Kossel Mini by Marbalon

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Witam,
Jakiś czas temu kolega Pit202 podrzucał mi linki i opisy do kossela mini. Niby fajnie ale myślałem drogie prowadnice, do tego snapy plastikowe... strach ryzykować budowę. Ja odpuściłem a Piotr kawałek po kawałku zbierał graty aż w końcu złożył i okazało się że ona świetnie drukuje. No to znając już wyniki poszperałem w necie i zrobiłem wykaz co trzeba kupić i nie jest źle w granicach 1300 zł można całość złożyć bez problemu.

W całej budowie 3 rzeczy bym zmienił :
Ekstruder - lepiej namalować i wydrukować wlasny i tak docelowo zrobiłem, kupiłem radełko to małe mk8 do tego łożysko, sprężynka i ekstruder gotowy.
Popychacze - kupiłbym chyba te tzw. fisheye - czyli takie metalowe - plastikowe jednak mają delikatne luzy i pewnie mogą się wyrobić. U mnie luzy na razie skasowałem "na sztukę" gumkami ale mam już sprężyny i chcę wstawić je wzdłuż popychaczy.
Hotend - ten trochę za wolno topi, w Gate widzę że dużo szybciej mogę przepchnąć filament.

Zaletą drukarki jest to że element drukowany spokojnie leży i czeka na kolejne warstwy. W galerii jest Hulk wysokości 18cm wydrukowany "na głowie". Precyzja druku jest bardzo duża, nie ma echa itp. z uwagi na bardzo lekki element wykonawczy czyli głowicę która waży < 200 gram i poruszana jest 3 silnikami. Wada to oczywiście małe pole wydruku bo krążek 17cm nie robi szału. Ale jak drukuje to można oglądać jak kino mimo, że widziałem już drukującą drukarkę.

A teraz garść linków:

Lista zakupowa >> klik <<
Galeria zdjęć z budowy itp. >> klik <<

Elementy projektowane przeze mnie (effektor tylko poprawiany):
http://www.thingiverse.com/thing:1085088
http://www.thingiverse.com/thing:1085124

Obrazek

Ostatnio zmieniony środa 21 paź 2015, 19:22 przez marbalon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: PiotrSz »

No ładne cacko :)
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: gazor »

Fikuśna taka . :-) Podoba mi się :-)
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: miś »

Co do hotendu to problemem jest to że grzałka styka się z blokiem grzejnym praktycznie tylko w jednym miejscu. Na reszcie jej obwodu jest izolator w postaci powietrza. Wyjmij grzałkę i termistor posmaruj jedno i drugie obficie białą pastą do radiatorów, naciś jeszcze troszkę pasty do otworów i włóż powoli spowrotem. Potem zablokuj standardowo robaczkiem i wytrzyj to co wylazło.
Druga sprawa to silne chłodzenie bloku grzejnego poprzez wentylatory - od radiatora i tych co dmuchają na wydruk.
Kup taśmę teflonową do rur gazowych (jest grubsza i szersza od tej standardowej do wody) i owiń nią blok grzejny - tak kilka-kilkanaście warstw. Najlepiej ze wszystkich stron, żeby tylko dysza, łącznik i kable wystawały.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

miś pisze:Wyjmij grzałkę i termistor posmaruj jedno i drugie obficie białą pastą do radiatorów, naciś jeszcze troszkę pasty do otworów i włóż powoli spowrotem.
To już testowałem... niestety bez efektu. Generalnie głowica trzyma temp bardzo ładnie i podnoszenie tej temp. nic nie daje, mam podejrzenie na 2 rzeczy... albo am jest dysza 0.3 i przez to ciężko mu idzie... albo po prostu jest źle zaprojektowana i za mała jest komora topiąca - stawiam na to drugie mając porównanie jak jest to w Gate zrobione.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: miś »

W gate masz dysze 0.5, jak tu jest 0.3 to się nie dziw że idzie wolniej.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Ja tylko podejrzewam że mam 0.3... bo kupowałem większą ale wiadomo sprzedawca w dalekich krajach mógł wysłać co mu tam pod ręką się znalazło... Dzisiaj wykręcę wyczyszczę i szpilką będę mierzył i porównywać średnice ;-)
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: Fiszbin »

