BL-Heli-Suite czyli kombajn programujący ESC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wisznia »

Poprawcie mnie jak źle zrozumialem opis kolegi Rurka, bo nie che czegos popaprać.
Powiedzmy że mam już zakupiony (Arduino Nano V3.0 with ATMEGA328P Module) ze wskazanego linku. Jestem na etapie że wybrałem w programie BLHeliSuite 12.1.0.1
zakładki w kolejności:
-SILABS Serial Interface
-Interface for Silabs
-Arduino Interfaces/Boxes (uwidocznił się w/w programator Nano ...)

następnie wybrałem wskazany plik Arduino_Nano__16_PB3PB4v112.
I teraz moje pytanie, czy przed kliknięciem OTWÓRZ mam połączyć moje 3 przewody od regulatora
Obrazek
ze wskazanymi na fotce pinami ?
Obrazek
Rozumiem że dwie propozycje podłączenia są identyczne i nie ma to znaczenia pod które się podepnę z 3 przewodami od mojego regulatora.
skazi
Posty: 1437
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: skazi »

Coś słabo to czytałeś. Twoje regle są na atmedze, a Rurek opisu jak je się programuje jeszcze nie napisał :-)
Druga kwestia to nawet gdyby były na silabsach, to nie robi się tego tak jak napisałeś. Najpierw trzeba zaprogramować nano, a później wlutowywać się w odpowiednie miejsca na pcb regla i wtedy dopiero podłączać do nano.
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wisznia »

Czyli mam się wlutować w te pola ?
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 11 lis 2014, 21:01 przez Wisznia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

skazi pisze:regle są na atmedze, a Rurek opisu jak je się programuje jeszcze nie napisał
Już piszę :-)

1) wgrać do nano wsad robiący z niego programator
2) podpiąć nano do padów ISP na reglu i wgrać soft z booloaderem lub bez ;-)
3) wgrać do nano wsad robiący z niego odpowiedni "USBstick" (taki stick w zależności jaki bootloader ma się w reglu)
4) cieszyć się programowaniem ustawień w reglu poprzez jego kabelek serwowy i połączenie przez "nano-stick"

Kiedyś to wpiszę w odpowiednim poście, tak bardziej łopatologicznie niż to co powyżej w czeterech punktach :-P
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Który USBstick będzie dobry do wgrania softu BLheli do nowych regulatorów?
Ten czy ten.

Planuje programować nim H-K10A lub Plushe 12A. Czy potem będę mógł z kabla serwowego ustawiać regle?
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wisznia »

Rurek,czy przy punkcie 2) połączenie padów Nano z HK 30A UBEC też będzie tak wyglądało, jeżeli chodzi o kabelkologię ?:
D12/C2D (nano) -> MISO (HK 30A UBEC)
D11/C2CK (nano) -> MOSI (HK 30A UBEC)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Capo pisze:Który USBstick będzie dobry do wgrania softu BLheli do nowych regulatorów?
Ten czy ten.

Planuje programować nim H-K10A lub Plushe 12A. Czy potem będę mógł z kabla serwowego ustawiać regle?
Pierwszy programator do Plusha (bo to jest Silabs) a drugi do HK-SS 10 A (bo to jest AVR)
Z tym że nie ma softu blheli dla tego HK-SS, najniższy to 18A.
Z kabla serwowego fabrycznego można TYLKO regle na Atmegach potem programować (i to nie wszystkie ale akurat HK-SSy - tak).
Dla silabsów trzeba wyprowadzić sobie drugi kabelek serwowych z interfejsem C2CK/C2D
Wisznia pisze:Rurek,czy przy punkcie 2) połączenie padów Nano z HK 30A UBEC też będzie tak wyglądało, jeżeli chodzi o kabelkologię ?:
D12/C2D (nano) -> MISO (HK 30A UBEC)
D11/C2CK (nano) -> MOSI (HK 30A UBEC)
Nie. Te regle są na Atmegach więc nie interfejs C2CK/C2D.
Przeczytaj jeszcze parę razy pierwsze trzy posty :-) oraz linki do RCG.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Rurku, dziękuje za rozjaśnienie. Chodziło mi dokładnie o te regulatory - z tego co widziałem na liście są na silabach?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Capo pisze:Chodziło mi dokładnie o te regulatory - z tego co widziałem na liście są na silabach?
Gdzie widziałeś bo ja tego nie widzę raczej...

Edicao: nieaktualne pytanie :-) Tak ten regiel jest Silabsowy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wisznia »

No dobra a więc wracamy do mojego pierwszego podejścia i wersji połączenia HK 30A UBEC z Nano za pomocą przewodu sygnałowego HK 30A, bo innych wersji połączenia jak te dwie o których ostatnio rozmawialiśmy nie zlokalizowałem w podanych postach i linkach. Trochę mnie jeden post źle nakierunkował i z tego co widzę za pierwszym razem obrałem dobry kierunek łączenia przez kabel sygnałowy. Miałem wątpliwości co do miejsca, kolorystyki styków na Nano i łączenia ich z przewodem sygnałowym HK30A.
Czy ten schemat nano który zamieściłem dobrze wyjaśnia sprawę podłączenie:
Obrazek
HK30A(czerwony)-> pin 5V
HK30A(czarny) -> pin GND
HK30A(biały) -> pod który pin ???
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Wisznia, moim zdaniem nie zabieraj się za to. Ty tego kompletnie nie czujesz. Albo nie czytasz ze zrozumieniem :-/
To moja drobna rada żebyś sobie nie spalił regli i innych rzeczy po prostu.

