Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: yorg68 »

Baqsthc pisze: Cholera, mam wrażenie że co bym nie powiedział to i tak nas zjesz :D

Myślę że nie zje - myślę że pomoże :roll:

Jerzy
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Japim »

Ja juz swoja Pruse mam - tylko na MDFie - i nie narzekam, moge drukowac do 80mm/s z przejazdami 150mm/s.
Padlo wczesniej pytanie czy mozna dolozyc dual extruder - oczywiscie ze mozna. Mocowanie jest uniwersalne i mozna sobie do niego przykrecic cokolwiek w plaszczyznie prostopadlej, albo wydrukowac wlasne. Oczywiscie oznacza to tylko tyle ze pole drukowania zmniejszy nam sie o odleglosc miedzy ekstruderami.

tutaj jest oryginalny manual:
https://github.com/josefprusa/Prusa3/bl ... manual.txt

Odnosnie zestawu to potrzeba oprocz ramy:
Elektronika Ramps lub inna - 46 USD - Aliexpress (to juz ze sterownikami DRV)
Prowadnice 8mm - ok 40 zl Allegro (trzeba sobie dociac)
Lozyska liniowe 8mm - 15 lub 16 sztuk - ok 60zl Aliexpress lub Allegro (3.70 zl/szt)
Prety M12 - Castorama
Glowica - np EV3D (clone) - 32zl Aliexpress
Wentylatory 40x40 - 12 zl/kpl (2 szt) Allegro/ Aliexpress
Zasilacz - np serwerowy 500W 12V - 50zl allegro, Mozna zlozyc dwa seryjnie i za 100zl miec 24V - 500W.
Loze podgrzewane (nieuzbrojone) - 6.5 USD - Aliexpress + termistor 7zl Allegro
Silniki - nowe 40Ncm - 15 USD/szt (potrzebne sa 5) - Aliexpres. Moga byc tez z odzysku np NEMA 23 - ale wtedy niektore czesci drukowane musialby byc przeprojektowane.
Pasek GT2 5m + zebatki 20 zebowe- 11 USD/kpl Aliexpress
Sprezyny do ekstrudera + sprezyny do loza - ok 12 zl Allegro
Szybka na stol do drukowania - 10zl Allegro lub osiedlowy szklarz
Prety M5 na os Z - Castorama
Galanteria srubek M3 - 20 - 30 zl

Calosc wymienionych komponentow to ok 820 - 850zl... z czego najdrozsza jest elektronika ok 180zl i silniki ok 300zl. NA elektronice ciezko jest cos ugrac, ale na silnikach mozna najwiecej.
Pozdrawiam,
Przemek
MarysM
Posty: 146
Rejestracja: sobota 04 sty 2014, 11:35
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: MarysM »

Ja też bym się pisał na jedną sztukę ramy nr 2 (zwykła stal).
Ostatnio zmieniony czwartek 19 lis 2015, 09:18 przez MarysM, łącznie zmieniany 1 raz.
DJI Phantom 3 Advanced
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Kowal »

Baqsthc, http://www.mojreprap.pl/board/viewforum.php?f=66 powinno wiele rozjaśnić w temacie Prusa i3 :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Verid »

Baqsthc - świetnie cię rozumiem bo ja swoją składałem od stycznia br i dopiero na dniach coś wypluła. Bynajmniej nie dlatego ze to jakieś mega trudne (bo nie jest) albo info nie ma tylko właśnie przez podejście psa do kolczatego żyjątka - niczym nieuzasadniony strach "a co będzie jak schrzanię". Nic nie będzie. Schrzanisz to poprawisz. Przecież ci się nie śpieszy, nie masz wesela w sobotę które musisz wydrukować...
Ja starałem się wypośrodkować - brać najtaniej co się da bo nie byłem pewien czy mnie to w ogóle zainteresuje i do czegoś się przyda ale z drugiej strony się nie zniechęcić przez zastosowanie kijowych materiałów. Coś jak składanie koptera na ramie z Casto ale z Pixhawkiem.
Zestaw części możesz zerżnąć ode mnie - nie jest to szczyt szczytów ale udowodnione ze działa w znośny sposób. Generalnie jest bardzo podobny do tego co podał Japim tyle że ramę mam ze sklejki a nie MDF.

