Hotwire CNC czteroosiowy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: mkrawcz1 »

Ktoś coś z tym tematem działał?
Planuję na wałkach luźnych 16 mm + łożyska liniowe otwarte (bo takie akurat mam) w obudowach z PLA.
Długość drutu ~1300 mm, zakres ruchu w poziomie ~600 mm, w pionie ~300 mm chyba wystarczy. Silniki Nema 17 + pasek GT2 10mm. Drut grzany kluczem na MOSFETcie z zasilacza 12 lub 24V, sterowany PWM na początek z Arduino (może dojdzie kontrola temperatury).
Myślałem o sterowaniu z RAMPSa z użyciem GRBL, ale jestem otwarty na sugestie :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: Kowal »

Kiedyś też się przymierzałem do styroplotera...
Planowałem dwie osobne "kolumny" mocowane niezależnie do stołu. Daje to możliwość "regulacji" szerokości cięcia. Nie zawsze jest potrzebna/konieczna duża "długość drutu". Drut z jednej strony "luźny", znaczy się rolka plus ciężarek. Coś takiego jak na poniższym foto:

Obrazek

Ewentualnie coś takiego, na prowadnicach od szuflad :mrgreen:

Obrazek
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: yoseph »

Hmmm ciekawie jest zobaczyć jak ktoś wrzuca zdjęcie mojego urządzenia, to drugie to akurat mój hot wire. Oczywiście nie mam nic przeciwko, zdziwiłem się tylko :) Sterowany jest rampsem 1.4 pod kontrolą jedicut. Napędzają ją silniki nema17 i paski gt2, więc generalnie to co w drukarce 3d, maszyna jest w trakcie przeobrażeń :) przerabiałem już dwa napędy śrubowe.
Generalnie hotwire już pracuje i tnie, zostały pierdoły:)
Jutro jeszcze mam urlop i biorę się za spawanie eleganckiego stołu od razu z miejscem na laptoka :)
Prowadnice od szuflad są spoko, jeśli namierzysz takie "heavy duty" ;-) i ustawisz tak, że będą pracowały w odpowiednich osiach. Moje mają udźwig po 150kg każda. Jak pozbieram zdjęcia to założę jutro temat o tym urządzeniu.
Pozdrawiam:)

---
edit.
Przerabiałem już u siebie rolkę+ ciężarek, jeśli masz napęd śrubami to nie ma problemu, ale na paskach pojawiło się to, że kiedy silniki nie pracują to kolumna z ciężarkiem opada, dlatego na szybko wymyśliłem inne rozwiązanie, zaadaptowałem do mojego napinacza i działa, chociaż ostateczna wersja wymaga wydrukowania jeszcze jednego sporego elementu. Ale więcej o tym w nowym temacie ;)
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: mkrawcz1 »

Ja myślałem o naciągu za pomocą sprężyny spiralnej od "szarpaka" do odpalania bodaj piły łańcuchowej (poniewiera mi się gdzieś taka w pudełkach).
Też myślałem o prowadnicach szufladowych, ale ponieważ poniewierają mi się te łożyska i szukam usprawiedliwienia "czemu je kupiłem" - to jednak będzie na wałkach :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: yoseph »

U mnie drut przechodzi przez bloczek, wcześniej wisiał za nim 1kg odważnik, teraz jest naciągnięty zwykłą sprężyną od lampki z ikei. Jak będę miał docelową szerokość 1300 mm żeby swobodnie operować płytą styroduru oraz docelową grubość drutu to zorientuję się jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na naciąg i dobiorę albo zlecę wykonanie odpowiedniej sprężyny :)
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: Kowal »

yoseph pisze:Hmmm ciekawie jest zobaczyć jak ktoś wrzuca zdjęcie mojego urządzenia...
Google to wypluło, a nie było oznaczone prawami autorskimi :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
yoseph
Posty: 558
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 23:18
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Hotwire CNC czteroosiowy

Post autor: yoseph »

Luz, nic się nie dzieje [SMILING FACE WITH SMILING EYES] w końcu wrzuciłem to zdjęcie na polskich skrzydłach i chyba na anet a8 a widziałem że tam jesteś [SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