Test / kalibracja drukarki 3D

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Tieman »

No, trochę się pomęczyłem przez weekend ale chyba w końcu ogarnąłem druk ABS-em. Ale wiernym fanem tego materiału to ja nie będę.
Poniżej przykłady wydruku testu, extrudera i chłodzenia które ostatnio przytopiłem :)

Obrazek

Obrazek

Poza tym zaopatrzyłem się w podkładkę na stół COROPad. Cobra też tego używa. z czystym sumieniem mogę to polecić. To naprawdę działa (do ABS-u i PLA). Nie trzeba niczym smarować stołu ani oklejać żadnymi taśmami.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: cobra »

Jaki jest rozstaw "dysz" tego chłodzenia? Tzn. jaki blok grzejny zmieści się między nimi. Podesłałbyś stl-a?
________________
Cobra
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: miś »

Cobra, weź DesignSpark Mechanical, i taki tunel zaprojektujesz w 10 minut ( no, za pierwszym w godzinę, bo parę tutoriali trzeba obejżeć :mrgreen: ).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Tieman »

Nie chcę zakładać nowego wątku a mam takie pytanko trochę nie związane z tematem. wybaczcie.
Próbowaliście eksperymantów z wydrukami ABS i kąpieli w oparach acetonu? ja sobie dzisiaj eksperyment zrobiłem i efekt jest całkiem ciekawy.
Mistrza Yode to trochę przesadziłem i za długo trzymałem:

Obrazek

ale ekstruder to powiem wam że ciekawy efekt:

Obrazek

Oczywiście cała operacja jest kosztem ostrych krawędzi itp, ale w niektórych wydrukach można to "poświęcić". wydaje mi się że warstwy dodatkowo się lepiej sklejają gdy aceton włazi pomiędzy.
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: mikun »

Jaki masz system na opary? Metalowa puszka, 1cm na dnie acetonu + 60st na stole?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Tieman »

mikun pisze:Jaki masz system na opary? Metalowa puszka, 1cm na dnie acetonu + 60st na stole?
Szklane akwarium (kula) po rybce. Siostra kupiła większe więc sobie pożyczyłem. Reszta tak jak pisałeś. Na dno nalałem trochę acetonu, wrzuciłem zakrętkę od słoika (Twist) jako platformę pod model i postawiłem na stół do drukarki na 50 stopni. Szklany pojemnik jest chyba lepszy od tej wersji z puszką, ponieważ na bieżąco można kontrolować co się dzieje.
olo2000pm
Posty: 40
Rejestracja: sobota 18 lip 2015, 22:38

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: olo2000pm »

Obrazek

Ja wydruk wkładam do garnka. Ręcznik papierowy nasączam acetonem i rozkładam na ściankach garnka tak, że cały wydruk jest otoczony nasączonym papierem.
Całość zamykam przykrywką.
Po ok 5h wydruk jest wygładzony.

Nie wiem jak się dodaje zdjęcie bezpośrednio do posta?

Edit by MIS:
Tak:

Kod: Zaznacz cały

[img]http://s1.fotowrzut.pl/RVC9I1A1EG/1.jpg[/img]
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Japim »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Troche przekombinowalem...
Material PLA. Temp 210C, predkosc 40mm/s. Widzialem ze na poczatku troche rozmazywal plastik wiec skrecilem mu extrusion mulltiplier na 80% i wyszlo dziurawo. Bridges - masakra...

Ale Falcon Milenium wyszedl mi tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: mounter »

Japim, masz za wysoką temperaturę na ekstruderze, ustaw 195st i wydrukuj jeszcze raz
210 to już stanowczo za dużo, do tego przy taki wysokich tempreaturach masz problemy z retrakcją bo zostawia nitki między słupkami

ja drukuje PLA do 195 st!
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Japim »

Zjechalem z temperatura do 195 ale niewiele pomoglo - nadal mam nitki.
Eksperymentowalem troche z warstwami/predkosciami i te najmniejsze detale przy mojej dyszy 0.4mm nie chca mi wychodzic.

