Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: pma_ »

Zbudowałem sobie HEVO, wydrukowałem parę rzeczy ok i mam problem, w trakcie wydruku w pewnym momencie nastepna warstwa się jakoś gubi i albo mam wydruk z częściowo brakującą warstwą albo piekny makaron. (potrafi być tak, że jeden kawałek jest ok, po czym na tej samej wysokości drugi kawałek ma problem)

Drukuję na PLA, podgrzewany stół, 210/55.

Co sprawdzić? Drukarka jeszcze nie jest do końca skalibrowana więc może coś z tym.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: Verid »

Jeżeli warstwy fizycznie nie ma (całej lub fragmentu) to może znaczyć ze ci w pewnym momencie nie podaje filamentu.
Przyczyny mogą być różne - przypycha się głowica (fuzle, kiepski nie trzymający wymiaru filament), za słaby docisk i filament się ślizga, grzeje ci się stepstick od silnika ekstrudera i gubi kroki...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: pma_ »

dzięki posprawdzam dziś, jedyny problem w tym, że nie mam innego PLA, ale zobaczę jak pójdzie z PET-G
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: Japim »

Zmniejsz temperaturę do 190stC.
Jak drukujesz PLA w takiej wysokiej temp (210st C) to jest ono bardzo płynne. Nie działa wtedy retrakcja - bo cieczy przecież nie pociągniesz, i jak głowica odjeżdża na kolejną warstwę to wyciąga Ci resztki płynnego PLA. A potem jak startuje nowa warstwa to masz za mało PLA w dyszy - bo przecież uciekło Ci trochę na końcu poprzedniej warstwy.
Jak nie chcesz zmniejszać temperatury to ustaw wipe@ retraction. I daj extra lenght on restart - na 0.5mm - mowa o ustawieniach w Slic3rze.
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Zacharius
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 25 sty 2018, 20:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: Zacharius »

a tak dla odmiany u nas na original prusa Mk2s musiałem podbić właśnie temperaturę na dyszy az do 225 stopni żeby wydruk wychodził ładnie i się nie rozwarstwiał.
też PLA, dysza 0,4
Biegnący po grabiach
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: pma_ »

Japim pisze:Zmniejsz temperaturę do 190stC.
A widzisz, na początku drukowałem na 200, więc może tu jest problem.
Z drugiej strony na drugiej drukarce było 210 ale nigdy nie sprawdzałem na ile realne są te temperatury.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: Verid »

U siebie PLA pcham z reguły w przedziale 185-195 i to częściej niżej jak wyżej choć miałem taką złośliwą szpulkę co i przy 205 nie chciała rozmawiać i regularnie blokowała dyszę po chwili wydruku.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: Japim »

PLA nie jest wszędzie takie samo. Niestety mogą mieć różną temperaturę pracy. Dla każdej świeżej rolki warto wykonać wydruk kalibracyjny.
To samo dotyczy kalibracji samej drukarki - co jest ściśle powiązane z rozwiązaniami technicznymi np jak rozwiązania nadmuchu (dysza vs lokalizacja termistora), izolacji głowicy.

Jakiś czas nie chciało mi się wydrukować poprawnej dyszy dla wentylatora chłodzącego wydruk (drukuję głównie ABS/PETGi gumę i nie korzystam z chłodzenia) - efekt był taki, że gdy przy druku PLA włączał się na ponad 30% wentylator to dmuchał dokładnie w okienko termistora - co prowadziło do jego wychładzania. Wychładzał się tylko termistor, a nie sama dysza i drukarka zwiększa grzanie aby nadążyć za schłodzonym termistorem. Efekt był taki jak tutaj - dziury w wydruku, bo pomimo ustawienia 200st na termistorze pewnie było 220 na dyszy...
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: pma_ »

Dzięki, problemem była temperatura, więc chyba trzeba wydrukować wieżę do kalibracji temperatury
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Rozdzielanie się warstw podczas wydruku

Post autor: Japim »

Zawsze do usług :)
Pozdrawiam,
Przemek
ODPOWIEDZ