Czemu nie mogę drukować białym?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Czemu nie mogę drukować białym?

Post autor: Verid »

Panowie drukarze, podpowiedzcie coś bo zdurniałem do reszty. Nie jestem w stanie wydrukować niczego większego od przysłowiowego guzika z białego PLA.

Historia ma się tak - jakiś czas temu, chcąc wydrukować żonie pomoce naukowe do szkoły (czaszka i kilka innych bzdur), kupiłem od efilament3d większą ilość białego PLA. To co przysłali regularnie blokowało się w dyszy psując wielogodzinne wydruki. Bliższe oględziny wykazały znaczne ilości zanieczyszczeń - mnóstwo czarnych farfocli. Szpulkę odesłałem, efilament3d gwarancję uznał, przysłali świeżą rolkę bieluśkiego PLA. Ja go do drukarki a tu a piać to samo. No to, myślę, pewnie paprochy zostały w dyszy po starej partii. Czyszczę - nic. W końcu wnerwiony brakiem efektów wywaliłem starą dyszę i założyłem nówka pewex. Nic. O ho, pewnie niespójny na wymiarze filament wysłali i jak nic kleszczy gdzieś w hotendzie. Trudno, drugi raz odsyłał nie będę bo pomyślą że jakiś naciągacz co drukuje pół rolki a resztę odsyła na reklamację. Kupiłem szpulkę białego OrbiTech'a bo niby taki profi, sprawdzany laserowo pod względem wymiaru - a g...., też się blokuje. No ale OrbiTech zaleca wyższe temperatury do swojego PLA - przeczesałem od 195 do 245 co 5 stopni. Dalej nic. Czasem blokuje się po którejś tam warstwie a czasem nie jest w stanie nawet brim'u położyć. W akcie desperacji, podejrzewając już samo co najgorsze odnośnie mojego, było nie było, "markowego" hotendu i ekstrudera założyłem kawałek czarnego PLA. Właśnie mija 6 godzina wydruku - te same parametry co dla białego tylko z temperaturą wróciłem na 195) i wydruk idzie równiuteńko jak po maśle...

Czego się jeszcze imać? Bo póki co mam prawie 1,5kg białego filamentu którego nie jestem w stanie przetworzyć inaczej jak wisząc z uchem przy drukarce by na pierwsze dźwięki mielonego filamentu spauzować wydruk, na siłę przepchnąć kawałek i puścić dalej, licząc że nie będzie zbyt wielkich ubytków.

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
DzikuVx
Posty: 322
Rejestracja: niedziela 26 kwie 2015, 21:38
Lokalizacja: Szczecin / Berlin

Re: Czemu nie mogę drukować białym?

Post autor: DzikuVx »

A wyczyść dla pewności jeszcze raz dyszę na gorąco. Tak porządnie
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Czemu nie mogę drukować białym?

Post autor: Verid »

To już jutro bo właśnie leci 7 godzina wydruku czarnym filamentem który potrwa jeszcze ze 3 i póki co ani myśli się blokować.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Czemu nie mogę drukować białym?

Post autor: wrepinski »

Umnie też "inaczej" drukowało się białym PLA ... stosowałem go tylko na próbne wydruki ..., ostatnio kupiłem biały wolfix i jest lepiej niż innymi.
Mam podejrzenie, że powodem jest większe pęcznienie białego PLA niż inne kolory, a przez to szybciej się zacina.
Ostatecznie pozbawiłem rurki teflonowej extruder i już brak zacięć ... wiem herezja ale daje się.

Sprawdz czy nie zacznie drukować na mniejszej temperaturze ... 185, 180 ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Czemu nie mogę drukować białym?

Post autor: Kowal »

Ogólnie PLA jest bardzo "wrażliwy" na temperaturę głowicy. Za niska, i się czopuje w głowicy bo nie nadąża go "topić", za wysoka i znowu "czop", bo się "przypala" i kawali w głowicy.
Nawet inny kolor od tego samego producenta wymaga indywidualnych ustawień. ba nawet ten sam kolor, ale z innej dostawy może wymagać powtórnej "kalibracji" temperatury.

ABS jest mniej "wymagający temperaturowo", ale jest "wredny" z innej strony :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Czemu nie mogę drukować białym?

Post autor: kiepuri »

A może biały PET-G?
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
ODPOWIEDZ