Test / kalibracja drukarki 3D

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: xDigYx »

Pisalem - 40.

Moze troche odbiegne od objektu testu, ale pozostajac w temacie kalibracji - druk na zwyklej kostce.
Obrazek
dziwnie nierowne krawedzie, mimo ze jerk ustawiony na 17.
tutaj predkosc wydruku byla 30. wydruk w slicer.

Nie mam pojecia od czego zaczac... gubienie krokow to raczej nie jest (corexy) prosilbym o wskazowki.
Awatar użytkownika
JaNoT
Posty: 340
Rejestracja: wtorek 30 sie 2011, 13:49
Lokalizacja: Żory

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: JaNoT »

xDigYx pisze:Pisalem - 40.

Moze troche odbiegne od objektu testu, ale pozostajac w temacie kalibracji - druk na zwyklej kostce.
Obrazek
dziwnie nierowne krawedzie, mimo ze jerk ustawiony na 17.
tutaj predkosc wydruku byla 30. wydruk w slicer.

Nie mam pojecia od czego zaczac... gubienie krokow to raczej nie jest (corexy) prosilbym o wskazowki.
Mechanicznie nie masz luzów? Słabo naciągnięty pasek? Łożyska chodzą płynnie?
Futaba 6j,Turnigy 9x,eleres,AV 200mw 5,8,tri,KFC v2,OSD,Hexa,H-quad,skrzydełka,naza v2,fox 800
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yorg68
Posty: 887
Rejestracja: poniedziałek 18 maja 2015, 11:33
Lokalizacja: Myślenice

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: yorg68 »

JaNoT pisze:Mechanicznie nie masz luzów? Słabo naciągnięty pasek? Łożyska chodzą płynnie?
Tak wygląda jakby "coś" - stawiało opór i to nierównomierny. Jakiś szpanujący przewód ...
Trzeba zrobić przegląd mechaniczny bo nie wydaje mi się żeby z programu
poleciały takie nierównomierności.

Edit: A sprawdz może silnik, przewody do niego i stepstick na osi powodującej te niedociągnięcia - przeciągnięcia.
Wygląda na pływające napięcie albo coś w tym stylu.
Jerzy
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: xDigYx »

podciagnalem pasek dosyc mocno i jest lepiej ale nadal ten efekt wystepuje. lozyska chodza gladko, przynajmniej ręką nic nie wyczuwam. przewody sprawdzilem i nic. plywajace napiecie moze byc tylko przy zalaczaniu/wylaczaniu stolu (zasilacz xbox 213W), nic innego mi nie przychodzi do glowy.
Awatar użytkownika
JaNoT
Posty: 340
Rejestracja: wtorek 30 sie 2011, 13:49
Lokalizacja: Żory

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: JaNoT »

xDigYx pisze:podciagnalem pasek dosyc mocno i jest lepiej ale nadal ten efekt wystepuje. lozyska chodza gladko, przynajmniej ręką nic nie wyczuwam. przewody sprawdzilem i nic. plywajace napiecie moze byc tylko przy zalaczaniu/wylaczaniu stolu (zasilacz xbox 213W), nic innego mi nie przychodzi do glowy.
Podeślij jeszcze zdjecie drukarki.
Futaba 6j,Turnigy 9x,eleres,AV 200mw 5,8,tri,KFC v2,OSD,Hexa,H-quad,skrzydełka,naza v2,fox 800
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: mounter »

xDigYx pisze:podciagnalem pasek dosyc mocno i jest lepiej ale nadal ten efekt wystepuje. lozyska chodza gladko, przynajmniej ręką nic nie wyczuwam. przewody sprawdzilem i nic. plywajace napiecie moze byc tylko przy zalaczaniu/wylaczaniu stolu (zasilacz xbox 213W), nic innego mi nie przychodzi do glowy.
a mi to wygląda na spory dryf temperatury głowicy, kiedyś miałem podobne problemy
sprawdź na wykresie jak wygląda utrzymywanie temperatury podczas drukowania, zrob kalibrację i zobacz czy się poprawi (pamiętaj by miec te same gcody i filament)
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: xDigYx »

obserwujac przez ponad 10min, przewaznie wahania sa +/-0,2C. bardzo zadko +/-0,4C. Wiec tu chyba OK, no chyba ze moj chinski termistor jest skopany.
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: mounter »

sprawdź jak zamocowany jest termistor, czy nie jest "w powietrzu",
powiedz jaki masz ekstuder? direct czy bowden?

