Kossel Mini by Marbalon

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

carbonrim
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 15 lut 2015, 10:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: carbonrim »

Mam pytanie do szanownych drukarzy. Jakiś czas temu kupiłem 5 silników używanych wcześniej w maszynach cnc. Różnią się one parametrami prąd, napięcie, moment obrotowy. Coś mi mówi, że bez dodatkowej elektrkniki nie będzie ich można użyć w do napędzania tego kossel'a. Mam rację? Czy jest sens kombinować, czy lepiej kupić Nema17? W załączeniu zdjęcie silników z opisem.
Obrazek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: miś »

Przydały by się 3 jednakowe silniki, a tu masz tylko 2 x 2 takie same i jeden inny.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: cobra »

Do ramion delty powinny być 3 identyczne silniki. To jedyne zastrzeżenie do tego co pokazałeś. Do każdego kartezjana byłyby ok.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

W pierwszym poście linki do ekstrudera i "customowych partsów".
carbonrim
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 15 lut 2015, 10:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: carbonrim »

marbalon pisze:W pierwszym poście linki do ekstrudera i "customowych partsów".
Dzięki Ci dobry człowieku :)
carbonrim
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 15 lut 2015, 10:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: carbonrim »

Silniki, których zdjęcia są powyżej, kupiłem jako używane u Wojtka Starka z Bytomia. Mam możliwość dokupienia jeszcze jednego takiego samego 3,3V i mam w związku z tym 2 pytania do Was
1. Zębatki
Te silniki mają fabrycznie montowaną na wcisk zębatkę moduł calowy MXL (22 zęby), natomiast standardem w kossel mini jest 16-zębowa zębatka.
Rozumiem, że przy kalibracji drukarki należałoby dokonać zmian z tym związanych, czy tak?

2. Przewody
Nema 17 ma 4 przewody, te moje silnika mają ich 6. Czy to stanowi jakiś problem? Może dałoby się zewrzeć któreś z nich, aby do elektroniki podłączyć je w standardowy sposób.
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: Japim »

1. To kwestia kalibracji. Sa ludzie ktorzy robia drukarki typu delta napedzane Dyneema nawinieta na krazek. Element napedowy wyregulujesz w kalibracji.

2. 6 przewodow to silniki unipolarne. 4 przewodowe to bi-polarne. Mozna uzywac silnikow unipolarnych jako bipolarne - z pominieciem srodkowego przewodu. Obniza to ich wlasciwosci - ale da sie z tym zyc.

http://www.ermicro.com/blog/wp-content/ ... rsw25a.jpg
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
syntetyczny
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 19:29
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: syntetyczny »

Wpadłem tu przypadkiem i chciałbym tylko napomknąć, że moje głowice podlegają naprawom gwarancyjnym. Więc jak komuś głowica nie działa, to podsyła mi. Ja na nią chucham, dmucham, robię czary mary, kilka wydruków próbnych i odsyłam ;)
Tak czy inaczej, super drukareczka! Jak wygląda sprawa z nakładaniem warstw? Równo kładzie?
eppure si muove
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: Verid »

O proszę kto się pojawił :mrgreen:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Verid pisze:Wpadłem tu przypadkiem i chciałbym tylko napomknąć, że moje głowice podlegają naprawom gwarancyjnym.
Może i bym skorzystał ale jak skręcałem po czyszczeniu to ukręciłem jeszcze dyszę... wiec nie naciągałem już serwisu ;-) Dałem elementy koledze PiotrSz więc może on pociągnie temat. Ale jak już napisałem wcześniej nie wieszam psów na Lamie bo za krotko się bawiłem, a dokupienie dyszy która ukręciłem przekraczało zakup nowego chińczyka. Ale jak wiadomo u chińczyka jest bardziej kolorowo. Pierwszy hotend klasyczny z grzałką z boku jak widać na fotkach miał przyjść 0.5 przyszedł 0.4. Teraz zamówiłem Volcano 0.5 to dostałem 0.6. Tak więc ideałów nie ma ;-)
syntetyczny pisze:Jak wygląda sprawa z nakładaniem warstw? Równo kładzie?
Zabójczo dobrze kładzie ponowne warstwy. Chociaż muszę zrobić naciągi lesze niż gumki recepturki bo ze wzrostem przebiegu jest chyba ciutkę gorzej... albo już czepiam się coraz większych szczegółów ;-)

Przykłady:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
syntetyczny
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 19:29
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: syntetyczny »

Verid pisze:O proszę kto się pojawił :mrgreen:
Za mało życia, co by na każdym forum być :-> ale skoro już się pojawiłem, to mówię cześć!
marbalon pisze:Może i bym skorzystał ale jak skręcałem po czyszczeniu to ukręciłem jeszcze dyszę... wiec nie naciągałem już serwisu ;-) Dałem elementy koledze PiotrSz więc może on pociągnie temat. Ale jak już napisałem wcześniej nie wieszam psów na Lamie bo za krotko się bawiłem, a dokupienie dyszy która ukręciłem przekraczało zakup nowego chińczyka.
Dlatego też zrobiłem krótkie wideo na youtube jak skręcać, czyścić i takie tam.


Osobiście nie mam ambicji by konkurować z braćmi chińczykami, staram się nadrobić czymś innym ;)
Ja nie miałem cierpliwości do delty dlatego moje słowo uznania dla kolegi. Na prawdę fajnie to wyszło :) Co do gumek, to testowałem sprężyny naciągowe z dwoma uszami. Można kupić na alledrogo, na pewno będą lepiej służyły niż gumki :D
eppure si muove
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

syntetyczny pisze:Osobiście nie mam ambicji by konkurować z braćmi chińczykami, staram się nadrobić czymś innym ;)
I się nie dziwię. Sam też tutaj jestem znany z kontrolerów lotu i linku RC i raczej ciężko mi się zbliżyć w kosztach części do cen ich gotowych produktów.
syntetyczny pisze:Ja nie miałem cierpliwości do delty dlatego moje słowo uznania dla kolegi. Na prawdę fajnie to wyszło :)
Przyznam że jest to znacznie prostsze w budowie i skręcaniu od klasycznej drukarki. Gate kupowałem w wersji DIY i wszystko pasowało itp. ale i tak mniej roboty było z Kosselem. A dosłownie pierwszy detal jaki wydrukowałem wyszedł tak, konfiguracja wyklikana z ichniejszego webowego wizarda:
Obrazek

Co do sprężyn to wiem i kupiłem różne rozmiary takich jak proponujesz jakiś czas temu... ale nabierają "mocy urzędowej" ;-)
Awatar użytkownika
syntetyczny
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 19:29
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: syntetyczny »

Niech moc będzie z nimi :)
eppure si muove
carbonrim
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 15 lut 2015, 10:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: carbonrim »

Marbalon czy drukujesz już może bloczkiem grzejnym E3D tym z ali? Jakie wrażenia?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Kossel Mini by Marbalon

Post autor: marbalon »

Tak, doszedł zamontowałem itp. szybciej ładnie topi, nie zapycha się... ale niestety przyszedł 0.6 a nie 0.5 jak zamawiałem a więc wnioski mogą być mylne nie mniej ładnie se radzi... Dysza 0.5 już w drodze.
ODPOWIEDZ