Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

majjki
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 12:03
Lokalizacja: mazowsze

Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: majjki »

Cześć. Licznik godzin zmarnowanych na znalezienie rozwiązania problemu bije już od dłuższego czasu...

Składam drukarkę. p3steel: Mega 2560, ramps 1.4, repetier. Elektronika spięta na pająku, testuję, wszystko ładnie działa. Testowe druki "na sucho" przechodzą poprawnie.

Ostatnio zamówiłem LCD. O dokładnie taka sztuka:
Obrazek

Szybka konfiguracja w kodzie, update oprogramowania w arduino i... i lipa.

Ustawienia standardowe - działają.

Edycja tego:

Kod: Zaznacz cały

#define FEATURE_CONTROLLER NO_CONTROLLER
na to:

Kod: Zaznacz cały

#define FEATURE_CONTROLLER CONTROLLER_OPENHARDWARE_LCD2004
zgodnie z:

Kod: Zaznacz cały

14 or CONTROLLER_OPENHARDWARE_LCD2004 = OpenHardware.co.za LCD2004 V2014
sprawia, że:
- LCD i tak nie działa (brak podświetlenia - zero oznak życia)
- tracę możliwość ręcznej kontroli silników.

Przywrócenie tego kodu do wersji "fabrycznej" i wgranie od nowa do procka - problem kontroli znika, problem braku LCD pozostaje.

Pytanie do szanownych:
Czy ktoś z Was używa takiego wyświetlacza w konfiguracji ze sprzętem jak w temacie?
Jeżeli tak - czy może się podzielić źródłem repetiera firmware (nieważne w której wersji, ważne, żeby działał) - chciałbym wgrać u siebie i wyeliminować problem złego kodu.

Co do połączeń - przedzwoniłem przewody i wszystko wydaje się ok...
Albo zamówię inny LCD (co polecicie?), albo w ogóle z niego zrezygnuje...

A może mieliście podobnie? Macie jakieś pomysły co jeszcze powinienem sprawdzić?
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: xq_operator »

jak chodzi o HW to mam coś identycznego lub bardzo podobnego - lcd też 4 wierszowy textowy do rampsa na repetierze 0.92
fw konfigurowałem przez przeglądarkę i u mnie feature_controller == 2
lcd przyszedł z tasiemką i płytką do wpięcia wprost w rampsa - no brainer. przycisk reset na lcd robi co powinien? nie zamieniłeś tasiemek? ;)

mogę podesłać konfig repetiera jakby miało pomóc...
majjki
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 12:03
Lokalizacja: mazowsze

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: majjki »

Zasugerowałeś sprawdzenie resetu i wyszło coś jeszcze ciekawszego:
Po samej zmianie softu (bez podpiętego wyświetlacza) mega z rampsem nie rusza. Tak, jakby aktywowanie samego wyświetlacza (softowo) generowało problem.
Kod się kompiluje i wgrywa bez problemu. Moim zdaniem pinologia jest pomieszana w konfigu wyświetlacza/wyświetlaczy...
Testowo posprawdzałem inne typy wyświetlaczy - aktywując w kodzie - na "sucho".
Część z nich nie powoduje zawieszenia Megi, ale np działa sterowanie jedynie jednego z 5 silników, część zawiesza całkowicie, część teoretycznie działa (mam możliwość ręcznego sterowania silnikami, ale brak wyświetlacza wyklucza możliwość weryfikacji jego działania :) ).
Przywrócenie softu do konfiguracji bez wyświetlacza i wgranie do megi - wszystkie problemy ustają.

Gdybyś był tak uprzejmy i podzielił się softem - na tej podstawie przynajmniej wyeliminuję ryzyko uwalonej megi/ramps'a.
A jezeli masz dostęp do przewodów - strzelisz zdjęcie Twojego egzemplarza wyświetlacza? Wyjścia pewnie mamy te same. Może spróbowałbym "na krótko" wpiąć się w rampsa zamym wyświetlaczem, bez przejściówki.

W PW poszedł mój adres mailowy.
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: xq_operator »

masz maila z softem
fotki tak od ręki nie zrobię niestety
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: xq_operator »

pochwal się kolego jak poszło a nie tylko bierzesz pomoc i w długą LOL
majjki
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 12:03
Lokalizacja: mazowsze

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: majjki »

Nie mam zbyt wiele wolnego czasu, wybacz brak odzewu z mojej strony. Oczywiście dzięki za chęć pomocy.

Soft jest OK. Jednak nawet poprawna konfiguracja firmware nie rozwiązuje problemu.
Podłączenie innego wyświetlacza (zakupiłem nowy, ale inny model - full graphic) - działa.
Wpięcie LCD 2004 "na krótko" - z pominięciem przejściówki i taśm - na podstawie schematów - udaje się uruchomić podświetlenie, ale na wyświetlaczu pojawiają się dwa paski (linia 1 i 3) białych bloków. Wydaje mi się, że wyświetlacz wchodzi w etap inicjalizacji i tam się tak jakby zawiesza. Próbowałem na różnych softach (M/R) i ich wersjach.

Wnioski:
- walnięta przejściówka
- egzemplarz, który zakupiłem nie współgra z oprogramowaniem (czy to repetier .91/.92, czy marlin) - ten sam objaw. Prawdopodobnie tandetne/tanie wykonanie - zwarcie/brak połączeń/inne.

Wyświetlacz zwracam do sklepu, pozostawiam działającego full-graphic'a.
Chemik72
Posty: 1
Rejestracja: środa 01 kwie 2015, 00:33

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: Chemik72 »

Sam właśnie odpalam a w zasadzie próbuję odpalić ten lcd i z tego co widzę to są gniazda obrócone w adapterze o 180st. :-x :?:

odpalony jednak miałem odwrotnie te gniazda :-)
majjki
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 06 wrz 2015, 12:03
Lokalizacja: mazowsze

Re: Mega 2560, ramps 1.4, repetier, lcd2004 i zonk...

Post autor: majjki »

Gdyby kogoś interesowały dalsze losy mojej plujki, to na dedykowanym reprapom forum mam wątek:

http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=72&t=7477
ODPOWIEDZ