Problem z wydrukiem - Cura

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
przynenta
Posty: 529
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 18:46
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: przynenta »

Witam,

Ostatnio chciałem wydrukować figurę i mam problem z ustawieniem w Cura parametrów.

Dokładnie chodzi mi o generowanie (niechciane) pełnych warstw, czyli ślepienia otworów.
Zaznaczałem /odznaczałem generowanie w/w warstw w programie, nic nie pomaga.
W załączeniu plik wejściowy i plik po cięciu. Na czerwono zaznaczony problematyczny obszar.

Jakieś sugestie?

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam

Tomek
Taranis x9d; PhoenixRC; AeroSIM, Blade mCPx;Copter 450 V2 SE 3G, Hexa Taror 690, Quadrocopter Tarot oraz dużo za dużo
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: PiotrSz »

Tomek, zerknij do tematu Sławka o ile tam nie zaglądałeś jeszcze ... może coś Ci pomoże jego film http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=63&t=27367
Awatar użytkownika
przynenta
Posty: 529
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 18:46
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: przynenta »

Dzięki za info, pomogło. Nie przypuszczałem, że program Cura w Repetier będzie problemem. Zainstalowałem go jako osoby soft i jest OK.
Pozdrawiam

Tomek
Taranis x9d; PhoenixRC; AeroSIM, Blade mCPx;Copter 450 V2 SE 3G, Hexa Taror 690, Quadrocopter Tarot oraz dużo za dużo
thomash666
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 20:43

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: thomash666 »

Też chciałbym zaraportować problem z cura.
Od paru dni raczkuje w wydrukach, kalibruje i testuje. Zacząłem też bawić się cura, jako tym polecanym.
Dziś przygotowałem plik, który przesuwa warstwy na wydruku. Przy pierwszym podejściu pogubił się po parunastu warstwach, późniejsze próby dawały powtarzalne przesunięcie jak na tym zdjęciu (Generowałem kilka plików z delikatnie zmienionymi parametrami.):
Obrazek


Czytałem o podobnych problemach, gdzie rozwiązaniem była zmiana stepstica. Ja spróbowałem pociąć w Slic3rze. Poszło od strzała:
Obrazek

Ma ktoś pomysł?
Awatar użytkownika
przynenta
Posty: 529
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 18:46
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: przynenta »

Dla mnie to wina prądu na sterowniku silnika krokowego lub przyczyna mechaniczna.

Też tak miałem, raz dobrze raz źle. Zwiększyłem prąd na problematycznej osi.
Pozdrawiam

Tomek
Taranis x9d; PhoenixRC; AeroSIM, Blade mCPx;Copter 450 V2 SE 3G, Hexa Taror 690, Quadrocopter Tarot oraz dużo za dużo
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: miś »

Masz źle ustawione ograniczenia prędkości w maszynie (w firmware). Cura generuje ruchy przesuwów na pusto z szybkością większą niż Twoja maszyna da radę. Jakbyś miał dobrze poustawianą maszynę to firmware by ograniczyło tą szybkość.
A slic3r ma w ustawieniach wolniejsze przemieszczanie i dla tego maszyna się nie pogubiła.
To nie wina Cury tylko złej konfiguracji maszyny (firmware) i jej możliwości.
Pzdr. -----MIŚ-----
thomash666
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 20:43

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: thomash666 »

miś pisze:Masz źle ustawione ograniczenia prędkości w maszynie (w firmware). Cura generuje ruchy przesuwów na pusto z szybkością większą niż Twoja maszyna da radę. Jakbyś miał dobrze poustawianą maszynę to firmware by ograniczyło tą szybkość.
Dziś miałem czas, żeby to przetestować. Jest dokładnie tak jak piszesz. Dzięki za wskazówki.
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: Kkacper »

To może i ja podepnę się z pytaniem odnośnie wydruku (Cura).
Mam mały problem z wydrukiem polegający na tym iż na osi Z nie zgadzają się wymiary.
Podczas wydruku kostki testowej 20x20x20 mm osie X i Y mają po 20 mm natomiast wysokość kostki (oś Z) ma 19 mm.

