowanie Atmega

Post autor: PiotrSz »

Rurek pisze:...też niedługo ;-)
Rurek, planujesz w niedługim czasie TUTka pod Atmegę ?
ODPOWIEDZ