Pofalowany wydruk.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Deem
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 22:37
Lokalizacja: Wieś pod Krakowem

Pofalowany wydruk.

Post autor: Deem »

Znowu zmuszony jestem poprosić o poradę. Zakupiłem drukarkę Anet A6, poskładałem i od ponad dwóch tygodni podpierając się siecią staram się ją wyregulować. W między czasie zmieniłem firmware na marlina i w miarę udawało się uzyskiwać coraz lepsze wydruki. Problemem nie do przeskoczenia stał się pofalowany wydruk bocznych ścian, co widać na zdjęciu.
Obrazek

Każda testowa kostka ( drukowana w różnym czasie) ma takie same nierówności, jedna pasuje do drugiej. Tak jest i w osi X i Y. Nie wiem czy problem jest w ustawieniach marlina (jeszcze nie wszystko kumam), w mechanice drukarki czy programie krojącym. W drukarce paski są bez luzów, wózki chodzą lekko. Wygląda że mechanicznie jest ok. Używam slic3r i cura, w obu przepadkach jak bym nie kombinował jest to samo. Ktoś zechce naprowadzić mnie gdzie problem?
pozdr. Daniel
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: wrepinski »

Deem pisze:Znowu zmuszony jestem poprosić o poradę. Zakupiłem drukarkę Anet A6, poskładałem i od ponad dwóch tygodni podpierając się siecią staram się ją wyregulować. W między czasie zmieniłem firmware na marlina i w miarę udawało się uzyskiwać coraz lepsze wydruki. Problemem nie do przeskoczenia stał się pofalowany wydruk bocznych ścian, co widać na zdjęciu.
Obrazek

Każda testowa kostka ( drukowana w różnym czasie) ma takie same nierówności, jedna pasuje do drugiej. Tak jest i w osi X i Y. Nie wiem czy problem jest w ustawieniach marlina (jeszcze nie wszystko kumam), w mechanice drukarki czy programie krojącym. W drukarce paski są bez luzów, wózki chodzą lekko. Wygląda że mechanicznie jest ok. Używam slic3r i cura, w obu przepadkach jak bym nie kombinował jest to samo. Ktoś zechce naprowadzić mnie gdzie problem?
Obstawiem bicie na prowadnicach Z, obejrzyj łożyska, śrubę ... gdzies tu bije ...

Ustaw głowice w miejscu i kaz pojeździć góra dół ... powinno byc widać.

Brak luzów to nie wszystko.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: Verid »

wrepinski pisze:Obstawiem bicie na prowadnicach Z, obejrzyj łożyska, śrubę ... gdzies tu bije ...
Powiedziałbym że śruba źle osadzona i ciąga całą osią X w te i nazad w takt podnoszenia w osi Z. Oprócz tego co wymienił Wrepiński rzuć okiem na sprzęgło łączące śruby zetki z silnikami czy przypadkiem coś tam nieosiowo nie jest. Np. za duży otwór w sprzęgle i przez niesymetryczne skręcenie pchełek oś silnika nie jest w osi ze śrubą.
Względnie krzywa oś silnika lub sama śruba.
Ten wredny...
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: rika2017 »

Dodatkowo zrób modyfikacje tej drukarki, jest masa tutoriali co drukować i ulepszać. Standardowo jest ona.. Lecz przy wydrukach na niej nie powinno być takiej fali.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: yorg68 »

Aluminiowe sprzęgła są g...o warte.
Podeślij adres na PW wyślę Tobie takie coś:
https://www.thingiverse.com/thing:602481
Mam gotowe akurat w konfiguracji do Anetki - czyli fi5/fi8
Będzie idealna centra...