Co zrobić aby i na osi Z wymiary się zgadzały.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: Verid »

Kkacper pisze:Co zrobić aby i na osi Z wymiary się zgadzały.
Ale tylko w Curze? Bo jak w innych też to ilość kroków trzeba by było zmienić...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: Kkacper »

Tylko w Cura - ale jego używam bo jak Slicer-ze "potnę" i wydrukuję to wszystkie wymiary mają ok 20,5 mm ale nie używam go po przy każdym wydruku mam inny problem - po nagrzaniu stołu jest komenda powodujące ustawienie wszystkich osi w pozycji 0,0,0 po czym stół wysuwa się o kilka cm i tek jest zawsze nie wiem jak to zmienić dlatego używam Cure.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: Verid »

Z tą różnicą wysokości to nie mam pojęcia - korzystam głównie z Cury ale jak druknąłem razy czy dwa ze Slic3ra to się nie rozjechało. Co do zachowania przy wydruku spod Slic3ra to masz w Printer Settings zakładkę Custom G-code. Zobacz czy tam nie ma czegoś co by tłumaczyło takie manewry.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: Kkacper »

Slic3ra costom g-code sprawdzałem - nie to nie dało. Ale jakoś bardziej pasuje mi Cura dlatego próbuję "walczyć" aby wszystko było OK. Niestety nie wiem co i gdzie zmienić aby wysokość wydruku się zgadzała. Do tej pory radziłem sobie w ten sposób że doliczałem do wymiary na osi Z te 5 % ale jest to mało praktyczne i trzeba za każdym razem o tym pamiętać.
Druga niedogodność to taka że jak dostanę od kogoś plik STL to wymieru tylko na osi Z nie dam rady zmienić.
Dlatego chciałbym znaleźć przyczynę togo zaniżania wymiaru ale jak do tej pory nie udało mi się.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: miś »

Jak na mój gust to masz jednak źle policzone kroki w maszynie. Jak na 20mm ucieka ci 1mm to na 100mm ucieknie 5mm.
A to się da łatwo sprawdzić:
Wyzeruj z nad stołem, po czym w repetier host podnieś Z na 100mm i zmierz choćby linijką ile faktycznie jest głowica nad stołem.
Jak będzie źle, to do przeliczenia kroki/mm dla osi Z w firmware.
Jak będzie dobrze - to możliwe że Z czasami gubi Ci kroki - czyli zmniejszyć max szybkości w firmware. Cura nie ma ustawienia maksymalnej prędkości w Z, a więc daje jakąś maksymalnie dużą. I to firmware drukarki ma ograniczyć ją do akceptowalnej wartości.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: Kkacper »

Ok zrobię taką próbę.
Ale z tak jak pisałem wcześniej - jak drukowałem z rapatier-a ("pocięte" Slic3r-em) to wszystkie wymiary było takie same - w tym przypadku nawet trochę większe ok. 20.5.. Chciałem już się "przesiąść" na repetriera ale tutaj mam z kolei inny problem - przed wydrukiem (po nagrzaniu stołu) nie wiem czemu stół przesuwa się o kilka cm.


Zrobiłem test z repatiera - po przesunięciu głowicy o 10 cm ustawia się prawidłowo 10 cm nad stołem.

Sprawdziłem tak z ciekawości inne wydruki i okazało się iż na osi Z drukarka nie "gubi" 1 mm na każde 20 mm wydruku.
Niezależnie od wysokości wydruku brakuje właśnie 1 mm - wydruk który powinien mieć 110 mm ma 109 itp.
Patrząc na wydruki widać jakby brakowało pierwszego mm wydruku.
artur_k
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 16:26
Lokalizacja: far, far away

Re: Problem z wydrukiem - Cura

Post autor: artur_k »

Mam podobny problem jak kolega kkacper,
uzywam repetiera i slic3r, wydruki wychodza mi o 0,3mm wyzsze - czyli o wysokosc jednej warstwy, nie wazne czy drukuje 10mm czy 20mm zawsze mam 0,3mm wiecej
wie ktos jak to ustawic?

na osi x i y jest idealnie
ODPOWIEDZ