jeśli wszystko jest ok, wykluczyłeś mechanike (między innymi docisk filamentu na radełku)
to pozostaje winny sam filament - może jest zawilgocony lub serio podłej jakości :roll:
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: xDigYx »

termistor glowciy zatopiony w silikonie wysokotemp. Chinski E3D, direct.
Jak sprawdzic docisk filamentu? nie wiem czy tak bedzie ok: przy wylaczonych silnikach jak ciagne za filament to powoduje krecenie radelka/silnika. Filament ABS+ czarny od DD. temp 230-240C.
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: mounter »

xDigYx, kiedyś miałem podobnie, a problemem okazała się głowica i brak chłodzenia peeku,
filament wywijał się w nagrzanym po czasie hotendzie, retkacja się rozjeżdżała bo zamiast cofać filament
z głowicy to on się rozciągał...

docisk filamentu możesz sprawdzić podczas manualnej ekstruzji, rozgrzej głowicę, złap za filament i staraj się
zatrzymać podczas jego podawania, nie powinien ani odrobiny się ślizgać po radełku ;-) może silnik wtedy gubić kroki (przeskakiwać)
zwrócić uwagę czy radełko jest czyste, bo to też ułatwia ślizganie się materiału

jeśli wszystko masz ok, pozostaje sprawdzić prąd na stepsticku extrudera, ewentualnie sam stepstick może być uszkodzony
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Szymon »

Koledzy, czy chłodzicie wydruk z ABS w czasie drukowania? Zaczynam z drukiem ABS, temperatura dyszy 255, temperatura stołu 95. Warstwa spodnia solidnie trzyma się stołu, ale wyższe warstwy zaczynają się zawijać ku górze...
Awatar użytkownika
DzikuVx
Posty: 322
Rejestracja: niedziela 26 kwie 2015, 21:38
Lokalizacja: Szczecin / Berlin

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: DzikuVx »

Szymon pisze:Koledzy, czy chłodzicie wydruk z ABS w czasie drukowania? Zaczynam z drukiem ABS, temperatura dyszy 255, temperatura stołu 95. Warstwa spodnia solidnie trzyma się stołu, ale wyższe warstwy zaczynają się zawijać ku górze...
Ja nie chłodziłem. Jakiekolwiek chłodzenie powodowało albo warping albo wydruk się rozpadał.
A masz drukarkę zamkniętą, czy otwartą?
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: Szymon »

Pół zamkniętą. Góra i front otwarty - reszta zabudowana. Zmniejszyłem prędkość i temperaturę druku i jadę jeszcze raz kostkę kalibracyjną.
Awatar użytkownika
mounter
Posty: 1000
Rejestracja: niedziela 20 mar 2011, 23:59
Lokalizacja: --

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: mounter »

Szymon, ABS ma spory skurcz, szybko chłodząc go szybko ściąga poprzednie warstwy, stąd podwijanie i rozpadanie druku ;-) ja drukuje ABSem bez chłodzenia elementu, za to chłodzę tylko głowicę i peek
MarysM
Posty: 146
Rejestracja: sobota 04 sty 2014, 11:35
Lokalizacja: Kalisz

Re: Test / kalibracja drukarki 3D

Post autor: MarysM »

Panowie, mam problem z odbiciem wydruków w osi Y (chyba :) ). Nie mogę sobie z tym poradzić :-(
Obrazek

Obrazek
Krańcówka w osi X i Y na MAX, osi Z na MIN
Krańcówka osi X po prawej stronie stołu, osi Y z tyłu stołu. Silnik osi Y po prawej stronie paska na końcu stołu.

Konfiguracja w repetier:
#define INVERT_X_DIR 0
#define INVERT_Y_DIR 0
#define INVERT_Z_DIR 1
#define X_HOME_DIR 1
#define Y_HOME_DIR 1
#define Z_HOME_DIR -1

Kombinowałem już z różnymi ustawieniami ale nic z tego nie wychodzi.
DJI Phantom 3 Advanced
ODPOWIEDZ