RAMPS+Arduino z driverami i wyświetlaczem, łoże, paski i kółka, sprzęgła - banggood
http://www.banggood.com/3D-Printer-Kit- ... 36955.html
http://www.banggood.com/3D-Printer-RAMP ... 22875.html
http://www.banggood.com/Mega2560-R3-ATm ... 73020.html
http://www.banggood.com/MK2B-Heat-Bed-P ... 37404.html
http://www.banggood.com/2-GT2-Timing-Pu ... 89477.html
http://www.banggood.com/3Pcs-5x5mm-Moto ... 52988.html
Silniki - nie chciałem używek zeby nie wtopić (nie potrafię odróznić dobrego silnika od kiepskiego) wiec brałem bezpośrednio od producenta przez ebay (WANTAI Motors). Nie pamiętam oznaczeń ale są wśród polecanych na reprap.org
Zasilacz - 400W zailacz do LED z Alle
Prowadnice - nierdzewka, najtańsze źródło na ebayu jakie znalazłem bo w owym czasie na Alle były b. drogie albo z odzysku.
Pręty gwintowane - również nierdzewka, kupione na Alle z metra bo to samo już docięte pod drukarkę było 2x droższe.
Ekstruder - wydruk od brata (wraz z pozostałymi elementami drukowanymi Prusy), jakaś wariacja na temat Wade'a
Głowica - tu zaszalałem ale było warto. E3D V6, oryginał.
Łożyska, sprężynki, peszle na kable, kolorowe przewody (a co, lubię mieć ładnie), krańcówki - Alle
Śrubki, nakrętki i inna galanteria metalowa - Casto (na wagę)
Wentylatory - zasoby własne tudzież sklep elektroniczny po sąsiedzku.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4540
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Kowal »

Jesli chodzi o "elektronikę", to chyba najkorzystniej jest z Ali: Reprap Ramps 1.4 Kit With Mega 2560 r3 + Heatbed mk2b + 12864 LCD Controller + DRV8825 +Mechanical switch +Cables For 3D Printer
Silniki 0,4Nm są również w dobrej cenie: 5PCS Nema17 CNC Stepper Motor, nieco mocniejsze oczywiście nieco droższe 5pcs 4-lead Nema17 Stepper Motor 48mm / 78Oz-in / 1.8a Nema 17 motor 42BYGH :-P
Prowadnice liniowe kupowałem w Poltech S.C.
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Mitar »

Dzięki za podpowiedzi i linki.

Jeśli chodzi o mocowania silników, ekstrudera itp to rozumiem, że rozstawy do mocowania są zawsze uniwersalne? Nie ma co się martwić że trzeba będzie w ramie coś przerabiać?
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Japim »

Otwory w ramie sa zrobione pod klasyczne silniki NEMA17 i ekstruder Wade'a. W REP-RAP nie ma czegos takiego jak standardowe lub uniwersalne. Zazwyczaj jest jeden design, ktory nastepnie jest remixowany pod konkretne upodobania. Akurat Prusa jest swego rodzaju standardem sama dla siebie wiec jak znajdziesz cokolwiek do Prusy to powinno pasowac. Raczej w druga strone - cokolwiek znajdziesz trzeba bedzie dopasowac do ramy, a nie w druga strone :)
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: miś »

Baqsthc pisze:Cholera, mam wrażenie że co bym nie powiedział to i tak nas zjesz :D
Od zjadania to jest Miś, ale tylko jak się zbudzi :lol:
Wracając do tematu, to pręty i łożyska liniowe 8mm to według mnie kiepski pomysł. Będą się uginać i będą prążki na wydrukach. Minimum 10mm, a najlepiej 12mm.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Baqsthc »

Dlatego sporo wcześniej pytałem pod jakie wałki jest ta rama. Troszkę się zawiodłem że pod 8mm.. miałem nadzieje na 12, tylko nawet jeśli była by chęć zmiany to czy to w ogóle możliwe? Czy na "supportach" wejdzie otwór na tyle duży żeby w ten sposób spasować łożyska sporo większe niż na 8mm? Uhh..