Muszę przyznać ze największe wrażenie robi cena za jaka złożyłeś takie cacko, próbował ktoś drukować ABS na tej głowicy?
Jestem jeszcze ciekawy jak spisują się prowadnice od chińczyka?
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Fiszbin pisze:Muszę przyznać ze największe wrażenie robi cena za jaka złożyłeś takie cacko
Tak to wyszło baaardzo spoko. ale fakt że po taniości ramps itp. Nie mniej akurat ramps mi działa bez pudła, bo tam mały stół więc moc grzałki mała. do tego ta grzałka kaptonowa działa super. Nagrzanie przed wydrukiem do 200C/60C to poniżej 2min!
Fiszbin pisze:próbował ktoś drukować ABS na tej głowicy?
Nie lubię ABS i praktycznie go nie używam. Pewnie dało by radę powoli z uwagi na wydajność tego hotenda ale musiałbym jeszcze zebezpieczyć wydruk od podmuch wentyla chłodzącego głowicę bo ABS wydruku jednak nie lubi...
Fiszbin pisze:Jestem jeszcze ciekawy jak spisują się prowadnice od chińczyka?
No tu muszę przyznać bez pudła, działają super, zero luzów itp. Ale drukarka na razie wydrukowała może 2-3kg filamentu.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: qczek »

a jak z kalibracją takiej delty? Dużo roboty?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

budowanie i odpalanie to przyjemność. Znacznie prostsza od Gate.

Co do odpalania i kalibracji. Wizard z repeteira parę minut. Potem ustawianie offsetów każdego silnika względem stołu... a reszta już jak zawsze, prędkości reaktancje.. wg. upodobań. łatwiejsze to wszystko niż się wydaje. Jak zdejmę szybę to już ofsetów nei koryguje tylko stół mam na sprężynkach i tylko go ponownie ustawiam.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: miś »

Do delty to aż się prosi czujnik pojemnościowy i autoleveling. I wychodzi sprzęt praktycznie bezobsługowy :-)
Wrzucamy stół byle jak, puszczamy pomiar, zapamiętujemy w eeprom i zapominamy o czymś takim jak poziomowanie stołu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Ale co wy z tym poziomowaniem stołu ? Przecież tego się nie robi co 5 min tym bardziej jak stół jest nieruchomy... Bajer dla bajeru i masa na głowicy, o kasie nie wspominając. Chciałem dorabiać autopoziomowanie bo to modne ale po miesiącu nie poczułem ani razu takiej potrzeby więc olałem ;-)
carbonrim
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 15 lut 2015, 10:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: carbonrim »

Marbalon czy ten hotend za 20 zł jakoś doświadczalnie dobierałeś, znalazłeś dobre opinie na jego temat przed montażem? Jeśli wydruki na zdjęciach są zrobione przy jego pomocy, to moim zdaniem nic innego do PLA nie potrzeba. Być może hotend nie ma możliwości drukowania ABS'em, chociaż to byłoby dziwne.
Dużo się naczytałem o zaletach E3D (http://e3d-online.com/E3D-v6/Full-Kit/v ... -Universal). Różnica w cenie między nimi dwoma jest kolosalna. Skąd Twój wybór?

Edit: a jeszcze co do extrudera... ten z alli nie dawał rady?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 paź 2015, 22:59 przez carbonrim, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Kupiłem go bo... hm... był tani, a to se zaryzykuje. I jak za to cenę to jest rewelacyjny ;-) Wydruki wychodzą ok ale mogła by ta drukarka szybciej drukować. W tej chwili nie ustawiam więcej niż 60mm/s. Reaktancja też nie jest idealna... początki zawsze ciutek szersze. Ale nie zapycha się, drukuje ok, za te "pinondze"... rewelacja.

Dopupiłem bloczek alu i głowicę typu volcano... zobaczmy, na tej drukarce sobie trochę poeksperymentuje ;-)

http://www.aliexpress.com/item/E3D-Volc ... 38338.html
ODPOWIEDZ