Zrobilem sobie taki test:
https://drive.google.com/file/d/0B6gXJ2 ... sp=sharing

A jego wyniki wygladaja tak:
https://goo.gl/photos/v2q4BBEbcQNzUktA9
caly album tutaj:
https://plus.google.com/u/0/photos/1000 ... 0856248513

Za kazdym razem gdy zaczyna nowa scianke w dyszy brakuje materialu i zostawia 2 - 3 mm przerwe - widac na cienkich sciankach.
Dzieje sie tak niezaleznie od temperatury i chlodzenia oraz niezaleznie od predkosci. Wydrukowalem sobie nowe kola "osciowe". Mam niby J-head full metal. Przy grubych wydrukach nie widac tych przerw, ale cienkie scianki doprowadzaja mnie do szewskiej pasji..
Pozdrawiam,
Przemek
PlastikowyLudzik
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 10 gru 2015, 09:36

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: PlastikowyLudzik »

witam wszystkich :)

@Japim
a masz skalibrowany extruder?
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Fiszbin »

Japim pisze:Za kazdym razem gdy zaczyna nowa scianke w dyszy brakuje materialu i zostawia 2 - 3 mm przerwe - widac na cienkich sciankach.
Sam sobie odpowiedziałeś, powinieneś zapoznać się z zakładką Printer Settings >> Extruder1 w Slic3r

Edit: Ten element który dałeś jest skopany, widziałem ze błędnie został pocięty i z ciekawości wydrukowałem, nie mam żadnych problemow z drukowaniem, małych anie dużych elementów a ten element wyszedł podobnie jak na Twoich fotach.
Średnica dyszy (Nozzle diameter), jest to średnica otworu kapilarnego, przez który przeciskany jest roztopiony drut.
Odsunięcie wytłaczarki (Extruder offset) to wartość odsunięcia od siebie dysz głowic drukujących. Od precyzyjnego określenia tej wartości, zależy czy wydruki kolorowe będą idealnie spasowane.
Długość wycofania drutu (Lenght) jest mierzona w mm i wynosi zazwyczaj 1.2 * długość otworu kapilarnego. Długość kapilary, można zmierzyć za pomocą wiertła, o średnicy otworu prowadzącego. Czyli mierzymy długość wiertła, nakładamy na nie dyszę i mierzymy ponownie z nałożoną dyszą. Różnica tych dwóch pomiarów będzie naszą długością otworu kapilarnego.
Podniesienie głowicy, przy jałowych ruchach (Lift Z) powoduje, że pomiędzy kolejnymi pustymi przelotami głowicy nad wydrukiem, cała oś zet podnosi się o zadaną wartość ustawioną w tym miejscu. Te podniesienie, związane jest bezpośrednio z retrakcją.
Prędkość (Speed), prędkość z jaką materiał będzie wycofywany.
Extra lenght on restart <- szczerze powiedziawszy nie używałem tego parametru i nie wiem, co on powoduje
Minimalna odległość jaką przebędzie głowica po wycofaniu drutu (Minimal travel after retraction), czyli kiedy materiał będzie wycofywany do głowicy, a kiedy ruch odbędzie się bez wykonywania tej operacji.
Wycofaj drut przy zmianie warstwy (Retract on layer change)
http://niezbednik-3d.blogspot.com/2015/ ... -jego.html
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Japim »

Ja wiem jak działa retrakcja. Napisałem wyraźnie ze problem dotyczy ścianek a nie nowej warstwy. Mam ustawione żeby retrakcja robił tylko przy zmianie warstwy.

Wrzuć fotkę swoich wydruków. Jak w takim razie w slicer ze to pociąć? Mogę spróbować tego wydruku w Curze żeby zobaczyć cy to jest wina slicera czy mojej drukarki.
Pozdrawiam,
Przemek
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Fiszbin »

Na moje oko ta cienka ścianka ma 0.2mm więc nic nie zrobisz, nie da się wydrukować prawidłowo dyszą 0.4mm ścianki grubości 0.2, jestem teraz zajęty ale wieczorem zmierzę ile ma ta ścianka ;-)
Myślę ze slic3r podaje odpowiednią ilość filamentu na ściankę 0.2 i wychodzi ta dziura na łączeniu, moje domysły.
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
Awatar użytkownika
Japim
Posty: 342
Rejestracja: piątek 29 sie 2014, 09:19
Lokalizacja: Warszawa/ Zachod
Kontakt:

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Japim »

Mogę spróbować ustawić retrakcje wszędzie i włączyć właśnie ten parametr extra length. Zaobserwowałem ze gdy głowica szybko rusza z miejsca gdzie skończyła właśnie druk to filament jeszcze ciągnie się I jest sztucznie wyciągny z dyszy.
Pozdrawiam,
Przemek
ODPOWIEDZ