Łożyska wałki śrubki to nie problem. Trochę martwiłem się doborem pasków, kółek itp. ale dzięki za linki.

Fajny zestaw Kowal podlinkowałeś. Ale ilość tego trochę mnie przeraża :D no cóż to i tak będzie jeden z końcowych zakupów a wiedza w internetach się znajdzie. Wpierw mechanika jak już. Chodź chyba wolałbym sterownik jak u miśa, i skorzystać z Tipsów i Tricksów :D

miś, jesteś mniej straszny jak opieprzasz za głupotę niż Verid ;D
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Verid »

Baqsthc pisze:miś, jesteś mniej straszny jak opieprzasz za głupotę niż Verid ;D
Nie róbmy ze mnie potwora :mrgreen:
miś pisze:Wracając do tematu, to pręty i łożyska liniowe 8mm to według mnie kiepski pomysł.
Wszystko zależy co się chce osiągnąć. Ja mam ósemki i po wprowadzeniu ostatnich porad Misia które dostałem na Chilloucie jestem bardzo zadowolony ze swoich wypluwek:

http://www.thingiverse.com/Verid/makes

Tak, można lepiej. Tak, wałki 12mm pewnie by coś dały i może (ale tylko może) bym odróżnił wydruk robiony na 8mm od wydruku na 12mm. Tylko po co - w produkcję i sprzedaż się bawić nie będę a na użytek własny to i tak malina.
Ten wredny...
arekm
Posty: 154
Rejestracja: piątek 25 kwie 2014, 14:51
Lokalizacja: PL

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: arekm »

Bo apetyt rośnie w miarę jedzenia. W X3D XL też są niestety wałki 8mm i tam to się mści (stół lata we wszystkie strony).
BANGGOOD.COM: Śledź przesyłki, nawet te bez trackingu - https://goo.gl/I8iqFp
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Verid »

Ten apetyt już raz mi wyszedł bokiem jak się dałem wciągnąć w wyścig jakości obrazu i złapałem się na tym że rozważam zakup lustra (a przynajmniej NEX'a) i zrobienie koptera pod to bo przecież GoPro to taka lipa... Tu się nie zamierzam dać zwariować :mrgreen: Jak ktoś chce tłuc obudowy, łoża, mocowania, gimbale, krzesła ogrodowe i HGW co jeszcze a potem to sprzedawać to spoko. Do zadań domowych - bez przesady.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Baqsthc »

Może i masz rację.. ale nie odbija się ta oszczędność w przypadku kiedy chce się wydrukować naprawdę drobiazg?
Awatar użytkownika
Kenobi36
Posty: 303
Rejestracja: wtorek 17 maja 2011, 15:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budujemy reprap'a ? Zamówienie 16.11.2015

Post autor: Kenobi36 »

Te ramy nadaja się do prętów 12mm?

W użytkowaniu czymś się różni kwasówka od zwyklej blahy? Czy to tlko wygląd?

I po krótce czym się rózni rama 1 (link jest obcięty) od ramy 2 ?
iX5 200mm, ZMX FinX30, iPeaka 35A Blheli_32, DAL T5050C, CL Racing F4, Dinogy Mega 4s1300 75C
EYAS 112mm, iFlight 1106 600kv, ipeak 4x18A, Gemfan 3025, iflight mini revo bee F4 BF 3.2 4s500mAh
https://www.youtube.com/watch?v=bhAyBhxgwR8
ODPOWIEDZ