Jerzy
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: Verid »

yorg68 pisze:Aluminiowe sprzęgła są g...o warte.
Oponuję. Nie wszystkie. Używam od samego początku jednego zestawu (najpierw na drewnianej ramie, teraz na stalowej) i nie mam z nimi problemu.
Najwyraźniej ich jakość jest podobna do ameliniowych kołpaków śmigieł. Trafisz - będzie dobrze. Nie trafisz - masz problem.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: cobra »

Podobnie jak Verid, nie mam najmniejszych problemów z alu sprzęgłami. U mnie śruby Z nie mają w ogóle bicia.
Widziałem jednak drukarki z dobrymi sprzęgłami i krzywymi śrubami :roll:
________________
Cobra
Awatar użytkownika
gradowski68
Posty: 47
Rejestracja: czwartek 28 kwie 2016, 14:24
Lokalizacja: Skoroszów

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: gradowski68 »

Witam. Z jakiej stronki zakupiłeś drukarkę? Również przymierzam się do kupna tego modelu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: Adrián »

Na tomtop swego czasu były świetne promocje, teraz musisz spr.
rika2017
Posty: 489
Rejestracja: wtorek 07 mar 2017, 20:16

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: rika2017 »

Dzisiaj można było kupić na AliExpress z cashback który był o 18 godzinie - 50%.
Poczekaj do lipca, sierpnia ceny zejda znów do korzystnych.


Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
gradowski68
Posty: 47
Rejestracja: czwartek 28 kwie 2016, 14:24
Lokalizacja: Skoroszów

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: gradowski68 »

No właśnie na Banggood nic szczególnego a na AliExpress prawie 800 wiec poczekam.
Dzięki za odpowiedz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: pma_ »

CR-10 jest w dobrej cenie i sądząc po recencjach jest lepsza niż ten anet

https://www.aliexpress.com/item/Cost-ef ... 71757.html
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 22:37
Lokalizacja: Wieś pod Krakowem

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: Deem »

wrepinski pisze:Obstawiem bicie na prowadnicach Z, obejrzyj łożyska, śrubę ... gdzies tu bije ...
No i bingo, od razu trafna diagnoza. Dzięki.
rika2017 pisze:Dodatkowo zrób modyfikacje tej drukarki...
I właśnie tu była przyczyna. Oś Z w górnej części nie jest mocowana lecz porusza się swobodnie w otworze ok 50% większym od osi. Jedną z modyfikacji było coś ala korek/tulejka i to usztywniało centrycznie oś powodując to "falowanie". Widać musi sobie swobodnie tańczyć w tym otworze.
Otwory w sprzęgłach są dobrze spasowane ale jednak pracują nie osiowo. Pchełkami nie da się tego wyregulować. Mimo to wydruk kontrolny wyszedł już ok.
yorg68 pisze:Aluminiowe sprzęgła są g...o warte.
Podeślij adres na PW wyślę Tobie takie coś: ..Jerzy
Dziękuję. Nie był bym sobą gdybym nie spróbował wcześniej wydrukować tego sam. Jak nie wyjdzie to się odezwę.
gradowski68 pisze:Witam. Z jakiej stronki zakupiłeś drukarkę? Również przymierzam się do kupna tego modelu.
Kupiona na ali, wyszła za siedemset ileś tam.
pozdr. Daniel
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: cobra »

Oś Z w górnej części nie jest mocowana lecz porusza się swobodnie w otworze ok 50% większym od osi.

Masz na myśli śruby Z?
W moim Mendlu górne końce śrub są wolne. Nie mają bicia promieniowego większego niż 0,1 mm. Zrobienie tego precyzyjnie potem procentuje :-P
________________
Cobra
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 11 mar 2012, 22:37
Lokalizacja: Wieś pod Krakowem

Re: Pofalowany wydruk.

Post autor: Deem »

cobra pisze:Masz na myśli śruby Z?
Tak. Chodzi o śruby. W anecie sprzęgła są elastyczne, śruba blokowana dwoma pchełkami. Wczoraj po godzinie ustawiania udało się o tyle że nie ociera o ściany górnego otworu. Więcej już nic z tym nie zrobię.
pozdr. Daniel
ODPOWIEDZ