Frezy do alu / poliamidu

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Frezy do alu / poliamidu

Post autor: analogowy »

Witam,

Podpowiedzcie proszę jakie frezy są najlepsze do obróbki poliamidu ewentualnie aluminium.
Na ten moment używam takich frezów:
http://allegro.pl/frez-dwupiorowy-vhm-3 ... 54332.html

Po wycięciu kilku elementów najczęściej wyszczerbia się jedno z piór.

Pzdr,
daro1980
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 23 lip 2015, 08:04
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: daro1980 »

do aluminium najlepiej nadaja sie polerowane frezy

a jak wyszczerbia ci sie ostrze to moze masz problem z parametrami poprostu
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: mikun »

Ja kupuję frezy od bit-tech i nigdy nie miałem problemu. Jak napisał daro1980 może coś nie tak z posuwem, zagłębianiem?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: analogowy »

Na chwilę obecną wycinałem elementy z poliamidu i efekt jest taki, że jak zakładam nowy frez 3,175 to na początku idzie wszystko ok.
Wiór tworzy się drobniutki i sporo go jest. Po wycięciu 2-3 elementów wióra jest coraz mniej, krawędzie obrabianego elementu zaczynają mieć charakterystyczne "włoski". Po kolejnych 2-3 wyciętych elementach frez zaczyna się grzać co powoduje topienie poliamidu i tutaj kończy się zabawa tym frezem.
Parametry przy których pracowałem:
1. Prędkość obrotowa 5000-6000 obr/min, posuw 400 mm/min, warstwa zdejmowanego materiału 1,5 mm
2. Prędkość obrotowa 10000 obr/min, posuw 500 mm/min, warstwa zdejmowanego materiału 1 mm

W obu przypadkach efekt taki sam.

Przy następnym zamówieniu kupię frezy które polecacie i zobaczymy.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: PiotrSz »

analogowy, może to jest kwestia kiepskiej jakości frezów które używasz ? Tępią się szybko i dlatego zmienia się charakterystyka ich pracy ?
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: Sławek »

mikun pisze:Ja kupuję frezy od bit-tech i nigdy nie miałem problemu. Jak napisał daro1980 może coś nie tak z posuwem, zagłębianiem?
Potwierdzam, z wszystkich handlujących na allegro on ma najlepszą jakość w tej półce 8-)
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: analogowy »

Za Waszą namową kupiłem takie frezy:
http://allegro.pl/frez-frezy-vhm-weglik ... 04390.html

Cena dwa razy wyższa, ale ... na pierwszy rzut oka lepsza jakość obrabianych powierzchni. Przynajmniej w poliamidzie.
Frez jest jednopiórowy więc prędkość obrotowa wyższa.
Jutro zobaczę jak będzie się spisywał w kolejnych elementach. Dotychczas używane przeze mnie dwupiórowe po kilku elementach padały.

Pzdr,
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: ECO400 »

frezem 1 piórowym skrobie się aluminium lepiej niż 2 albo 3 piórowym? zaczynam również zabawę ze skrobaniem w aluminium i zamówiłem frezy 4mm i 6mm ale 3 piórowe własnie :-? (frezowanie PA9 i sklejka 15mm)
znacie jakiś banalny kalkulator do obliczania parametrów frezowania? te które znalazłem w internecie są bardzo zaawansowane i w 3/4 nie mam pojęcia o jakie parametry mnie pytają :-)
Awatar użytkownika
analogowy
Posty: 414
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: analogowy »

Czy lepiej to trudno mi powiedzieć bo w alu doświadczenie mam niewielkie. Wycinam obecnie w poliamidzie elementy do mojej hexy.
Wszyscy "znawcy tematu" z którymi miałem okazję rozmawiać twierdzili, że w alu wycina się tak samo i tymi samymi narzędziami.
Poliamid jest i tyle wredny, że jak stępi Ci się frez to podnosi się jego temperatura i wiór się topi.
Próbowałem dotychczas wycinać frezem 1, 2 i 4 piórowym. Do niedawna najlepsze rezultaty uzyskiwałem na frezach 2-piórowych ale ich jakość była najwyraźniej marna i po kilku wyciętych elementach były do kosza.
Obecnie testuję frez 1-piórowy do którego link poniżej i jak na razie daje radę. Tyle, że musiałem obroty wrzeciona sporo podkręcić.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: Assur92 »

Ja wypowiem się do aluminium. Osobiście najlepiej frezuje mi się frezem 3 piórowym, ale jest dedykowany typowo do Aluminium. Poliamid rzeczywiście też ładnie nim idzie. Tylko że to raczej markowy frez (WNT) gdzie mam całe karty techniczne i mogę dokładnie wyliczyć parametry.
analogowy, po za tym wydaje mi się że troszkę małe posuwy stosujesz w stosunku do obrotów, ale może mi się wydawać. Rzadku używam tak małych frezów.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frezy do alu / poliamidu

Post autor: ECO400 »

a czy ktoś z Was miał do czynienia z frezami kobaltowymi HSSE firmy Matbor?
Są w przystępnej cenie i aktualne w promocji

http://www.matbor.pl/index.php/do-pobra ... famex.html
ODPOWIEDZ