Jeżeli mam coś jeszcze pomóc to fefnasty raz Ci napiszę - regiel F30A jest oparty o procesor AVR czyli Atmega.
Aby używać kabla fabrycznego "serwowego" tego co normalnie się podpina do kontrolera kopterowego, żeby używać do ustawiania parametrów w reglu tym kabelkiem (poprzez połączenie np ArduinoNANO pracujące jako "USB stick") najpierw trzeba wgrać odpowiednie oprogramowanie do regla F30 wraz z odpowiednim bootloaderem umożliwiającym takie późniejsze wykorzystanie kabelka serwowego.
Aby te oprogramowanie wgrać to trzeba podłączyć programator ISP do odpowiednich padów ISP na reglu (dałeś nawet dobre zdjęcie z oznaczeniami MISO, MOSI, RST i tp...) i wgrać w ten sposób.
Jeżeli do tych wszystkich operacji chcesz używać ArduinoNANO to za każdym razem nano pełni inną funkcję (inny typ programatora do jednego i drugiego zadania) zatem do jednego i drugiego typu trzeba najpierw wgrać odpowiednie oprogramowanie (wsad - sketch) do Arduino.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wisznia »

Po trzech tygodniach dotarł Arduino Nano V3.0. Na podstawie opisu ogarnąłem (chyba-zdjęcie?) temat nr 1) wgrać do nano wsad robiący z niego programator.
Obrazek

Teraz chyba trudnieszy etap, 2) podpiąć nano do padów ISP na reglu i wgrać soft z booloaderem lub bez.
Pytanie czy dobrze rozumiałem wskazówki co do połączenia ESC z Nano przed wgranie softu?
Obrazek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Wisznia pisze: czy dobrze rozumiałem wskazówki co do połączenia ESC z Nano przed wgranie softu?
NIE :-)
W poprzednim poście masz wszystko w temacie.
Nie rób tego bo spalisz sobie urządzenia, napisałem Ci tę radę w pierwszym zdaniu poprzedniego postu.
Ale jeżeli naprawdę chcesz trochę dymu upuścić ze swoich zabawek to szukaj w dokumentacji do BLheli Suite (w pdfach dołączonych do kombajnu lub w głównym wątku na RCgroups) tematu "Arduino Nano as ISP programmer"
Tak na szybko to:

Kod: Zaznacz cały

RESET..... SS .....D10 
MOSI ......MOSI ...D11 
MISO ......MISO ...D12 
SCK .......SCK ....D13 
VCC .......VCC ....VCC 
GND .......GND ....GND
A dokładniej masz to opisane z detalami w pdf który się zwie "How to Make an ArduinoISP" który jest w folderze "manuals" w kombajnie blheli suite :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Wisznia »

Rurek a mam jeszcze jedno pytanie jak robiłem z tego mojego nano programaton to wybrałem zakładki: SILABS Serial Interface / interface for silabs / Arduino Interface Boxes a następnie Make Arduino Nano Stick, czy to byl dobry wybór bo teraz widze jeszcze chyba tego mojego nano w zakładce ATMEL ArduinoUSBLinker Interface. Zgupiałem z jakiej pozycji to mam wgrać.
Czy ten wybór (foto) będzie dobry ?, czy ten drugi który Ci opisałem wcześniej bo tak zrozumialem z Twojego postu z 1 strony.
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 05 gru 2014, 00:04 przez Wisznia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Obrazek
Ile razy można powtarzać że masz zrobić interfejs dla Atmega a nie dla Silabs? Ile razy można powtarzać że najpierw masz zrobić z nano programator ISP i wgrać pierwszy raz firmware do twojego regla tym sposobem. A potem przerobić nano na interfejs 1-wire....
Sorry ja się wyłączam z pomocy.
I proszę już w tym wątku nie pisz o Twoich problemach bo to o co pytasz niestety jest za grube na ten wątek.
Krótko mówiąc - inni czytający są znużeni. Po trzech moich postach z pomocą w rozwiązaniu Twojego problemu każdy kto to przeczytał ze zrozumieniem wiedziałby jak sobie poradzić. Takie mam info zwrotne od ludzi.
Skoro u Ciebie to się nie układa w całość to tak jak wcześniej pisałem - daj to komuś do zrobienia bo Ty sam narobisz sobie tylko niepotrzebnych kosztów w postaci uszkodzonych urządzeń.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
ODPOWIEDZ